No nākamā gada pensiju 2.līmeņa uzkrājumus varēs arī mantot

[ A+ ] /[ A- ]

2020.gada 1.janvārī stāsies spēkā grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, kas paredz tiesības pensiju otrā līmeņa dalībniekiem novēlēt savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu. 1 289 547 pensiju 2.līmeņa dalībniekiem būs iespēja izvēlēties, vai pensiju 2.līmeņa uzkrājumu novēlēt mantojumā, pievienot citas personas pensiju 2.līmeņa kapitālam, vai ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā.

Līdz šim gadījumos, ja cilvēks nomira, nesasniedzot pensijas vecumu, viņa uzkrātais kapitāls tika ieskaitīts sociālās apdrošināšanas budžetā un to izmantoja pensiju izmaksai pašreizējiem pensionāriem, tai skaitā mirušā pensionāra apgādībā esošiem ģimenes locekļiem, kuriem ir tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju. Taču pēc būtības pensiju 2.līmenī uzkrātais kapitāls ir cilvēka īpašums, un ir tikai loģiski, ka pats cilvēks var izvēlēties, kā ar uzkrājumu rīkoties viņa nāves gadījumā.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2019.gada 30.septembrī gandrīz puse jeb 49% no visiem 1 289 547 pensiju 2.līmeņa dalībniekiem bija uzkrājuši līdz 2 tūkstošiem eiro, 29% – no 2 līdz 5 tūkstošiem eiro, 16% – no 5 līdz 10 tūkstošiem eiro, bet 6% – vairāk par 10 tūkstošiem eiro lielu kapitālu.