Ogres Mūzikas skolas 60 gadi – 60 stāstos

[ A+ ] /[ A- ]

Ogres Mūzikas skolas 60 gadi – 60 stāstos

Dzintra Dzene

Atzīmējot Ogres Mūzikas skolas (OMS) sešdesmit gadu jubileju, klajā nākusi grāmata «Ogres Mūzikas skola. 60 stāsti 60 gados». Tajā apkopoti skolas absolventu un darbinieku stāsti par viņu laiku OMS. Grāmatā savās atmiņās dalās gan tie, kuru dzīves joprojām lielākā vai mazākā mērā ir saistītas ar OMS, gan arī tie, kurus ceļš aizvedis plašajā pasaulē, bet pamati viņu muzikālajā karjerā ielikti tieši OMS.

«Grāmatā caur stāstiem varam iepazīt daudzas izcilas personības – gan skolas direktorus, administrācijas pārstāvjus un pedagogus, kuri veidojuši vai joprojām veido Ogres Mūzikas skolu, gan arī absolventus, kuri caur saviem stāstiem mums parāda šīs skolas nozīmi viņu dzīvēs un profesionālajā karjerā,» saka Ogres Mūzikas un mākslas skolas direktors Atvars Lakstīgala.

 

Grāmata – paliekoša vērtība nākamajām paaudzēm

Grāmatā «Ogres Mūzikas skola. 60 stāsti 60 gados» cilvēku stāstus uzklausīja, uzrakstīja un apkopoja žurnāliste Vineta Briška un Ogres Mūzikas un mākslas skolas kultūras pasākumu organizatore Anda Bīriņa, kura ir arī grāmatas projekta vadītāja.

A.Bīriņa stāsta, ka darbs pie šī izdevuma ildzis teju gadu, taču ikkatrs intervētais cilvēks palicis atmiņā ar savu skatījumu uz skolu.

«Šī grāmata, ja tā var teikt, ir mūsu «Covid» laika bērns. Ideja par grāmatas uzrakstīšanu radās vēl pirms «Covid» perioda, domājot, kā varētu atzīmēt skolas 60 gadu jubileju. Kad plānojām salidojumu un lielo koncertu, bija doma radīt arī kādu paliekošu vērtību – grāmatu. Diemžēl no mums neatkarīgu iemeslu dēļ plašākas svinības izpalika, bet ir tapusi grāmata. Tajā iekļauti 60 stāsti, sākot jau no skolas izveidošanas brīža. Savās atmiņās dalās cilvēki, kuri skolā strādājuši tās pirmssākumos, bijušie direktori – Leons Amoliņš, Gunta Freimane, Regīna Scibor – Gurkovska (dzimusi Furmančuka), Guntis Pļavnieks un Artūrs Mangulis. Tāpat arī grāmatā stāstos dalās ilggadēji skolas pedagogi – Adele Baltā, Elga Klipa, Zita Krūmiņa, Alberts Vilcāns, Dainis Saliņš, Dimitrijs Grozovs, Modris Krūmiņš un citi. Savukārt cilvēki, kuri nu Latvijā un pasaulē zināmi kā augstas klases savas jomas speciālisti, stāsta, kā mūzikas skola ietekmējusi viņu dzīves gaitas un skatījumu. Savos stāstos dalās Dr. hab. chem. profesors Ivars Kalviņš, Uģis Pētersons, Bāliņu ģimene, Vairis Nartišs, Matīss Čudars, Kaspars Pļavnieks, Pēteris Trasuns ar mammu Guntu Trasuni, Antra Stafecka –  ikkatrs no šiem stāstiem par Ogres Mūzikas skolu ir tik atšķirīgs un īpašs. Jāteic, ka grāmata ļāvusi labāk iepazīt ne vien OMS vēsturi, bet arī Ogri un tās cilvēkus,» saka A.Bīriņa.

 

Ar Ogres Mūzikas skolu ir īpašas attiecības

V.Briška atzīst, ka darbs pie šī izdevuma bija sarežģīts, jo, sākoties ierobežojumiem, vairs nebija iespējams tikties klātienē un sarunāties ar topošā izdevuma varoņiem – absolventiem un pedagogiem. «Turklāt daudzus no absolventiem nekad dzīvē nebiju satikusi, tāpēc vajadzēja meklēt papildu informāciju, lai izveidotu saturīgu un interesantu stāstījumu. Man ar Ogres Mūzikas skolu ir īpašas attiecības: tur mācījušies četri no maniem pieciem mazbērniem – mazmeitas Zane un Simona, mazdēli Reinis un Artūrs. Katrs no viņiem dzīvē atradis savu vietu, savu profesiju, bet mūzika, nenoliedzami, pavada viņus ik dienu. Bija patīkami atkal satikt savu kādreizējo kolēģi Andu Bīriņu, ar kuru lieliski sastrādājāmies. Ceru, ka ļoti daudziem šie stāsti atsauks atmiņā gan Ogres Mūzikas skolu un pedagogus, gan arī tur iegūtos draugus un domubiedrus,» saka Vineta Briška.

 

Gandarījuma sajūta, turot rokā grāmatu, ir milzīga

Grāmatā savās atmiņās dalās arī Maija Bogdanova, kuras mamma Anele Mizovska bija viena no šīs skolas dibinātājām, bet pati Maija jau 45 gadus strādā skolā par klavierskolotāju. M.Bogdanova smaidot teic, ka faktiski ir dzimusi OMS, piebilstot, ka varbūt ne gluži burtiskā nozīmē, bet ar šo skolu viņa ir bijusi saistīta visus 60 gadus kopš tās dibināšanas.

«Es pat nespēju izteikt vārdos, ko man nozīmē OMS, tie ir 60 manas dzīves gadi. Kad mana mamma izveidoja OMS, man bija septiņi gadi. Es tur sāku mācīties, skolu pabeidzu, tad četrus gadus biju projām, mācījos Cēsīs un atgriezos uz palikšanu. Esmu šajā skolā ieaugusi kā koks ar visām saknēm. Domāju, šāda grāmata ir ļoti vajadzīga un ir ļoti vērtīga. Cilvēki, kuri piederīgi OMS, – gan pedagogi, gan vecāki, gan absolventi – dalījās ar savām skaistākajām atmiņām, ar pārdzīvoto, ar humora pilniem atgadījumiem. Grāmata arī atgādina par kolēģiem, kuru vairs nav mūsu vidū, bet kuru devums šai skola ir bijis ļoti būtisks. Mēs viņus pieminam savos atmiņu stāstos. Tā ir vesela vēsture, un gandarījuma sajūta, turot rokās šo grāmatu, ir vienkārši milzīga,» saka M.Bogdanova, kura piedalījās grāmatas tapšanā, ne vien daloties savā stāstā, bet arī palīdzot tās veidotājiem apzināt un intervēt bijušos pedagogus un skolas audzēkņus.

Grāmatu «Ogres Mūzikas skola. 60 stāsti 60 gados» šobrīd kā prezentācijas materiālu iespējams saņemt OMS, savukārt par tās iegādi var interesēties, rakstot uz e – pastu: anda.birina@ogresnovads.lv.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!