Morāles vietā – ieinteresēta saruna

[ A+ ] /[ A- ]

Daudzdzīvokļu namu pagalmos laiku pa laikam ar skaļu blīkšķi tiek spridzinātas petardes. Kaut arī apkārt esošie kaimiņi mazos spridzinātājus par to lamā un sola nodot policijai, puišeļos šie draudi rada vēl lielāku azartu un spridzināšanu nemazina. Trokšņotāju ierastais scenārijs ir pievērst sev uzmanību un tad bēgt, ko kājas nes.

Taču šonedēļ es biju lieciniece mazliet citam scenārijam. Pēc tam, kad divi apmēram 10 gadus veci zēni, dauzot spridzekļus, bija sacēluši pamatīgu troksni, mana kolēģe nolēma iziet ārā un ar viņiem aprunāties. Tā vietā, lai sāktu lasīt morāli, viņa draudzīgi papļāpāja ar zēniem, pajautājot, kas īsti tas ir, ko viņi spridzina, cik šie spridzekļi maksā un kāpēc par to pašu naudu viņi nenopērk saldējumu vai nesakrāj kādai galda spēlei. Puišeļi labprāt iesaistījās sarunā, atbildot, ka viņiem nav labāku ideju, kā pavadīt brīvo laiku, un pat apsolījās pie mūsu darba vietas vairs nespridzināt. Atlikušo dienas daļu patiešām valdīja patīkams klusums, un puikas savu vārdu turēja.

Šī pieredze man kārtējo reizi atgādināja, ka nosodījums, kurā izpaužas vienīgi kaila kritika, nav motivējošs un neveicina pārmaiņas. Ja aiz mazā, nekaunīgā spridzinātāja mums izdodas ieraudzīt zēnu, kurš alkst pēc uzmanības, mums ir vieglāk atrast kontaktu ar viņu un negatīvās uzmanības vietā izvēlēties pozitīvu attieksmi.

Arī savā darbā probācijas dienestā esmu ievērojusi, ka klienti ir daudz atvērtāki un vairāk vērsti uz sadarbību, ja aiz viņu izdarītā noziedzīgā nodarījuma mēs ieraugām cilvēku ar savu dzīvesstāstu un pārdzīvojumiem, nevis vienīgi Krimināllikuma pantus.

Katrā no mums ir savas labās un savas sliktās puses. Ja mums nepārtraukti tiek atgādināts vienīgi tas, cik slikti esam, ir grūti atrast motivāciju, lai mainītos. Savukārt, ja ir kāds, kurš greizā spoguļa vietā mums parāda to, kādi mēs varētu būt, un akcentē mūsu stiprās puses, ir vieglāk noticēt saviem spēkiem.