Ogres, Ikšķiles, Lielvārdes un Ķeguma novadā visvairāk balsu «Vienotībai»

[ A+ ] /[ A- ]

10. Saeimas vēlēšanas aizritēja mierīgā gaisotnē.

10.Saeimas vēlēšanas Ogres, Ikšķiles, Lielvārdes un Ķeguma novadā aizritējušas mierīgā gaisotnē, un vēlētāju aktivitāte vērtējama pozitīvi. Tiesa gan, neiztika bez atsevišķiem kurioziem – kāds vēlēšanu aploksnē ievietojis piecu latu naudas zīmi, cits pārdomājot, par kuru partiju atdot savu balsi, balsošanas kabīnē aizmirsis pasi, bet vēl kāds cits – mobilo tālruni.

Ogres novadā nobalsot varēja 17 vēlēšanu iecirkņos. Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Nikolajs Sapožņikovs informē, ka vēlētāji Ogres novadā bijuši aktīvi – balsotāju sarakstos reģistrēti 18 894 vēlētāji, kas ir 66, 32 procenti no kopējā balsstiesīgo iedzīvotāju skaita. N.Sapožņikovs gan norāda, ka Saeimas vēlēšanās, kad vēlētājs var balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī, aktivitātes raksturojums pa novadiem patiesībā ir ļoti nekonkrēts rādītājs, tā, piemēram, Saulkrastos vēlēšanu dienā nobalsojuši 110 procenti iedzīvotāju… «Pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas, atverot vēlēšanu kastes, tajās atrastas 18 859 derīgas vēlēšanu aploksnes, tātad 35 vēlētāji viņiem izsniegtās aploksnes kastēs nav iemetuši. 80 balsotāji savās aploksnēs bija ielikuši vairākas zīmes, 388 vēlētāji nebija ielikuši nevienu zīmi un vēlēšanu kastēs iemetuši tukšas aploksnes. Astoņās aploksnēs atrastas saplēstas vēlēšanu zīmes. Līdz ar to pēc aplokšņu un tajās ievietoto vēlēšanu zīmju sašķirošanas, derīgo vēlēšanu zīmju kopskaits ir 18 383,» skaidro N.Sapožņikovs.

Sūdzības par vēlēšanu norisi nav saņemtas

Ogres novadā 7629 jeb 40,4 procenti vēlētāju savas balsis nodevuši par sarakstu «VIENOTĪBA», 3811 – par «Zaļo un Zemnieku savienību», 2885 – par politisko partiju apvienību «Saskaņas Centrs», 1831 – par nacionālo apvienību «Visu Latvijai!» – «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK», 1248 – par partiju apvienību «Par labu Latviju». Kandidātu sarakstu «Ražots Latvijā» atbalstījuši 287 vēlētāji, «Pēdējo partiju» – 161 vēlētājs, «Par prezidentālu republiku» – 145 vēlētāji, «PCTVL – Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» – 139 vēlētāji, «Tautas kontroli» – 80 vēlētāji, «ATBILDĪBA – sociāldemokrātiska politisko partiju apvienība» ieguvusi 71 vēlētāja balsi, «Kristīgi demokrātiskās savienības» kandidātu saraksts ieguvis 65 vēlētāju atbalstu, bet par partijas «Daugava – Latvijai» sarakstu balsojis 31 vēlētājs.

Ogres novada vēlēšanu komisija nav saņēmusi nevienu sūdzību par vēlēšanu norisi vēlēšanu iecirkņos.

Vēlēt varēja arī mājās

«Pirms vēlēšanu dienas vēlēšanu komisijā anonīma vēlētāja pauda savu neapmierinātību, ka vēlēšanu dienā netiks organizēti sabiedriskā transporta papildu reisi. Sabiedriskā transporta organizēšana gan nav vēlēšanu komisijas kompetencē. Vēlēšanu komisijas pienākums ir nodrošināt vēlēšanu organizēšanu balsotāja atrašanās vietā tiem pilsoņiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar nokļūt vēlēšanu iecirknī un ir iesnieguši pieteikumu balsošanai viņu atrašanās vietā. Visos vēlēšanu iecirkņos saņemtie pieteikumi ir izpildīti. Ogres novadā Vēlēšanu likumā noteikto iespēju balsot savā atrašanās vietā (veselības stāvokļa dēļ) izmantojuši 422 vēlētāji. Ogres novada vēlēšanu komisija nav saņēmusi nevienu «signālu» par balsu pirkšanu, kā tas bija pašvaldību un Eiroparlamenta vēlēšanās pagājušajā gadā, vai kādiem citiem pārkāpumiem, kas varētu ietekmēt vēlēšanu rezultātus,» skaidro N.Sapožņikovs.

Iespējamās balsu pirkšanas fakts neapstiprinājās

Savukārt Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres policijas iecirkņa darbinieki informē, ka 2.oktobrī likumsargi saņēma izsaukumu uz Mālkalnes prospektu Ogrē. Anonīmais zvanītājs informēja, ka pie veikala «Beta» notiekot sarunas par vēlētāju balsu pirkšanu. Ogres novada pašvaldības policijas priekšnieks Uģis Ulmanis stāsta, ka uz minēto izsaukumu devušies arī pašvaldības policisti, kuri kopā ar kolēģiem no valsts policijas pie veikala pamanījuši kādu auto, pie kura bijuši piestiprināti baloni ar partijas «Ražots Latvijā» logo. Lai gan likumsargi veikala apkārtni uzraudzīja ilgu laiku, nekādas aktivitātes, kas liecinātu par iespējamo balsu pirkšanu, netika konstatētas. Vairākiem politiskajiem spēkiem būs gan jāatbild par savlaicīgu politiskās aģitācijas materiālu nenovākšanu. 1.oktobrī konstatēts, ka Ogrē, Dārza ielā, no reklāmas stenda nav noņemts apvienības «Saskaņas centrs» politiskās aģitācijas plakāts. Šajā pašā dienā konstatēts, ka Madlienas pagastā pie kultūras nama nav noņemts uz stenda izvietotais «Vienotības» priekšvēlēšanu aģitācijas plakāts. Savukārt Ogrē, Brīvības ielā, nav noņemts apvienības «Visu Latvijai» politiskās aģitācijas plakāts. Bet 2.oktobrī konstatēts, ka Ķegumā, Ķeguma prospektā, joprojām nav noņemts uz reklāmas stenda novietotais «Par Labu Latviju» priekšvēlēšanu aģitācijas plakāts. Visos gadījumos uzsākta administratīvā lietvedība.

Eksperiments ar pieciem latiem attaisnojies

N.Sapožņikovs informē arī par kādu zināmā mērā kuriozu situāciju – līdzīgi kā vēlēšanu iecirknī Rīgā un Siguldā, arī Ogres pilsētas vēlēšanu iecirknī bērnudārza «Zelta sietiņš» telpās, atverot vēlēšanu aploksnes, vienā no tām iecirkņa komisija atrada nevis vēlēšanu zīmi, bet gan piecu latu naudas zīmi. «Iecirkņa komisija nolēma naudu nodot sociālajam dienestam – zupas virtuves tēriņiem,» stāsta N.Sapožņikovs. Minētais anonīmais naudas zīmes ielicējs sazinājās ar «Ogres Vēstis Visiem» un pastāstīja, ka šādi rīkoties viņu pamudinājuši divi iemesli. Vēlētājs savu balsi nav gribējis atdot nevienai no partijām, bet vēlēšanās piedalījās, lai paaugstinātu procentu barjeru. «Sākotnēji vēlējos nodot tukšu aploksni, bet pēdējā brīdī izlēmu tajā ielikt piecu latu naudaszīmi. Kad tas bija darīts, gaidīju, kāda būs tālākā reakcija, vai šis fakts netiks noklusēts. Sākotnēji izskanēja informācija par naudas zīmēm, kas ievietotas vēlēšanu aploksnēs Rīgā un Siguldā, bet par Ogri ziņots netika. Mazliet satraucos – ja par šo faktu informācija neizskanētu publiskajā telpā, tas nozīmētu, ka šo naudas zīmi kāds ir piesavinājies, un tas savukārt vedinātu domāt, ka arī ar vēlēšanu rezultātiem iespējamas manipulācijas. Esmu gandarīts, ka mans pieņēmums neapstiprinājās – arī Ogres «piecītis» ir publiskots. Mani pilnībā apmierina arī lēmums šo naudu iemaksāt zupas virtuves kasē. Tas ir pat labāk, nekā ieskaitīt valsts kasē,» saka anonīmais balsotājs.

Ikšķilē nobalso 73,50 procenti balsstiesīgo iedzīvotāju

Arī Ikšķiles novada Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Māra Niedre atzīst, ka iedzīvotāju aktivitāte bija liela – no novadā reģistrētajiem 6448 vēlētājiem nobalsoja 4739 jeb 73,50 procenti vēlētāju. «Jāteic, ka mūsu novadā vienmēr ir bijusi liela vēlētāju aktivitāte. Vēlēšanas aizritēja mierīgā gaisotnē, īpašu pārpratumu nebija, ja nu vienīgi tas, ka daudzi joprojām mēģināja aizlīmēt aploksni, nolaizot tās malu, kas nav jādara. Apkopojot vēlēšanas rezultātus, vienā no aploksnēm atradām, acīm redzot, no mājām līdzi atnestu baltu lapu,» stāsta M.Niedre. Ikšķiles novadā derīgi bija 4683 vēlēšanu biļeteni. Vislielākais atbalsts izteikts «Vienotībai» (2292 balsis), «Zaļo un Zemnieku savienībai» (890 balsis), Nacionālajai apvienībai «Visu Latvijai!» – «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» (589 balsis). Politisko partiju apvienība «Saskaņas centrs» ieguva  413 balsis, «Par Labu Latviju» 206 balsis, «Par prezidentālu republiku» 104 balsis, «Pēdējā partija» 47, «Ražots Latvijā» 46, «PCTVL – Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» 39, «ATBILDĪBA – sociāldemokrātiska politisko partiju apvienība» 21, Kristīgi demokrātiskā savienība 14, «Tautas kontrole» 14, Partija «Daugava – Latvijai»  – 8 balsis.

Lielvārdē nekādi incidenti nav fiksēti

Lielvārdes novadā 10.Saeimas vēlēšanās nobalsojuši 5552 vēlētāji jeb 65,50 procenti no kopējā balsstiesīgo iedzīvotāju skaita. Derīgs izrādījies 5511 vēlēšanu biļetens. Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Lauma Sniedze atzīst, ka vēlēšanas aizritējušas mierīgā gaisotnē un nekādi incidenti nav notikuši. Lielvārdieši visvairāk balsu atdevuši «Vienotībai» (2428), «Zaļo un Zemnieku savienībai» (1540), Nacionālajai apvienībai «Visu Latvijai!» – «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» ( 519), «Saskaņas centram» (468), «Par Labu Latviju» (294). Pārējās balsis sadalās šādi: «Pēdējai partijai» 56, «Par prezidentālu republiku» 54, «ATBILDĪBA – sociāldemokrātiska politisko partiju apvienība» 48, «PCTVL – Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» 19, «Ražots Latvijā» 27, «Tautas kontrole» 25, «Kristīgi demokrātiskā savienība» 23 un «Daugava- Latvijai» 10 balsis.

Aizmirst pasi un mobilo tālruni

Ķegumā novadā vēlēt devušies 59,89 procenti balsstiesīgo iedzīvotāju jeb 2858 cilvēki. Derīgi bija 2800 vēlēšanu biļeteni. Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Eižens Kanskis stāsta, ka arī Ķeguma novadā vēlēšanas noritējušas bez īpašiem starpgadījumiem, vien kādā no iecirkņiem vēlētājs tik ļoti bija aizrāvies ar vēlēšanu zīmju pētīšanu, ka balsošanas kabīnē aizmirsis savu pasi. Savukārt cits balsotājs atstājis mobilo tālruni. Bet Rembates balsošanas iecirknī uz kāda no aploksnē ieliktajiem vēlēšanu biļeteniem bija rakstīts – «Es par Žirinovski!». Arī vairums ķegumiešu savas balsis atdeva par «Vienotību» (1108 balsis), «Zaļo un Zemnieku savienībai» (821 balsis). «Saskaņas centrs» ieguvis 330 balsis, Nacionālā apvienība «Visu Latvijai!» – «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» 272, «Par Labu Latviju» 140, «Ražots Latvijā» 44, «Pēdējā partija» 19, «PCTVL – Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» 19, «Par prezidentālu republiku» 16 balsis, «ATBILDĪBA –sociāldemokrātiska politisko partiju apvienība» 13, «Tautas kontrole» 8, «Kristīgi demokrātiskā savienība» 7, bet «Daugava – Latvijai» 3 balsis.

Dzintras Dzenes foto