Noziedznieki ar viltu cenšas iekļūt mājokļos

[ A+ ] /[ A- ]

Jau pierādīts, ka attēlā redzamā sieviete ar zādzībām nodarbojusies Rīgā. Nav izslēgts, ka viņa paviesojusies arī Pierīgā…

Pagājušajā nedēļā Rīgā reģistrēti trīs gadījumi, kad kāda zagle, uzdodamās par AS «Latvijas Gāze» darbinieci, ar viltu iekļuvusi senioru dzīvokļos. Tajā pašā laikā arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) rīcībā nonākusi informācija par vairākiem gadījumiem, kad pie ģimenēm it kā uz pārbaudēm ierodas cilvēki, kuri uzdodas par inspekcijas pārstāvjiem, bet patiesībā tādi nav.

Valsts policija saņēmusi informāciju par trīs gadījumiem, kad kāda sieviete ar viltu, uzdodoties par AS «Latvijas Gāze» darbinieci un apgalvojot, ka jāpārbauda skaitītāju rādījumus, iekļuvusi senioru mājokļos Rīgā, Ķengaragā.

1925.gadā dzimušai sievietei nolaupa 1100 eiro

Viltvārde centusies novērst dzīvokļu iemītnieku uzmanību un meklējusi dažādus iemeslus, lai viņi aizietu uz citu telpu, viltvārdi atstājot vienu. Divos gadījumos mājokļu saimnieki nojautuši ko nelāgu un uzmanījuši sievieti, līdz ar to viņai neizdevās neko nozagt. Trešajā gadījumā, novēršot uzmanību, 1925.gadā dzimušai sirmgalvei tika nozagta ievērojama naudas summa. Ļaundare par it kā veiktajiem pakalpojumiem sievietei bija prasījusi samaksu. Tā sieviete varēja uzzināt, kur dzīvoklī tiek glabāta nauda. Pēc tam uzmanības novēršanai sieviete bija prasījusi sirmgalvei atrast un uzrādīt pasi. Kamēr tā tika meklēta, svešiniece nozaga 1100 eiro un drīz vien devās prom. Tikai vēlāk, sapratusi, kas noticis, cietusī izsauca policiju.

Viltvārdi aiztur vērīgs kaimiņš

Tomēr jau 4.jūlijā nozieguma brīdī Rīgā viltvārde, kura, kārtējo reizi uzdodoties par AS «Latvijas Gāze» darbinieci, bija iekļuvusi kādas 1934.gadā dzimušas sievietes dzīvoklī Ziepniekkalnā, lai izdarītu zādzību, tika aizturēta. Viltvārdi vēl pirms ienākšanas dzīvoklī pamanīja kaimiņš, kurš bija dzirdējis viņas aizdomīgo sarunu ar potenciālo upuri. Kad abas sievietes jau atradās dzīvoklī, tur ienācis arī kaimiņš un lūdzis svešinieci uzrādīt darba apliecību. Sieviete piepeši izskrējusi kāpņu telpā, kur vīrietis viņu panācis un aizturējis. Saņemot izsaukumu uz notikuma vietu, Valsts policijas likumsargi aizdomās turēto personu nogādājuši policijas iecirknī. Noskaidrots, ka viņa dzimusi 1995.gadā un ir ārvalsts piederīgā. Valsts policija vērīgajam iedzīvotājam, kurš sievieti aizturēja līdz policijas ierašanās brīdim, izteikusi pateicību.

Aizturētā sieviete atzinusies 3.jūlijā izdarītajā zādzībā un 4.jūlijā veiktajā zādzības mēģinājumā. Valsts policija aicina iedzīvotājus aplūkot sievietes fotogrāfiju un atsaukties arī citus, kuri cietuši no viņas noziedzīgajām darbībām, zvanot policijai pa tālruņa numuru 110 vai vēršoties tuvākajā Valsts policijas iecirknī. Tāpat iedzīvotāji, kuru mājoklī uzturējusies šī persona, aicināti pievērst uzmanību, vai nav pazudusi nauda vai citas vērtīgas lietas.

Uzdodas par VBTAI amatpersonām

Pie kādas ģimenes Saldus novadā ieradušās personas, kuras, uzdodoties par VBTAI darbiniekiem, vēlējušās veikt ģimenes dzīves apstākļu pārbaudi. Taču šai ģimenei radušās aizdomas par svešinieku rīcības motīviem, tāpēc tā sazinājusies ar bāriņtiesu. Pēc tam, kad bāriņtiesā apstiprināts, ka ģimeni apmeklējušās personas nevar būt inspekcijas pārstāvji, saldenieki vērsušies policijā. VBTAI var veikt tikai audžuģimeņu dzīves apstākļu pārbaudes. Nebija nepieciešama ilga izmeklēšana, lai secinātu, ka šajā gadījumā iesaistītās personas ir viltvārži, kuri, izmantojot cilvēku uzticēšanos, cenšas iekļūt viņu dzīvesvietās, visticamāk, mantkārīgos nolūkos. Inspekcijas darbinieki piebilst, ka pirms gada atklātībā nonākusi informācija par līdzīgu gadījumu. Tad viltvārži uzdevušies par bāriņtiesas, sociālā dienesta un policijas pārstāvjiem.

Tāpēc VBTAI aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju būt vērīgiem un uzmanīgiem. Pirms ielaist savā mājoklī cilvēkus, kuri uzdodas par valsts iestāžu pārstāvjiem, pieprasiet viņiem uzrādīt dienesta apliecību un drošības pēc pierakstiet šo personu vārdu, uzvārdu! Aizdomu gadījumā derētu fiksēt arī automašīnas valsts numura zīmi (ja personas ieradušās ar transportlīdzekli), šo cilvēku izskatu un bez kavēšanās par to ziņot Valsts policijai. Arī Valsts policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un pārbaudīt personas identitāti, pirms ielaist svešinieku savā mājoklī!

Agate Gavare

Foto no valsts policijas arhīva