Ogre cīņu par Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 statusu neturpinās

[ A+ ] /[ A- ]

Ogre cīņu par Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 statusu neturpinās

Dzintra Dzene

Ceturtdien, 8.jūlijā, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Facebook lapā tiešraidē tika nosauktas pilsētas, kas izvirzītas Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 statusa nākamajai atlases kārtai. Diemžēl Ogri konkursa otrajai kārtai neizvirzīja. Cīņu par Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 titulu varēs turpināt četras nākamajai kārtai izvirzītās pilsētas – Daugavpils, Valmiera, Jūrmala un Liepāja.

«OVV» jau rakstīja, ka uz Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 titulu kopumā pretendēja deviņas Latvijas pilsētas – Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Kuldīga, Liepāja, Ogre un Valmiera.

Ogre savu pieteikumu starptautiskajai žūrijai prezentēja iepriekšējā dienā, 7.jūlijā. Priekšatlase notika attālinātā formā, pirmajā daļā projekta darba grupa iepazīstināja ar sagatavoto pieteikumu un programmu, bet otrajā daļā atbildēja uz žūrijas jautājumiem.

Projekta pieteikuma aizstāvēšanā Ogri pārstāvēja Ogres Mūzikas un mākslas skolas direktors, Ogres novada domes deputāts Atvars Lakstīgala, mūziķis, uzņēmējs Vairis Nartišs, Ogres novada Kultūras centra direktores pienākumu izpildītāja Elīna Aupe, Tūrisma centra vadītāja Elīna Baltiņa, domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Sīviņš, deputāts Artūrs Mangulis un deputāts Jānis Iklāvs, Infrastruktūras veicināšanas nodaļas vadītāja Aija Romanovska un projekta tulks Loreta Reble.

Kā Ogres priekšrocība projekta pieteikumā bija norādīts Ogres novada bagātīgais kultūras vietu skaits. Projekta darba grupas vadītājs A.Lakstīgala norāda, ka vairākas no Ogres konkurentu pilsētām projekta izveidē piesaistīja arī Rīgas un ārvalstu speciālistus, taču ogrēnieši visu paveica paši.

A.Lakstīgala uzskata, ka piedalīšanās šajā projektā un pieteikuma aizstāvēšana, viņaprāt, ir labākā reklāma Eiropai par Ogri.

Priekšatlases rezultātu paziņošanas pasākumā piedalījās LR Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre un Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 žūrijas komisijas priekšsēdētāja, starptautisku kultūras projektu eksperte Suvi Innile (Suvi Innilä) no Somijas, kura tad arī paziņoja pirmās atlases kārtas rezultātus. S.Innile norādīja, ka visu projektu pieteikumu kvalitāte bija ļoti augsta un tie precīzi atbilda izvirzītajiem kritērijiem. Ekspertu grupa nākamajai kārtai izvirzīja tās pilsētas, kurām, viņuprāt, ir vislielākās iespējas iegūt Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 titulu.

Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis pateicas projekta darba grupas komandai par saliedētu, aktīvu un pašaizliedzīgu darbu, kas nepārprotami nesis Ogres pilsētas vārdu pasaules mērogā. «Ogre ir kultūras galvaspilsēta!» saka E.Helmanis, vēlāk savā Facebbok lapā piebilstot: «Tas, ka atbildīgā komisija nolēmusi nepiešķirt Ogrei kultūras galvaspilsētas statusu, nav īpašs pārsteigums, jo signāli par šādu iespējamību kontekstā ar nesen rīkoto tilta izgaismošanu Ungārijas karoga krāsās bija sasnieguši mani jau iepriekš. Ir dažas lietas, kuras vēlos šajā sakarā bilst. Man ir skumji, bet ne neiegūtā statusa dēļ, bet gan tādēļ, ka komisijā izrādījās ne tikai modernajai un mirkļa konjunktūrai pakļāvīgas personas, bet arī tādas, kuras, lai īpaši uzsvērtu savu «mūsdienīgo» pasaules skatu, savu noraidošo attieksmi pret Ogres kandidatūru uzskatīja par nepieciešamu paust angļu valodā! Mūsdienu kaunīgo latviešu paveids, kārkluangļi! Par ko es esmu priecīgs? Darbs, kas tika ieguldīts, apzinot Ogres vides un kultūras vērtības, pilnīgi noteikti nav lieks! Viss sagatavotais ļoti iederēsies Ogres simtgades svinību vērienīguma un daudzpusības nodrošināšanā! Paldies par paveikto novada un pilsētas komandai! (…) Latvija ir Eiropas valsts, tautā dominē tradicionālas eiropeiskas vērtības, Ogre ir paudusi tām nepārprotamu atbalstu, tādēļ apsveicu visus ogrēniešus – Ogre pēc būtības, nevis pēc dažu aktīvistu lēmuma ir Eiropas kultūras galvaspilsēta!».

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!