NBS rīcībā nonākusi zeme-gaiss zenītraķešu baterija NASAMS

[ A+ ] /[ A- ]

NBS rīcībā nonākusi zeme-gaiss zenītraķešu baterija NASAMS

Ritvars Raits

Aizsardzības ministrija ziņo, ka, reaģējot uz nepieciešamību stiprināt Baltijas reģiona aizsardzības spējas pēc Krievijas īstenotā iebrukuma Ukrainā, 26.jūnijā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Gaisa spēku bāzē Lielvārdē izvietota Spānijas piegādātā zeme-gaiss zenītraķešu NASAMS baterija.

Kopā ar pretgaisa zenītraķešu bateriju Latvijā ieradušies arī 85 Spānijas bruņoto spēku karavīri, kas pievienojas apmēram 500 šobrīd Baltijā jau esošajiem spāņu karavīriem. Spānija ir viena no desmit NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas Latvijā dalībvalstīm. Šobrīd kaujas grupu vada Kanāda, apvienojot aptuveni 1700 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Islandes, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas, kuri rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks norādīja, ka šobrīd kopā ar NATO sabiedrotajiem Latvijā ir uzsākta starptautiskās spēka brigādes veidošana. Modernu pretgaisa aizsardzības sistēmu izvietošana Latvijā, pateicoties Spānijas valdības izlēmīgumam, ir nepārprotams apliecinājums, ka mūsu aizsardzība un drošība ir visas NATO alianses interesēs, viņš uzsvēra. Kā skaidroja aizsardzības ministrs, ka Norvēģijas zenītraķešu sistēmas NASAMS baterija ir vidējās distances pretgaisa aizsardzības sistēma ar darbības rādiusu līdz 100 kilometriem, kurā ietilpst gan raķetes, gan radari, gan komandstruktūra, kā arī apkalpojošais personāls 100 cilvēku vienībās.

Ņemot vērā, ka NASAMS tehniskie rādītāji ir mazāki nekā pretgaisa aizsardzības sistēmai «Patriot», un tā nenosegs visu Latvijas teritoriju, bet tikai tās daļu, tā tika izvietota ne pārāk tālu no Rīgas. Sistēma NASAMS ir pārvietojama, turklāt tā ir arī ievērojami lētāka nekā «Patriot», jo tai nav tālās darbības rādiusa. Līdz šim Nacionālo bruņoto spēku rīcībā tikai tuvās distances aizsardzība, bet tagad ir sasniegts nālamais līmenis – vidējās distances aizsardzība.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!