Ne balts, ne melns…

[ A+ ] /[ A- ]

Šajās pelēcīgajās dienās, kad varasvīri ilgstoši mīņājas uz vietas, atkusnis apēd tik sen neizbaudīto ziemas skaistumu un pat astrologi bija izziņojuši «čika» laiku, atradu kādu pie mums reti izlasāmu ziņu.

Kaimiņzemē Lietuvā 61 gadu vecā Ona Rinkiene, kura 11 gadus sava darba mūža pavadījusi Lielbritānijā, iesūdzējusi valsti tiesā par dzīves apstākļiem nepietiekamu pensiju. Rimkiene norāda, ka ar tai gaidāmo 190 eiro pensiju viņa nespēs «savilkt galus», kad sasniegs atpūtas vecumu. Lielāko daļu darba mūža Rimkiene pavadījusi Lietuvā, strādājot biroja darbus, un pašlaik no ārzemēm atgriezusies te uz palikšanu.

Pirmajā tiesas sēdē prasītāja uzsvērusi, ka Lielbritānijā viņas pensija būtu 900 eiro. «Mani sāpina Lietuvas noteiktā pensija. Ja to paceltu līdz 348 eiro, es spētu elementāri parūpēties par savu pārtiku un dzīvesvietu. Summa 190 eiro liek man justies slikti, grauj manu pašcieņu. Turklāt pensijas apmēra dēļ es izjūtu bailes un domāju par pašnāvību,» tā Rimkiene. Lietuvas tiesu praksē šī ir pirmā šāda veida prasība.

Gaidāms, ka Viļņas Rajona Administratīvā tiesa spriedumu nolasīs februāra sākumā, ziņo BNN. Taču vairums juristu prognozē, ka tā lems par labu valstij, pamatojoties uz samērīguma principu, jo tiesneši nevēlēsies radīt precedentu, pēc kura tiesas pārpludinātu līdzīgas pensionāru prasības. Ar to rēķinās arī Rimkienes advokāts. Viņš skaidro, ka vispirms formāli jāiziet cauri Lietuvas tiesu ķēdei, lai pēc tam šo lietu varētu iesniegt Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kur līdzīgos gadījumos jau piedzīvotas uzvaras. Arī šoreiz advokāts prognozē veiksmīgu iznākumu.

Ko te piebilst? Kā tai spēlē: Nesaki ne «balts», ne «melns», ne «jā», ne «nē»… Vienkārši – pa retam notiek arī tā. Kad to pastāstīju kādai mūspuses pensionārei, viņa tik atmeta ar roku: «Ja Latvijas varasvīri tā turpinās čammāsies, mums ir tai pašai pensijai var nesanākt!»

Dzintra Mozule