Ogrē uzsākti jaunās bibliotēkas celtniecības darbi

[ A+ ] /[ A- ]

Foto no Ogres novada pašvaldības arhīva Uzsākti jaunās Ogres Centrālās bibliotēkas (OCB) ēkas būvniecības darbi.

Ogrē uzsākti jaunās bibliotēkas celtniecības darbi

Marta Poga

Martā uzsākti jaunās Ogres Centrālās bibliotēkas (OCB) ēkas būvniecības darbi. Būvprojektēšanas nosacījumi ir izpildīti, būvprojekts saņēmis pozitīvu ekspertīzes slēdzienu, informē Ogres novada pašvaldības darbinieki.

«OVV» jau rakstīja, ka iepriekš atsevišķa būvprojekta ietvaros tika demontēta vecās bibliotēkas ēka un šķūnis, lai to vietā uzceltu jaunu un modernu bibliotēku.

Būvniecības laikā īpašu vērību pievērsīs esošo koku saglabāšanai teritorijā. Lai netraucētu līdzās esošā bērnudārza «Cīrulītis» ikdienas ritmu, tiks ievērota klusā stunda saskaņā ar bērnudārza vadības norādījumiem.

Bibliotēkas jaunbūve, kas top līdzās OCB pagaidu mājvietai Zvaigžņu ielā 4, tiek veidota ar mērķi radīt ēku kā daudzfunkcionālu centru, kurā atradīsies ne tikai bibliotēka, bet arī Ogres Dzimtsarakstu nodaļa.

Divstāvu ēka būs moderna, ar maksimāli zemu resursu patēriņu apkurei un ventilācijai. Jaunajā ēkā uzstādītais apgaismojums ar viedo vadību nodrošinās apgaismojuma līmeņa izmaiņas atkarībā no dabīgā apgaismojuma pieplūdes, tādējādi maksimāli ietaupot elektroapgādes patēriņu.

Rekuperācijas (gaisa izvadīšana, saglabājot tā siltumu) ventilācijas sistēma automātiski uzraudzīs iekštelpu gaisa parametrus un tās darbība mainīsies, mainoties gaisa kvalitātei iekštelpās, attiecīgi pastiprinot gaisa apmaiņu telpās, kur tas ir nepieciešams. Saskaņā ar izvēlēto ventilācijas iekārtu tehniskajiem aprēķiniem rekuperācijas rezultātā no izvadāmā gaisa tiks atgūti līdz 76 procenti no kopējā siltuma.

Ēkai izbūvēs unikālu apkures sistēmu – kanalizācijas notekūdeņu siltummaiņu sistēmu, ko pieslēgs pie pilsētas maģistrālajiem kanalizācijas tīkliem. Iekārta veidota notekūdeņu siltuma atgūšanai, tālāk to novirzot ēkas apkurei un karstā ūdens apsildei.

Ēkas ātrijā tiks veidota zaļā augu siena, tās apūdeņošanai paredzēts izmantot savākto nokrišņu ūdeni no ēkas jumta, kur plānots uzstādīt saules paneļus elektroenerģijas ražošanai.

Veiktie aprēķini liecina, ka jaunajā ēkā kopējais enerģijas patēriņš apkurei uz ēkas aprēķina platību gadā nepārsniegs 14,8 kWh/m2. Šī būs Latvijā nebijuša mēroga sabiedriskā pasīvās ēkas prasībām atbilstoša būve.

Bibliotēkā atradīsies atsevišķas telpas bērnu lasītavai ar rotaļu istabu un telpu bērnu pasākumiem, kā arī konferenču zāle. Vairāk nekā 80 procenti telpu platības tiks nodrošinātas ar dabisko apgaismojumu. Logi paredzēti ar trīskāršo stikla paketi un iespējami zemiem siltuma caurlaidības koeficientiem. Gan ēkas fasādē, gan iekštelpās daudzviet būs redzamas eksponētas koka konstrukcijas, kas ir galvenais izmantotais celtniecības materiāls. Ēku nesošās konstrukcijas paredzēts izgatavot no līmētiem masīvkoka paneļiem.

Pagalmā paredzēta velonovietne un plānots izbūvēt nojumi ar terasi vasaras kafejnīcai, kur bibliotēkai būs iespēja veidot tematiskos pasākumus (grāmatu svētki, dzejas lasījumi), bet stāvlaukumā izbūvēs četru elektromobiļu uzlādes stacijas.

Jaunās ēkas būvniecības darbus plānots pabeigt līdz 2021.gada pavasarim.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!