Šī nakts ar slēptu gaismu

[ A+ ] /[ A- ]

«Jāņi! Līgo svētki! Ielīgosim Jāņus!» no paša rīta visapkārt skan aicinājumi. Sākam jau ielīgot. Autobusā ielīgo tēviņš skurbulī. Kontroliere prasa biļeti. Šis pretī: «Netraucē! Esmu aizņemts!» Tā arī aizlīgo, sodu nesamaksājis. Varen muskuļots. Pēc brīža iekāpj nākamais, bet kontroliere vairs nereaģē. Raugās ar stiklainām acīm. Visi nekad par atturībniekiem nekļūs, bet gribas vaicāt: uz kurieni iet tauta? Pa radio atskan: «Kas nedzer alu, nav īsts latvietis!» Citiem vārdiem: vācietis, jo tiem ir īpaši alus svētki «Oktoberfest».

Tomēr nosodījums tautai lai izpaliek. Tauta brauc līgot uz Siguldu. Tauta iet uz Brīvdabas muzeju, kur cepšot sklandu raušus, uz Rīgas Daugavmalu, kur būšot zāļu tirgus, bet dziedātāja Aija Andrejeva līgošot Ikšķilē. Ne jau viņa viena. Jāņos viņa cepšot pīrāgus, ābolu un rabarberu maizi. Ne jau viņa viena.

Arheologs Viktors Grāvītis saskaitījis vismaz 150 Līgo tradīcijas. Par kādu simtu vairāk baltkrieviem, bet tur līgošana nav aktuāla. Dzejnieks Māris Čaklais salīdzinājis jāņugunis ar tautas acīm, kas spītīgi mirdz. Rietumeiropā tautas acis dziest. Šur tur Līgo dienā uzplīvo ugunskuri. Tas arī viss. Vācijā pat noticis uzbrukums latviešu «pagāniem», kas svinējuši kaut kādus sektantu svētkus. Kāda dvēseļu radniecība! Bija laiks, kad jāņogas tautā ironiski dēvēja par pelšenēm – galvenā Jāņu apkarotāja vārdā.

Dzejnieks Kārlis Skalbe, atgriezies no ārzemēm Piebalgā, esot nostājies dzimtajā Incēnu kalnā, ievilcis dziļi elpu un teicis, ka nekur pasaulē nav redzējis tādu skaistumu. Mūsu daba ir mīksta un maiga. Jāņu naktī – divtik. Tā staro ar slēptu, it kā citas pasaules gaismu, ar jāņtārpiņu gaismu. Es iesaku diplomātiem un valdības vīriem aizvest kolēģus – ārzemju viesus – tajā naktī palūkoties, kā līgo mūsu tauta. Varbūt arī viņi ieraudzīs šo gaismu un sapratīs, ka ikvienam cilvēkam, ikvienai tautai ir sava seja, ne tikai integrācija un globalizācija. Īrijas, Anglijas, Vācijas latvieši! Iededziet Jāņu ugunskurus, lai arī kur jūs atrastos! Lai skatās, brīnās un mācās Eiropa.