Muzejs izdod grāmatu un popularizē rokdarbus

[ A+ ] /[ A- ]

Grāmata ir viens no veidiem, kā latviskās vērtības padarīt pieejamas pasaulei. Ar paveikto apmierinātas Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktore Iveta Ruskule (no labās), muzeja speciāliste Dagnija Vegnere un Ogres Amatniecības vidusskolas direktore Astra Rubene.

Vēsture apmetusi loku un padarījusi rokdarbus atkal populārus. To apliecina aizvadītajā sestdienā un svētdienā Ogres Kultūras centrā notikušās tautas mākslas un amatu dienas «Baltā laipa». To laikā Ogres Vēstures un mākslas muzejā norisinājās izdevuma «Telpu tekstilijas» atvēršanas svētki.

Grāmatā ietverta tikai daļa no bagātīgā pūra, kas atrodas muzeja krājumā.

Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktore Iveta Ruskule atceras, ka ideja par izdevumu radusies 2008.gadā pēc izstādes «Man zied rozes pūriņā». Izstāde beigusies, un eksponāti atkal sagūluši muzeja krātuvēs. Grāmata «Telpu tekstilijas» ir veids, kā vēsturisko mantojumu popularizēt un padarīt plašāk pieejamu.

«Izdevumā apkopoti pārsvarā 20.gadsimta pirmās puses darbi, kad etnogrāfiskie motīvi sāka saplūst ar tā laika modernām tendencēm rokdarbos, jo aizvien pieejamāki, arī lauku saimniecēm, kļuva modes žurnāli, no ārzemēm ienākušie musturi, veikalos varēja nopirkt agrāk neredzētos toņos ķīmiski krāsotus diegus, un tādēļ tautiskie motīvi saplūst ar laikmetīgām vēsmām,» stāsta muzeja direktore. «Modernākas saimnieces sedziņās un sienas segās izmantojušas pat jūgendstila rakstus.»

«Telpu tekstilijas» lappuses prezentācijas pasākumā 30.oktobrī Ogres Kultūras centrā datora ekrānā izšķirstīja Ogres Vēstures un mākslas muzeja speciāliste Dagnija Vegnere. Viņa iepazīstināja arī ar to, kā viens vai otrs eksponāts nonācis muzeja krājumā. Klātesošie sajuta vēstures elpu arī no senajām fotogrāfijām, kas bagātīgi ilustrē izdevumu.

Kādreizējā Ogres rajona kultūras dzīves vadītāja Velta Pētersone teic: «Bagāts mums tas pūrs! Ir Krišjāņa Barona 175.dzimšanas diena. Labi, ka arī tādā veidā pūru pārcilā un parāda, kādas vērtības līdz mūsdienām saglabājušās.»

Izdevumā «Telpu tekstilijas» aplūkojami krāsainie izšuvumi, baltie izšuvumi – grieztie darbi, rišeljē, kā arī tamborējumi un citas tehnikas. Rokdarbnieces vienu otru ideju var pasmelties arī klātpievienotajos tehniskajos zīmējumos. Izdevuma tapšanu finansiāli atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Anitas Zeiliņas foto