Ogres novadā azartspēļu vietas vairs nevarēs atkarīgos vilināt ar uzkrītošām reklāmām

[ A+ ] /[ A- ]

Lindas Kurlovičas foto Ogres novadā turpmāk spilgti vilinošajām azartspēlu un laimētavu izkārtnēm un reklāmām vairs nebūs vietas.

Ogres novadā azartspēļu vietas vairs nevarēs atkarīgos vilināt ar uzkrītošām reklāmām

Dzintra Dzene

Ogres novada pašvaldībā reklāmu, izkārtņu, sludinājumu un citu informatīvo materiālu izvietošanas kārtību publiskās vietās nosaka 2013.gada 21.novembrī pieņemtie saistošie noteikumi. Ogres novada pašvaldības domes 19.marta sēdē deputāti lēma par grozījumiem šajos saistošajos noteikumos, kas paredz ierobežojumus azartspēļu organizēšanas, uzturēšanas, azartspēlēs iegūstamo laimestu reklāmām, kā arī alkohola un tabakas izstrādājumu, kā arī to tirdzniecības vietu reklāmām.

Atbilstoši likuma «Par pašvaldībām» 15. panta 6. punktam pašvaldības autonomā funkcija ir veicināt iedzīvotāju veselīgu dzīvesveidu. Gan alkohols, gan smēķēšana, gan azartspēles, gan arī intīma un erotiska rakstura pakalpojumi neveicina iedzīvotājiem veselīgu dzīvesveidu, tāpēc Ogres novada pašvaldība savas kompetences ietvaros, lai iedzīvotāji ievērotu pēc iespējas veselīgāku dzīvesveidu un izvairītos no tādu darbību veikšanas, kas kaitē veselībai, nolēmusi izmantot Reklāmas likuma 7.pantā noteiktās tiesības un nolēmusi noteikt ierobežojumus azartspēļu organizēšanas vietu, erotiska un intīma rakstura pakalpojuma sniegšanas reklāmām.

Pilsētā nav vietas uzkrītošajām azartspēļu reklāmām

Pamatojot šādu ierobežojumu nepieciešamību, Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis uzsver, ka pilsētā nav vietas šīm spožajām, uzkrītošajām azartspēļu reklāmām, kas tā vien vilina ienākt spēļu zālē. «Ir būtiski visas šīs spožās azartspēļu reklāmas aizvākt no pilsētvides, un šie saistošie noteikumi ir veids, kā mēs uzsāksim šo ceļu. Uzskatu, ka pilsētā nav jāatrodas arī šīm spēļu zālēm, bet sāksim ar reklāmu ierobežošanu. Arī alkohola un tabakas izstrādājumu reklamēšana nedrīkst būt tāda, kāda tā ir šobrīd. Par šiem jautājumiem ir jādiskutē arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, ierobežojumiem jābūt daudz stingrākiem. Kopīgiem spēkiem virzīsim šos ierobežojumus, un mēs šai ziņā varētu kļūt kā labs piemērs visai valstij,» saka E.Helmanis.

SIA «Ogres rajona slimnīca» valdes priekšsēdētājs, Ogres novada pašvaldības deputāts Dainis Širovs piebilst, ka, mērojot ceļu uz mājām Lielvārdes novadā un braucot caur Lielvārdes centru, spēļu zāles nosaukums ir uzkrītošāks un daudz lielākiem burtiem nekā pilsētas nosaukums. «Domāju, ka visām pašvaldībām vajadzētu rīkoties līdzīgi kā Ogres novada pašvaldībai, ierobežojot šīs spilgtās spēļu zāļu reklāmas, citādi rodas iespaids, ka dzīvojam kādā azartspēļu pilsētā,» saka D.Širovs.

Nosaka aizliegumu reklāmas izvietot skatlogos

Ogres novada pašvaldības saistošajos noteikumos iekļautie grozījumi paredz daudz stingrākus ierobežojumus šo reklāmu izvietošanā. Proti, azartspēļu organizēšanas vietā un erotiska rakstura pakalpojumu sniegšanas vietā ēkas stiklotā fasādē un skatlogu vitrīnās aizliegts izvietot azartspēļu reklāmu, intīma vai erotiska rakstura izklaides reklāmu. Tāpat arī, izvietojot azartspēļu organizēšanas vietas nosaukumu, azartspēļu organizētāja reģistrētu preču zīmi, erotiska rakstura pakalpojumu sniegšanas vietas nosaukumu un erotiska rakstura pakalpojumu sniegšanas organizētāja reģistrētu preču zīmi, jāievēro šādi izmēri – augstums 210 mm un platums 297 mm. Saistošo noteikumu grozījumi paredz arī, ka papildus Alkoholisko dzērienu aprites likumā un Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču likumā noteiktajam, alkoholisko dzērienu izstrādājumu, tabakas izstrādājumu, elektronisko smēķēšanas ierīču un uzpildes tvertņu reklāmu aizliegts izvietot to tirdzniecības ēkas stiklotā fasādē un skatlogu vitrīnās, vai, ja tirdzniecība notiek publiska pasākuma ietvaros speciāli tam ierādītā vietā (telts vai nojume), uz telts vai nojumes ārējās virsmas.

Grozījumi stāsies spēkā pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pozitīva atzinuma saņemšanas.

Saeima uz valstī izsludinātā ārkārtas stāvokļa laiku ierobežo azartspēles

Jāpiebilst, ka aizvadītajā nedēļā Saeima likumprojektā «Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību» iekļāva un akceptēja 8.pantu, nosakot, ka ar Covid-19 izplatību saistītās ārkārtējās situācijas laikā ir aizliegts organizēt azartspēles un izlozes, izņemot interaktīvās azartspēles, skaitļu izlozes un momentloterijas. Valsts prezidents šos grozījumus izsludināja 20.martā, un tie stājās spēkā 21.martā.

Tiesa gan, Latvijas Spēļu biznesa asociācija lūdz prezidentu neizsludināt likumu par azartspēļu zāļu slēgšanu, norādot, ka pieņemtās normas esot pretrunīgas un prettiesiskas, kā arī neesot balstītas uz ekspertu izvērtējumu.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!