No gaumīga grima līdz komiskam smiņķim

[ A+ ] /[ A- ]

Domāju tā

No gaumīga grima līdz komiskam smiņķim

Andris Upenieks

Par gaumi nestrīdas, un tāpēc arī bezgaumība atzīstama par gaumi. Kāpēc tik daudz skaistuma kopšanas salonu? Acīmredzot ne katram dots talants sevi izdaiļot, tālab lietderīgāk uzticēties šīs mākslas pratējiem.

Politikā nav tik vienkārši. Tur ik tēlam par savu kvalitāti jāgādā pašam. Kā teju jebkurā amatā – ja tev ķēriens (talants) nav dots, tas var palikt mūžā nesasniegts. Vai ir politiķa, valstsvīra talants? Protams, ka ir! Bet, ja nav dabiskā glītuma, mākslīgi smiņķi talantu aizvietot nespēj.

 

Smiņķu un vaibstu kontrasti

Jādomā, ka 14.Saeimas deputātu kandidātu sarakstos personas rindotas kaut kā tā, lai saraksts rādītos stiprāks un daiļāks, bet programma daiļskanīgāka. Taču grūti pamanīt jaunas, talantīgas personības un jaunus, nekomiskus motīvus programmu pantiņos. Piemēra dēļ. Jauno VIENOTĪBU  it kā domāts pakrāsot spilgtākos toņos ar citās partijās caurkritušajiem politiķiem. Grūti saprast, kā šīs partijas tēlu varētu pēkšņi uzlabot bezpersoniskā Iveta Benhena Bēkena, kas karjeru sāka KPV.LV? Arī Atis Zakatistovs, kas 13.Saeimā ievēlēts no KPV.LV. Viņš kļuva pat par Finanšu ministrijas parlamentāro sekretāru, vēlāk iekūlās kriminālā apsūdzībā, un 2002.gada maijā pirmās instances tiesa Zakatistovu attaisnoja. Kā lieta virzīsies, nezinām, bet netīkamā ēna nav gaisusi. Kā varētu uzlabot savu uzticamības oreolu Anda Čakša, kas izstaigājusi Zaļo un zemnieku savienības (paša Lemberga) angažētos ceļus, 2019.gadā nonākusi Vienotības rindās, atstājot nelāgas atmiņas par E – veselības dārgo un neveiksmīgo produktu? Bet Zemgales sarakstā kundze izlikta ar 2.numuru… Nē, nē, ir arī gaišāki toņi – varbūt apvienībai jaunu ritmiku piešķirs bundzinieks un dzejnieks Guntars Račs ar 3.kārtas numuru Kurzemes sarakstā? Par Annu Rancāni sirds atsakās ironizēt: viņas 2.numurs Latgales sarakstā kā īstenai latgalietei patiesi pelnīts.

 

Grūti tulkot pabalējušo vēžu nodomus

Ko JV sarakstā atkal meklē spozmi zaudējušās – Lolita Čigāne (tautā iedēvēta par Pindacīšu), Ingrīda Circene, kas tik uzstājīgi deklarējusi, ka no politikas aizgājusi? Toties JV Latgales saraksta līderis Rihards Kozlovskis – bijušais iekšlietu ministrs – 13.Saeimā sēdējis tik klusi, ka vēlētājam jau piemirsies. Gluži kā no jauna piedzimis Ģirts Valdis Kristovskis, kas arī sens un izveicīgs partiju staigātājs.  Veco vēžu netrūkst arī citos sarakstos.

«APVIENOTĀ SARAKSTA – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija» rindās – Raimonds Bergmanis (Vidzeme, nr.3), Ingmārs Līdaka (Zemgale, nr.3), Ieva Brante – TV 24 publikā pazīstama kā dāma ar sunīti (Rīga, nr.8), Māris Kučinskis (Kurzeme, nr.1), Romualds Ražuks (Rīga, nr.16) un kameru prožektoru mūždien apspīdētais Edvards Smiltēns (Rīga Nr.1)…

Konservatīvo sarakstā kartona Juris Jurašs – Ukrainā pakarojis vai tikai pabildējies (Vidzeme, nr.2), demagoģiskas un nekautrīgas valodas pratējs Krišjānis Feldmans (Kurzeme Nr.1), Anita Muižniece, izglītības ministre (Rīga, nr.1), kurai valsts valodas prioritātes pakārtojas karam Ukrainā, bet izglītības valsts funkcijas iepaticies virzīt pašvaldību pārziņā… Muižniecei Izglītības (!) ministrijas parlamentārā sekretāra krēslā šķiet piemērots pašas partijas biedrs Sandis Riekstiņš ar – vidējo izglītību! Klasiskais «šofera dēla» piemērs! Tāpat kā Šlesera «Latvija pirmajā vietā» Andris Petrovs (Rīga, nr.31), kas sarakstā kotējas kā bezdarbnieks (!), tā sakot, ja nav lāga roba, aidā, uz Saeimu! Turpat arī Linda Liepiņa (Vidzeme, nr.1), kas no Kaimiņa KPV.LV nākusi, aizgājusi, mandātu nolikusi un nu atkal klāt uz jaunām virsotnēm! Vēlēšanās startē Politiskā partija «KATRAM UN KATRAI» – apmulstu, kā tad jāraksta saīsināti – KA/KA? Saraksta līderis, protams, odiozais Aldis Gobzems (Rīga, nr.1), ne mazāk šokē pensionārs, bijušais Rīgas mērs Andris Ārgalis (Vidzeme, nr.2). Arī citos sarakstos līdzīgu pārsteigumu netrūkst, bet viens tomēr vēl jāizceļ. Ko grib izcīnīt Normunds Grostiņš, latviešu (?) vēsturnieks (?), politiķis (?), startēdams no Latvijas Krievu savienības saraksta (Rīga Nr.3)? Ja zināms, ka kungs iz čekas aģentu maisa ar poētisku iesauku Štirlics

 

Daži izrāvumi no programmu dzejām ar īsiem komentāriem

A/P – «Latvija dzīvos digitālāk. Tāldarbs ar zibensātru 5G internetu…» Te pat valstgribas darinātājam sacensties grūti! «Ar likumu būs aizsargātas visas ģimenes.» Kā tā? Līdz šim nebija, ko? KA/KA – «Stipra ģimene, stipra tauta un stipra valsts ir mūsu mērķis.» Trīs vienā, un kas tur sevišķs? Konservatīvie – «10×10 – 10 gados 10 attīstītāko Eiropas Savienības valstu vidū!» Nu ko? Desmitnieks par tik gaišu 10×10 nākotni, kurai pienākot, neviens vairs neatcerēsies tādus Konservatīvos! JV – «Mēs esam vienoti izpratnē par godīgu, tālredzīgu un kompetentu politiku, stiprinot Latvijas valsts drošību un ceļot tautas labklājību.» Tas kāds sasniegums vai tam tā vienkārši ir jābūt? Apvienotais saraksts – «Šis nav laiks, kad ļauties garām runām. Šis nav laiks populismam un ilūziju sēšanai.» Patētika gluži kā no Komunistiskās partijas manifesta! Latvijas Krievu savienība – «Vienīgā partija, kas 2022.gada apstākļos ir spējīga aizstāvēt savu vēlētāju intereses.»  Komentēt neērti: var pasprukt rupjība, pasūtot tur, kur ukraiņi sūtīja krievu kuģi. Pavisam oriģināls saraksts «Vienoti Latvijai», kuram programmā viens vārds «Tautvaldība», bet no 28 kandidātiem 9 kompetenti bezdarbnieki un viens augsta līmeņa students! Šai reizei par grimiem pietiks…

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!