Negribētos būt atkarīgai…

[ A+ ] /[ A- ]

Negribētos būt atkarīgai…

Dzintra Dzene

Vecumdienās negribētos būt no kāda atkarīgai. Ar to nedomāju fizisko veselību, kas var sabrukt arī jaunībā, bet gan atkarību pavisam elementārās, sadzīviska rakstura lietās.

Paaudze, kurai tagad ir astoņdesmit un vairāk gadu, reizēm kļūst atkarīga pat no saviem mazbērniem – pirmklasniekiem. Teiksiet – kā tas iespējams? Pavisam vienkārši – sirmgalvis, kurš savulaik vadījis lielu uzņēmumu vai veicis kādu citu atbildīgu darbu, jūtas bezpalīdzīgs, ja problēma jārisina, piemēram, interneta vidē, kur mazbērns savukārt jūtas kā zivs ūdenī. Diemžēl mūsdienās, ja neesi draugos ar datoru, pat elementāru jautājumu risināšanā kļūsti atkarīgs.

«Kad bankā atvēru kontu, lai varētu saņemt pensiju, man piedāvāja pieslēgt arī interneta banku. Pieslēdzu. Tolaik ar mani kopā dzīvoja meita, un, ja radās tāda vajadzība, viņa saimniekoja manā virtuālajā maciņā. Šobrīd meita ir tālu projām ārzemēs un tik drīz neatgriezīsies. Ar visu lieliski tieku galā pati. Tā tas bija līdz vakardienai, kad pastā saņēmu jauno bankas karti, jo līdzšinējai drīz beigsies derīguma termiņš. Pavadvēstulē rakstīts, ka šo karti var aktivizēt tikai internetbankā. Var arī klātienē, pēc iepriekšēja pieraksta bankas filiālē. Man tuvākā bankas filiāle tagad ir pussimts kilometru attālumā… Kā tikt pie savas pensijas, nezinu. Šobrīd jūtos pilnīgi bezspēcīga un no citiem atkarīga. Ir ļoti nepatīkami izlikt apskatei savu bankas kontu, lūdzot, lai karti aktivizē kāds cits, es arī nezinu, ko vispār svešs cilvēks manā kontā var sadarīt, bet kas gan man atliek?» nopūšas Annas kundze.

Tas liek aizdomāties. Manā bērnībā nebija nedz mobilo tālruņu, nedz datoru, un neviens pat nevarēja iedomāties, cik ļoti mūsu dzīve tagad būs atkarīga no digitālās vides. Kas zina, kādi sakaru veidi un tehnikas brīnumi būs aktuāli vēl pēc daudziem gadiem. Protams, progress ir svarīgs, un atliek vienīgi cerēt, ka savos 80 spēšu tikt tam līdzi…

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!