Nebūs viegli tev un tev arī

[ A+ ] /[ A- ]

Nebūs viegli tev un tev arī

Andris Upenieks

Parīt pirmais septembris – jaunā mācību gada pirmā diena. Pēdējā augusta vakarā pie miera dosimies vēlāk, bet rītā celsimies agrāk. Gluži dabiski: satraukums gan tiem, kas grib iet skolā, gan tiem, kas negrib. Bet kur liksies? Bez skolas dzīve nav iespējama.

Nebūs viegli tev, mans mazais bērns! Jā, nometne pirms skolas kaut ko būs iemācījusi. Bet daudz kas būs jālūko pašam: kā ar to puķu pušķi tikt galā, atcerēties savu klasi, nepazaudēt somu, dzirdēt, iegaumēt, nepazust lielajā pulkā, ar mazo sirsniņu sadzīvot, kad mamma un tētis būs jau gabalā. Vienam bērnam būs vieglāk, un viņu pedagoģija, psiholoģija dēvē par ekstravertu, par tādu cilvēkbērnu, kas viegli atveras, nesamulst mirkļa iespaidā un dažādos apstākļos jūtas kā zivs ūdenī. Otram būs grūtāk, tāpēc ka Dievs, daba viņu radījusi par introvertu – uz iekšu, uz sevi vērstu, noslēgtu, kas lielajā burzmā, dažkārt troksnī nejūtas labi. Bet viegli nebūs nevienam. Jo lielā izglītības politika, nemitīgi reformējoties, nav un nebūs atsvabinājusi bērnu no vienkāršās, bet neizbēgamās atziņas, ka to un to vienkārši nāksies iemācīties, jā, arī iekalt. Jā, arī to, ka pamata zināšanas nav tās, kuras var iemanīties sameklēt, bet gan tās, kuras nav jāmeklē. Un arī to, ka vienkāršu atskārsmi, prasmi, māku, iemaņu, nosaucot gudrā vārdā par «kompetenci», gudrība vēl neveidojas.

Mīļais skolotāj! Tevi atkal dīda un dīdīs jaunām modēm, slodzēm, atbildībām. Ar paša izstieptu roku, darba algu kā gaišu nākotni sabalansēt solot vien 2028.gadā, kad šodienas laimes kalēji būs jau aizmirsti. Un nebūs viegli tev, mīļā mamma, mīļais tēti, jo tu gribēsi zināt skaidru atbildi, uz cik tad mans zeperis to eksāmenu nolicis? Senāk zināja skaidri – uz 3, 4 vai pieci, vai izkritis, tagad tev noziņos procentus, kurus tu sapratīšot labāk nekā to, ko pats zināji no galvas un nevari aizmirst. Nevienam nebūs viegli. Bet ko citu iesākt? Jāsamierinās ar to, kā ir. Dzīve bez skolas nav dzīve.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!