Nedaudz par vīnogulāju saslimšanu

[ A+ ] /[ A- ]

Šī gada ekstrēmajos laika apstākļos pārmērīgi izplatījušās kultūraugu slimības, ko izraisa mikroskopiskās sēnes.

Gan meteoroloģisko apstākļu, gan slimību un kaitēkļu dēļ ābolu, ķiršu, plūmju, jāņogu un upeņu raža daudzos dārzos šovasar ir visai niecīga. Ja esam iestādījuši pie mājas vīnogulājus, tad cerības varēja būt uz vīnogu ražu, kam karstā vasara un pietiekamais mitrums likās pilnīgi piemēroti. Tomēr priecāties varēs tikai tie vīnogulāju audzētāji, kas vai nu cītīgi būs savus stādus miglojuši, vai arī tie, kas sākuši audzēt jaunās, izturīgās šķirnes. Vīnogulājus šogad nopietni skārusi postīga slimība – neīstā miltrasa, ko izraisa sēne Plasmopara viticola. Jau pirms laba laika uz vīnogulāju lapām varēja vērot pirmās slimības pazīmes – dažāda lieluma dzeltenus plankumus. Tagad jau šo lapu apakšpuse ir pārklāta ar baltu, miltainu apsarmi, kur ir sēnes vairķermeņi, kas ar lietu un vēju tiek pārnesti uz vēl neskartiem dzinumiem, kas ar laiku sakalst, kā arī uz ogām, kas nobrūnē un nokalst. Diemžēl, visvairāk slimo vecās, labās Sukatnieka šķirnes ‘Supaga’, ‘Sukribe’, ‘Zilga’ un citas, tāpat arī tik skaistā un garšīgā ‘Aļošinkin’ un vēl citas jau iecienītas šķirnes.

Ko darīt? Tagad miglot ar fungicīdiem jau ir par vēlu. Piemājas dārzā, kur ir tikai daži vīnogulāji, var ar šķērēm nogriezt inficētos dzinumus un/vai lapas, arī bojātās ogas jānorauj. Nedrīkst neko no tā likt komposta kaudzē vai atstāt turpat zemē, bet, ja nevar uzreiz sadedzināt, viss jāievieto slēgtos atkritumu maisos. Arī pašiem pēc šāda darba jāmazgā rokas un jāpārvelk tīras drēbes. Rudenī būs rūpīgi jāsavāc visas vecās lapas un nogrieztie zari un viss jāsadedzina. Neskatoties uz to, rudenī miglošana tomēr būs vajadzīga, vai nu ar Bordo šķidrumu vai ar kādu no jaunākajiem fungicīdiem. Arī pavasarī nedrīkst izpalikt attiecīgi kopšanas darbi un augu aizsardzības pasākumi.

Lai varētu baudīt bioloģiski tīras vīnogas, mūsu labākie audzētāji iesaka, stādot jaunus vīnogulājus, izvēlēties pret neīsto miltrasu izturīgas šķirnes, piemēram‚ ‘Hasanskij Sladkij’ un dažas Liepājas novadā izaudzētās. Šajā vasarā gan arī tām būs vēl jāiztur nopietna pārbaude.

Plašāka informācija internetā www.vindaris.lv