Nākamgad 17 Ogres ielās degs katra, nevis katra trešā spuldze

[ A+ ] /[ A- ]

Ogres novada domes deputāti 22.septembra sēdē akceptēja līdzfinansējuma piešķiršanu projektam «Siltumnīcefektu gāzu emisiju samazinājums Ogres pilsētas publiskās teritorijas apgaismojuma infrastruktūrā», kas līdz nākamā gada otrajam pusgadam paredz 17 ielās nomainīt 250 gaismekļus, aizstājot tos ar gaismas diodēm jeb LED lampām.

Gaismekļu nomaiņa ļaus ietaupīt līdz pat 75 procentiem energoresursu no iepriekšējo gaismekļu patērētās elektroenerģijas, un tiem būs ilgāks kalpošanas laiks (virs 50 000 stundām).

Jautāts, pēc kāda principa izraudzītas ielas, kurās tiks nomainīti gaismekļi, Ogres novada domes Attīstības nodaļas projektu vadītājs Edgars Pārpucis skaidro, ka projekta sagatavošanai nebijis daudz laika, tāpēc izraudzītas tās ielas, kurām jau bijuši izstrādāti nepieciešamie topogrāfiskie plāni. Līdz nākamā gada 1.jūlijam gaismekļus paredzēts nomainīt Kalna prospektā no Brīvības ielas, Upes prospektā, Mālkalnes prospektā, Zilokalnu prospektā, Raiņa prospektā, Vidus prospektā, Ausekļa prospektā, Lapu ielā, Skolas ielā, Priežu ielā, Jaunatnes ielā, Ceriņu ielā, Blāzmas ielā, Saules prospektā, Gaismas prospektā, Meža prospektā un Akmeņu ielā.

Ogres novada domes priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs stāsta, ka šādi – ar energoresursu uzlabojumu ielu apgaismojumā saistīti projekti – ļauj pašvaldībām ietaupīt līdzekļus. «Pašvaldību budžeti pēdējos gados samazinās. Tā, piemēram, ceļu uzturēšanai vien budžets sarucis pat trīs ar pusi reizes, un viena no izdevumu pozīcijām ir ielu apgaismojums. Tajā pašā laikā elektroenerģijas cena šogad pieaugusi par 20 procentiem. Tas nozīmē, ka mums par 20 procentiem būtu jāsamazina ielu apgaismojums. Projekts, kurā iesaistāmies, ļaus kaut daļu pilsētas pienācīgi apgaismot, nodrošinot to, ka šajās ielās degs visi gaismekļi, nevis katrā trešajā stabā vai tikai pie gājēju pārejām. Turklāt energoefektivitāte ir tāda, ka vidēji no trim līdz piecām reizēm samazinās maksājumi par elektroenerģiju,» skaidro E.Bartkevičs.

Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 116 510 latu. Lielāko daļu šo izmaksu paredzēts segt no Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta projekta līdzekļiem, bet, lai projektu varētu realizēt, nākamā gada budžetā jāparedz arī pašvaldības līdzfinansējums, kas ir nedaudz vairāk kā 36 tūkstoši latu. Jautāts, cik ilgā laikā pašvaldības ieguldījums atmaksāsies, E.Bartkevičs prognozē, ka tas varētu būt divu līdz triju gadu laikā, bet ieguvums būs jūtams vēl ilgi pēc tam – daļā pilsētas tiks izveidots modernizēts ielu apgaismojums, kur gaismekļu stiprumu varēs regulēt pēc nepieciešamības, piemēram, nakts stundās, kad iedzīvotāju pārvietošanās intensitāte samazinās, paredzot blāvāku apgaismojumu.