No iesnām nespēj izvairīties gandrīz neviens

[ A+ ] /[ A- ]

Rudens ir gadalaiks, kad reti kuram no mums izdodas izvairīties no iesnām. Ar padomiem par to, kā tās ārstēt un kā rūpēties par savu deguna veselību rudenīgajā laikā, dalījās «BENU Aptiekas» farmaceite Ilze Priedniece.

Cēloņi un simptomi

Iesnas ir deguna gļotādas iekaisums, kas parasti kombinējas ar citām augšējo elpošanas ceļu saslimšanām. I.Priedniece skaidro, ka tipiskākās iesnu pazīmes ir šķaudīšana, kairinājuma sajūta degunā, apgrūtināta elpošana caur degunu, gļotādas pietūkums, parādās izdalījumi no deguna, kā arī var būt paaugstināta temperatūra un sāpes. Speciāliste atklāj, ka rudenī un ziemā biežākais iesnu cēlonis ir vīrusi, tomēr tām var būt arī citi iemesli – alerģijas, vazomotors rinīts, ko izraisa aukstums vai sauss gaiss, hormonāls rinīts (piemēram, grūtniecības laikā), kā arī medikamentu izraisīts rinīts (dekongestantu pārmērīga lietošana).

Kā ārstēt?

Nereti iesnu ārstēšanai netiek pievērsta pietiekama uzmanība, pieņemot, ka šī liksta nedēļas laikā pāries. Parasti iesnām vajadzētu atkāpties septiņu līdz desmit dienu laikā. Ārstēšanās laikā, lai iesnas nesaasinātos un nesāktos stipras ausu sāpes, strutojoši izdalījumi no deguna, asiņošana, kā arī drudzis, jāievēro vairāki nosacījumi:

1.Atpūtas režīms – lai novērstu iesnu saasināšanos, vēlams pāris dienas pabūt mājās un dzert zāļu tējas;

2.Deguna gelu vai pielienu, kuru saturā ir dabīgas vielas, lietošana;

3.Ārsta apmeklējums, ja iesnas turpinās vairāk nekā desmit dienas.

Iesnu ārstēšanā ļoti izplatīti ir dažādi «tautas līdzekļi», piemēram, ķiploka daiviņu ievietošana nāsīs un iešana pirtī. Izplatīta ir arī nevajadzīga antibiotiku lietošana. Neviena no minētajām darbībām nesekmē atveseļošanos. Ķiploka daiviņas degunā rada papildu kairinājumu, pirts var saasināt iesnas un pastiprināt vīrusa klātbūtni organismā, savukārt antibiotiku lietošana nav nepieciešama, jo tās nedarbojas pret vīrusiem. Vislabāk ieteicams veltīt laiku atpūtai un spēku atgūšanai, kā arī nepieciešamības gadījumā jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu.

Kurus līdzekļus izvēlēties?

No saslimšanas ar iesnām nespēj izvairīties gandrīz neviens. Tāpēc svarīgi, lai «mājas aptieciņā» būtu pieejami efektīvi līdzekļi to ārstēšanai. Farmaceite skaidro, ka cīņai pret iesnām vislabāk izmantot deguna gelus vai pilienus, kuru sastāvā ir dabīgas izcelsmes vielas. Piemēram, priedes, tējas koka, piparmētru un smiltsērkšķu eļļa derēs gan iesnu ārstēšanai, atvieglojot elpošanu un mitrinot gļotādu, gan deguna veselības profilaksei. Pieejami dažādi deguna veselības līdzekļi gan tablešu, gan šķīdumu un sīrupu veidā, kurus var lietot arī bērni un kuru sastāvā ir gaiļbiksītes, genciānas, plūškoka, kumelītes, ceļtekas un efejas ekstrakts. Farmaceite gan uzsver, ka deguna pilienus (dekongestantus) nebūtu ieteicams lietot ilgāk par piecām dienām. Tāpat jārūpējas arī par deguna gļotādu – ikdienā vēlams uzņemt pietiekamu daudzumu šķidruma (ūdens un zāļu tējas), kā arī lietot jūras ūdens aerosolu, kas šķidrinātu deguna sekrētu un mitrinātu gļotādu. Deguna skalošana ar jūras ūdeni palīdzēs mazināt arī vīrusu koncentrāciju.

Vērtīgi ieteikumi deguna veselībai

Kā pareizi šņaukt degunu? Aizspied vienu nāsi. Elpo caur muti. Pūt viegliem, īsiem pūtieniem, nevis ar spēku. Atkārto tāpat ar otru nāsi. Drīksti arī caur aizdeguni deguna saturu vilkt uz iekšu un izspļaut.

Kā pareizi lietot deguna pilienus? Vispirms kārtīgi izšņauc degunu. Vari izskalot arī ar aptiekā nopērkamo sālsūdeni. Nedaudz atliec galvu un iepilini pilienus. Ļauj zālēm iedarboties vismaz piecas līdz desmit minūtes. Pēc tam vari atkal droši šņaukt degunu un to pat vajag darīt. Pilieni būs iedarbojušies, mazināsies tūska, un gļotas labāk iztīrīsies.

Aukstums vairs nav aiz kalniem, tāpēc laikus jārūpējas gan par piemērota apģērba izvēli, gan imunitātes stiprināšanu. Regulāras fiziskās aktivitātes, pastaigas svaigā gaisā, veselīgs un sabalansēts uzturs, kā arī pilnvērtīga atpūta un miegs ir labākie līdzekļi veselībai un labai pašsajūtai!

Agate Gavare

Izmantotie resursi: www.epadomi.lv