Ogres biškopju saimi turpmāk vadīs Vilnis Sirsonis

[ A+ ] /[ A- ]

Dzintras Dzenes foto Jaunievēlētā OBB valde (no kreisās) I.Valnere, H.Muižnieks, V.Sirsonis, G.Krastiņš, G.Skābene, A.Šleņus, I.Daukšts un K.Lukševica.

Ogres biškopju saimi turpmāk vadīs Vilnis Sirsonis

Dzintra Dzene

Sestdien, 8.februārī, Ogres tehnikuma (OT) viesmīlīgajā konferenču zālē uz ikgadējo tikšanos pulcējās Ogres biškopju saime, lai pārrunātu pērn paveikto, uzklausītu speciālistu ieteikumus, kā arī pārvēlētu valdi, revīzijas komisiju un ievēlētu jaunu Ogres Biškopības biedrības (OBB) valdes priekšsēdētāju. Prāvo Ogres biškopju saimi turpmāk vadīs ilggadējais tās biedrs, ķeipenietis Vilis Sirsonis, kurš biedrības vadību pārņēma no Imanta Daukšta.

Savukārt I.Daukšts biedrības vadību pirms trim gadiem pārņēma no ilggadējās biedrības vadītājas Kornēlijas Lukševicas, kura biedrību bija sekmīgi vadījusi 23 gadus kopš tās izveidošanas. Pirms trim gadiem biedrībai tika ievēlēta arī jauna valde, kuras sastāvā nebija neviena iepriekšējās valdes pārstāvja, jo, kā toreiz atzina K.Lukševica, – pienācis laiks dot vietu jaunai maiņai.

Līdzšinējo valdes darbu vērtē kā apmierinošu

Diemžēl, izvērtējot I.Daukšta un valdes līdzšinējo darbību, Ogres biškopji, atzina to vien par apmierinošu. Pēdējos trīs gadus biedrības saimnieciskā darbība nav bijusi tik veiksmīga kā cerēts. Kādu laiku nedarbojies 1994.gadā izveidotais biedrības veikals «Bite», kurā iespējams iegādāties biškopības produktus un inventāru. Vidēji pēdējos piecos gados, izņemot neveiksmīgo aizvadīto gadu, biedrības veikala apgrozījums bijis ap 30 tūkstošiem eiro. Turklāt veikals biedrības biedriem ir kā koordinēšanas centrs, jo biedrībai nav citu telpu. Diemžēl pēdējo trīs gadu laikā no 380 uz 353 sarucis arī Ogres biškopības biedru skaits, un jūtami samazinājusies viņu aktivitāte kopīgo pasākumu apmeklēšanā. I.Daukšts dzīvo Priekuļu novadā, un, iespējams, attālums bijis viens no šķēršļiem viņa aktīvākai iesaistei biedrības vadīšanā. OBB izvēlas bitenieki arī no citiem, attāliem novadiem, un tādu ir pat 27 procenti no kopējā Ogres biškopības biedrības biedru skaita. Tomēr, lai saglabātu biedrības senās tradīcijas, šajā reizē bitenieku vairākums lēma valdē ievēlēt biškopjus tikai no Ogrei tuvākās apkārtnes, kuri veicinājuši un atbalstījuši arī biedrības saimniecisko darbību, iepērkoties veikalā «Bite», kas atjaunojis savu darbību.

Ievēl jauno valdi

Pēc garām un vētrainām debatēm Ogres biškopības biedrības valdē ievēlēts pieredzējis biškopis, birzgalietis Gustavs Skābene, ogrēnietis Harijs Muižnieks, kura bišu saimes ir Lēdmanē un ar biškopību viņš nodarbojas aptuveni trīs gadus, bet savulaik biškopību apguvis Vecbebru tehnikumā. Jaunākā valdē ievēlētā biškope ir ogrēniete Anele Šleņus, kura bišu dravu pārņēmusi no savas aizsaulē aizgājušās vecmāmiņas. Tieši Anele būs tā, kura uzturēs kontaktus ar biedrības biškopjiem, informējot viņus par aktualitātēm. No iepriekšējās valdes izņēmuma kārtā, nebūdams ogrēnietis, arī šajā valdē turpinās darboties iepriekšējais biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs Imants Daukšts, suntažniece Ingrīda Valnere, kā arī ogrēnietis Gints Krastiņš, kurš nekad neatsaka palīdzību dažādu organizatorisku jautājumu risināšanā, reizēm iesaistot pat visu ģimeni. Sanāksmē nolemts arī palielināt biedru naudu, kas līdz šim bija pieci eiro gadā. Turpmāk biedru nauda būs diferencēta atkarībā no bišu saimju skaita, bet par to turpmākajās sanāksmēs lems jaunā valde.

Spēks ir vienotībā

Vilnis Sirsonis pateicās par izrādīto uzticēšanos un, uzņemoties Ogres biškopības biedrības vadību, solīja gādāt par turpmāko biedrības attīstību. Domājot par pārstāvniecību veidošanu biedrības sastāvā no vecāka un jaunāka gada gājuma biteniekiem, kā arī tiem, kas dzīvo ārpus kādreizējā Ogres rajona robežām – biedru vēlmes un vajadzības ir dažādas, jo kādam ir 150, bet kādam – tikai piecas bišu saimes. V.Sirsonis norādīja, ka nepieciešams veikt biškopības biedrības biedru aptauju, kādā virzienā viņi vēlētos attīstīties. Tāpat viņš uzsvēra, ka nedrīkst pieļaut biedru atsveicināšanos, jo tieši vienotībā ir biedrības spēks.

Kā jau ierasts, biteniekiem bija iespēja uzklausīt viesus un uzzināt aktuālākos jaunumus biškopības nozarē. Latvijas biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis dalījās pārdomās par biškopību Latvijā tuvākā un tālākā nākotnē. Viņš uzsvēra, ka informācijas tehnoloģiju laikmetā, kad ikviens bitenieks interesējošo informāciju var iegūt internetā, ir svarīgi tomēr saglabāt biškopības biedrību struktūru, lai varētu veikt bišu saimju uzskaiti, kas savukārt nepieciešams, lai varētu saņemt finansiālu atbalstu nozarei. J.Šteiselis, atzīmējot biedrības 25 gadu jubileju, pasniedza Pateicības rakstu Ogres biškopības biedrības biedram Antonam Mikosam.

Sanāksmē svinīgi ar skaļiem aplausiem tika sveikta arī pieredzējusī biškope Monika Mize, kurai piešķirts godpilnais Ogres biškopības biedrības goda biedra statuss.

Bites var apdraudēt lielizmēra lapsenes

Turpinājumā biškope Baiba Tikuma no Cīravas pastāstīja par biškopju konferencē Vācijā, Veimārā, gūtajām atziņām, atzīstot, ka arī Vācijas biškopji saskaras ar līdzīgām problēmām kā Latvijā, gan satraucoties par dabas aizsardzību, gan cīnoties ar bišu slimībām. Starp citu, Vācijas biškopju vidū satraukumu raisa lapsenes, kas ir divas reizes lielākas, nekā pie mums ierastās, un ir nopietns drauds bišu saimēm. Savukārt iecavniece, biškope Anda Tiesnese, kura aprūpē 150 bišu saimes, no savas dravas iegūst ne tikai medu, bet arī dažādus produktus, kas izmantojami, lai saglabātu cilvēka veselību un ārstētu dažādas slimības. Viņas biškopības produktu klāsts šajos gados izaudzis aptuveni līdz 20 pozīcijām.

Ar biškopības produktiem var ārstēt dažādas slimības

Piemēram, propolisam piemīt antibakteriālas, pretiekaisuma un sāpju mazinošas īpašības, tas mazina asins recēšanu un paaugstinātu arteriālo spiedienu, stimulē audu atjaunošanos un organisma aizsardzības spējas. Daudzu slimību profilaksē un ārstēšanā ir izmantojama bišu maize, kā arī bišu un vaska kožu uzlējumi, kas satur ļoti daudz vērtīgu vielu. Propoliss pasargās no dažādām vīrusu saslimšanām, bet vaska kodes uzlējums derēs par atjaunošanās līdzekli pēc infarkta, insulta un operācijām. Savukārt bišu uzlējums pazemina holesterīnu, attīra asinsvadus, bet bišu maize uzskatāma par vienu no pilnvērtīgākajiem, uzturvielām un minerālvielām bagātākajiem dabas produktiem, jo tā satur dažādus mikro un makroelementus, vitamīnus, antioksidantus, fermentus, kā arī praktiski visas aminoskābes, tajā skaitā neaizvietojamās.

Ogres biškopības biedrība bija, ir un būs Ogrē!

«Ceru, ka jaunā Ogres biškopības biedrības valde un tās priekšsēdētājs ar jaunu sparu turpinās darbu. Šajā biedrībā  ieguldītas lielas pūles un cerības. Tā, neraugoties uz dažādām grūtībām, ir izaugusi par lielāko šīs nozares reģionālo biedrību Latvijā. Ogres biškopības biedrība bija, ir un būs Ogrē!» vēlot jaunajai biedrības vadībai izturību un panākumus, sacīja K.Lukševica.

Bitenieki pateicās arī Ogres tehnikuma vadībai par viesmīlīgo uzņemšanu jau daudzu gadu garumā un tehnikuma audzēkņiem, kuri apgūst viesmīlības specialitāti un apkalpoja viesus.

Bitenieku tikšanās noslēdzās, vienojoties kopīgā dziesmā «Nevis slinkojot un pūstot».

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!