No Ogresgala uz fronti Ukrainā

[ A+ ] /[ A- ]

Ceļā uz fronti Ukrainā ir kārtējā Latvijas iedzīvotāju ziedotā palīdzības krava, un šajā reizē tai ir militāra nozīme. Fūrē iekrauts militārais transports un konstruktora tipa militārās platformas, kas tapušas tepat Ogres novadā, uzņēmuma «LV-Teh» ražotnē Ogresgalā. Tās ir Labas Ziņas*!

Protams, ir labi un pareizi ziedot līdzekļus un nemilitāru palīdzību civiliedzīvotāju atbalstam. Ēdienu, pārsienamos, zīmulīšus metro pazemē mītošajiem bērniem. Taču, kamēr krievu iebrucēji nebūs sakauti vai vismaz patriekti no Ukrainas zemes, tikmēr kara šausmas turpināsies. Tāpēc, izšķiroties, kam ziedot no algas atlicināto eiro, desmitus un simtus (ir arī tādi turīgi cilvēki, kas ziedo tūkstošus), priekšroka būtu dodama Ukrainas aizstāvjiem kara zonā. Šādu iespēju sniedz labdarības organizācijas ziedot.lv sadarbība ar Latvijas militārajiem ražotājiem un kampaņa «Labas Ziņas*». Divu mēnešu laikā saziedots jau tuvu pusmiljonam eiro, un pirmās uz Ukrainu nosūtītās kravas vērtība ir 323 tūkstoši eiro. Kravas nokomplektēšana un svinīgā pavadīšana notika 25. janvārī no Zemessardzes 19. bataljona bāzes. Tuvāk prominencēm, tuvāk Ādažu bāzei, kur uz apmācībām ieradušās vairākas ukraiņu vienības. Taču nosūtītās kravas nozīmīgākā daļa ir tapusi Ogresgalā. Tie ir deviņi militārām vajadzībām pielāgoti kvadricikli un deviņas konstruktora tipa militārās platformas uz riteņu bāzes. OVV jau vēstīja par kampaņu «Tava kvadra var vairāk», ko pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma uzsāka mūspuses uzņēmējs, zemessargs Uģis Svirido. Viņš kopā ar domubiedriem pārbūvē militāriem mērķiem civilos kvadriciklus, aprīko tos ar stiprinājumiem ieročiem, kā arī lafetēm munīcijas un ievainoto pārvietošanai un sūta uz Ukrainu. Šajā militāro tehnoloģiju uzņēmumā ir izstrādāta arī modulāra kaujas platforma – lielāku kravu, personāla un ieroču sistēmu pārvietošanai, sākotnēji tapusi primāri Latvijas Zemessardzes vajadzībām, taču tagad arī tā ceļo uz Ukrainas fronti.

Kvadricikls un tam piekabinātā platforma ir modulējama atkarībā no uzdevuma – ievainoto evakuācijas sistēma ar nestuvēm, pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmu modulis ar ieroču sistēmas statīvu, sēdvieta operatoram un palīgam, priekšā bruņu plāksne, apkārt drošības rāmis. Ir arī platforma, kas pielāgota bezpilota lidaparātu palaišanai, ir arī darbam ar mīnmetēju un tā munīcijas pārvadāšanai. Uzņēmuma «LV-Teh» valdes loceklis Uģis Svirido OVV stāsta, ka šis konkrētais sūtījums nodots ukraiņu speciālo uzdevumu vienībām, izmantošanai frontes priekšējās līnijās. Ukraiņi paši ieradušies pakaļ tehnikai un izgājuši piecu dienu apmācību darbam ar šo tehniku, Jau februārī kvadras ar platformām dosies kaujās. Kāds būs to darba mūžs, var tikai minēt. Šāda tehnika ir ārkārtīgi mobila, tai piemīt augsta caurgājamība, ar to var piekļūt ļoti tuvu pretinieka pozīcijām, izpildīt uzdevumu un ātri atkāpties. Uz platformas iespējams uzmontēt faktiski visus ukraiņiem pieejamo prettanku sistēmu veidus – Stugna, Javelin, Stinger – un pat smagās amerikāņu NLAW.

Tajā pašā laikā ienaidnieka tālās vadības raķetēm šādas nelielas uzbrukuma vienības ir pārāk mazs un līdz ar to arī dārgs mērķis. Uzņēmējs Uģis Svirido ir nepārtrauktā kontaktā ar ukraiņu vienībām, kas izmanto Ogresgalā pārbūvētos kvadriciklus un tagad arī platformas. Tās arvien tiek uzlabotas un pielāgotas konkrētu vienību vajadzībām.

Pirmajā kravā uz fronti ceļo vēl citu Latvijas militāro uzņēmumu ražojumi, no kuriem īpaši izceļams ir Liepājas uzņēmumā «Global Wolf Motors» ražotais elektroskrejritenis Mosphera četros eksemplāros. Tas piemērots bezceļa apstākļiem. Jaudīgākā 72V versija spēj attīstīt 10 000 W jaudu un 100 km/h ātrumu, maksimālā sniedzamība saudzīgā režīmā 300 km. Arī šis braucamais nonāks izlūku un specvienību rīcībā. Tas ir īpaši piemērots kā iekšējas mobilitātes līdzeklis, piemēram, militārās bāzēs, robežu kontrolē, arī teritorijas izlūkošanā.

Kampaņas «Labas Ziņas*» pirmās kravas nosūtīšanas ceremonijā piedalījās Latvijas militārā vadība, ražotāji un arī saņēmēji – ukraiņi – karavīri un diplomāti. Vēstnieks Oleksandrs Miščenko pateicās Ukrainas vārdā Latvijai: «Eiropas solidaritāte ir vissliktākā ziņa Putinam. Šo solidaritāti tieši Latvija parādīja visai pasaulei kā piemēru un paraugu, nodrošinot Ukrainai kaujas tehniku. Principiālā nostāja un solidaritāte, manuprāt, ir vislielākais eiropeiskuma paraugs.»

Latvijas valsts un Latvijas iedzīvotāji atbalstīs Ukrainu līdz pat tās uzvarai.

Labas Ziņas*

«Karš ir beidzies. Ukraina atbrīvojusi visu savu teritoriju. Latvijas ziedotā tehnika spēlējusi izšķirošu lomu.»* Lai mēs varētu lasīt šīs ziņas, mums ir vajadzīga Ukrainas uzvara karā. Lai Ukraina uzvarētu, ir vajadzīga mūsu palīdzība. Palīdzēt mēs varam ziedojot. Saziedotais tiks izmantots Latvijā ražoto militāro preču iegādei – kaujas atbalsta platformas, militārie kvadricikli, bezpilota lidaparāti, uzkabes vestes, lodes, armijas taktiskais ēdiens, ģeneratori, militārie skrejriteņi, militārie apvidus auto, nesprāgušās munīcijas iznīcināšanas ierīces un citas lietas. Lai labas ziņas piepildītos, ir jāziedo! Vairāk – www.ziedot.lv/labaszinas.

! Ziedot var arī pa labdarības tālruni 9000 6086, zvana vērtība 1,42 eiro.