No 1.janvāra dūmu detektori ir obligāti katrā mājā un dzīvoklī

[ A+ ] /[ A- ]

Gata Rengarda foto

No 1.janvāra dūmu detektori ir obligāti katrā mājā un dzīvoklī

Dzintra Dzene

SIA «Ogres Namsaimnieks» valdes loceklis Kaspars Grīnbergs atgādina, ka tiem, kas joprojām nav paguvuši iegādāties un savos mitekļos uzstādīt dūmu detektorus, ir pats pēdējais laiks to darīt, jo, saskaņā ar Ministru kabineta 2016. gada 19. aprīļa noteikumu Nr. 238 «Ugunsdrošības noteikumi» 119. punktu no šā gada 1.janvāra viendzīvokļa objekts, daudzdzīvokļu objekta dzīvoklis un publisks objekts, kurā paredzēts izmitināt gulēšanai līdz 10 cilvēkiem, jānodrošina ar autonomu ugunsgrēka detektoru, kas reaģē uz dūmiem, bet privātmājas papildus jānodrošina arī ar ugunsdzēsības aparātu.

Gandrīz ik dienu, it īpaši apkures sezonā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki informē par kārtējo ugunsnelaimi, kas prasījusi cilvēku dzīvības. Kaspars Grīnbergs norāda, ka ugunsnelaimes diemžēl notikušas arī Ogres daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās un, dzīvojot šādā mājā, iedzīvotāji, kas nav parūpējušies par dūmu detektoru uzstādīšanu, apdraud ne vien sevi, bet arī citus mājas iedzīvotājus.

Statistikas dati liecina, ka lielākoties nāves gadījumus izraisa nevis pati uguns, bet gan nosmakšana dūmos, tāpēc svarīgi laikus uzzināt par ugunsnelaimi. Šim nolūkam kalpo dūmu detektori, kas var darboties gan autonomi, gan būt pieslēgti apsardzes pultij.

Ugunsgrēka autonomo detektoru izvietošana

Viens dūmu detektors paredzēts 25 līdz 30 kvadrātmetru telpai. Ja telpā ir kāda starpsiena, ieteicams izvietot papildu dūmu detektoru, jo dūmi nemēdz apiet šķēršļus. Detektorus montē vietās, kur tie visātrāk reaģētu uz degšanas produktiem. Lai ugunsdrošības ierīce būtu efektīvāka, to novieto visaugstākajā punktā telpas centrā. Vislabāk izvietot vienu dūmu detektoru katrā telpā, izņemot, protams, tās, kurās varētu rasties viltus trauksme, piemēram, virtuvē vai katlu telpā. Jāatceras, ka no dūmu detektora nebūs labuma, ja to novietos tuvu ventilācijas iekārtām, jo tās izkliedēs dūmus, ja tādi būs radušies, un aizkavēs detektora impulsu. Nav arī ieteicams detektoru novietot kādā no griestu stūriem, jo tur dūmi nonāks vēlāk. Katra dūmu detektora tehniskajā aprakstā jābūt norādītiem tā ekspluatācijas galvenajiem raksturlielumiem: kontrolējamai platībai (maksimāli tā var sasniegt līdz 60 kvadrātmetriem), maksimālajam telpas augstumam (līdz pieciem metriem), maksimālajam attālumam līdz nākamajam dūmu detektoram (ap astoņiem metriem), minimālajam attālumam no gaismas ķermeņiem, ventilatoriem (ap vienu metru) un sienām (vismaz 0,5 metri).

Visefektīvākā pārbaude, vai dūmu detektori izvietoti pietiekamā daudzumā, ir pārliecināties par ierīces signāla dzirdamību visā mājā vai dzīvoklī. Ja signāls nav pietiekami dzirdams visās telpās, jāizvieto papildu ierīces.

Atsevišķos gadījumos iespējamas situācijas, kad detektors sāk dot trauksmes signālus, reaģējot uz kādu ikdienas situāciju – piemēram, telpās radušies dūmi, kas nav saistīti ar ugunsgrēku (piededzis ēdiens, smēķēšana u.c.). Reiz iedarbināts, detektors turpina spalgi gaudot visai ilgi, atkarībā no konkrētā modeļa, līdz pat pusstundai. Ja trauksmes cēlonis ir noskaidrots un nekā bīstama nav, detektoru apklusināt var, uz īsu brīdi izņemot no tā bateriju.

Ja šķiet, ka drošībai nepieciešamas ierīces, kas signalizētu par nelaimes izcelšanos arī virtuvē vai katlu telpā, šīm telpām iespējams izmantot specializētus detektorus, kas lieki neizraisīs viltus trauksmi, reaģējot uz piedegušas olas vai tostermaizes dūmiem. Šīm telpām var izmantot siltuma (termodetektorus) vai kombinētos gāzes detektorus, kas nostrādās, attiecīgi sajūtot gāzi vai temperatūras svārstības. Tomēr, kā atzīst speciālisti, šādas ierīces ir ļoti specifiskas, tādēļ nav īpaši pieprasītas un populāras ikdienas patērētāju vidū.

Par dūmu detektoru izvēli, to uzstādīšanu, apkopi, sodiem un citām praktiskām niansēm vairāk lasiet „OVV” drukātajā versijā!

Ja īpašumā nav dūmu detektora, gan fiziskām, gan juridiskām personām var uzlikt sodu, kā arī ugunsnelaimes gadījumā atteikt apdrošināšanas atlīdzības atmaksu.

Vairāk lasiet jaunajā „Ogres Vēstis Visiem” numurā!

Laikrakstu pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot kopā ar „Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!