Ogres novada dome tirgojas par kanalizācijas attīrīšanas iekārtām

[ A+ ] /[ A- ]

Šonedēļ Ogres novada pašvaldībai varētu būt jāpieņem ļoti būtisks lēmums jautājumā par pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtām – atpirkt jau esošās no SIA «KP Tehnoloģijas» vai arī būvēt pilnīgi jaunas.

Tā nu ir iznācis, ka vēl kopš trikotāžas kombināta «Ogre» laikiem viens pilsētai ļoti svarīgs un, varētu pat teikt, stratēģisks objekts – kanalizācijas attīrīšanas iekārtas, nepieder pašvaldībai, bet gan privātuzņēmumam. Kā liecina pēdējā laika notikumi, kaut ko mainīt ieinteresētas abas puses – gan SIA «KP Tehnoloģijas», gan arī dome. Pašvaldībai pašlaik radušās pat divas izvēles iespējas. Vienu no tām šopavasar piedāvāja uzņēmēji, piedāvājot iekārtas atpirkt par aptuveni 4 miljoniem latu. Otra iespēja – būvēt jaunas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, šim nolūkam izmantojot arī Eiropas Savienības finansējumu.

Tā kā SIA «KP Tehnoloģijas», piedāvājot iekārtas iegādāties par 4 miljoniem latu, pamatojās uz 2008. gadā veiktu objekta novērtējumu, Ogres novada pašvaldība šopavasar pasūtīja jaunu vērtējumu. SIA «Eiroeksperts» atzinums ievērojami atšķīrās no iepriekšējā – «KP Tehnoloģiju» īpašumā esošās attīrīšanas iekārtas tika novērtētas par 1 miljonu 924 tūkstošiem latiem – pat divkārt lētāk. Par šo summu pašvaldība bija ar mieru objektu izpirkt, tāpēc privātuzņēmējiem tika nosūtīts attiecīgs piedāvājums.

Jūlija sākumā Ogres novada pašvaldība saņēma SIA «KP Tehnoloģijas» atbildi, kurā uzņēmēji apgalvoja, ka SIA «Eiroeksperts» novērtējums, viņuprāt, ir apstrīdams un nekorekts, tomēr viņi esot gatavi spert labas gribas soli, tas ir – pārdot par šo summu, tiesa, uzstādot savus papildu nosacījumus. SIA «KP Tehnoloģijas» attīrīšanas iekārtas par 1 miljonu 924 tūkstošiem latu pārdošot tikai tādā gadījumā, ja:

  1. pašvaldības aģentūra «Mālkalne» turpmāko septiņu gadu laikā bez maksas nodrošinās SIA «KP Tehnoloģijas» vai tās holdinga sabiedrības ar dzeramo un tehnisko ūdeni, kā arī kanalizāciju;
  2. visiem SIA «KP Tehnoloģijas» attīrīšanas iekārtu kompleksa speciālistiem pēc pirkuma līguma noslēgšanas tiks saglabātas darbavietas;
  3. SIA «KP Tehnoloģijas» un tās holdinga sabiedrības tiks atbrīvotas no nodokļiem par nekustamo īpašumu [termiņš nav norādīts – R.R.].

Ja neņem vērā punktu par darbavietu saglabāšanu attīrīšanas iekārtu kompleksa speciālistiem, visi pārējie nosacījumi pašvaldībai ir pat ļoti neizdevīgi, un, kā aprēķinājuši Ogres novada administrācijas speciālisti, pirkumu varētu sadārdzināt pat par 600 tūkstošiem latu. Bet, pats galvenais, tādi vienam uzņēmumam no pašvaldības puses piešķirtie bonusi nebūs likumīgi.

Jautājums par notekūdeņu attīrīšanas iekārtām tika skatīts Ogres novada pašvaldības 8. jūlija Tautsaimniecības komitejas sēdē, kurā piedalījās arī SIA «KP Tehnoloģijas» pārstāvis Biomins Kajems. B.Kajems bija samērā kareivīgi noskaņots, uzsvērdams, ka viņa pārstāvētais uzņēmums nodrošina darbavietas apmēram 1000 cilvēkiem, tātad – dod ienākumus kādām 600 Ogres ģimenēm, kā arī nodrošina nodokļu ienākšanu pašvaldības budžetā. Šī iemesla dēļ Kajems atļāvās pateikt, ka pat uzskata, ka viņa uzņēmums par ogrēniešiem rūpējas vairāk nekā Ogres novada dome. Tajā pašā laikā bizness ir bizness, kas nozīmē, ka viņš nevarot atļauties no firmas puses pasniegt dāvanu 2 miljonu latu vērtībā.

Lai gan «KP Tehnoloģijas» arī esot pasūtījušas objekta vērtējumu kādai firmai, kuras nosaukums gan netika atklāts, turklāt tas esot bijis par apmēram 400 tūkstošiem lielāks, nekā «Eiroekspertam», uzņēmums esot ar mieru pārdot attīrīšanas iekārtas par pašvaldības noteikto cenu, bet noteikti uzstāj uz papildus nosacījumu izpildi. Bezmaksas ūdens un kanalizācija SIA «KP Tehnoloģijas» esot nepieciešami tādēļ, lai tarifu paaugstināšanas gadījumā nenāktos slēgt savu ražošanu. 600 tūkstoši latu, kurus pašvaldībai nāktos pārmaksāt, ievērojot pārdevēja noteiktos nosacījumus, Kajemaprāt, esot bez jebkāda pamatojuma.

Pēc Ogres novada domes priekšsēdētāja Edvīna Bartkeviča ieteikuma komitejas deputāti vienojās līdz domes sēdei, kas paredzēta 15. jūlijā, izvērtēt katru SIA «KP Tehnoloģijas» nosacījumu no juridiskā viedokļa, lai to izpilde būtu likumīga. Tādā gadījumā būtu iespējams iegādāties notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. Pretējā gadījumā ar steigu jāsāk plānot jaunu attīrīšanas iekārtu būve, kas pašvaldībai varētu būt pat lētāks variants, bet prasīs daudz vairāk laika un pūļu, jo ne tikai jānokārto zemes pirkšana gan pašām būvēm, gan komunikāciju pievadiem un attīrītā ūdens izvadam Daugavā, bet arī jāsaņem Lielrīgas reģionālās pārvaldes novērtējums par ietekmi uz vidi un A kategorijas piesārņojuma atļauja, jāorganizē sabiedriskās apspriešanas Ikšķiles un Ogres novadu pašvaldībās, kā arī jāorganizē iepirkums un jāveic būvniecība, turklāt būvdarbi jāveic īsā termiņā – līdz 2012. gada beigām.