Ogres slimnīcā divas reizes nedēļā pieejams podologs jeb pēdu ārstnieciskās aprūpes speciālists
Dzintra Dzene
SIA «Ogres rajona slimnīca» kopš šā gada janvāra divas reizes nedēļā pieņem sertificēts podologs jeb pēdu ārstnieciskās aprūpes speciālists Kristīne Balanasa, kura sniedz gan valsts apmaksātus pēdu aprūpes pakalpojumus cukura diabēta slimniekiem, gan arī maksas pakalpojumu ikvienam, kam nepieciešama pēdu aprūpe.
Podologs ir pēdu aprūpes speciālists ar medicīnisko izglītību, kurš pamatā veic problemātisku pēdu aprūpi un ārstēšanu.
Podologs palīdz sakopt pēdas un uzlabot pašsajutu
Tā ir varžacu, papēžu plaisu, hiperkeratozes (ādas sabiezējumu) apstrāde, sabiezētu, deformētu un ieaugušu nagu korekcija un aprūpe, nagu protezēšana, sēnīšu skarto nagu/ādas vai kārpu apstrāde, cukura diabēta slimnieku pēdu aprūpe un ārstēšana, taču, pie podologa var vērsties arī ikviens, kurš vēlas sakopt pēdas un uzlabot pašsajūtu. Procedūras laikā podologs pēdām veic pīlingu un vieglu masāžu, kā arī sniedz ieteikumus tālākajā pēdu kopšanā.
Četru bērnu māmiņa K.Balanasa podologa specialitāti apguvusi pirms četriem gadiem un uz darbu Ogrē mēro ceļu no Siguldas. Podoloģe smaidot teic, ka gandrīz vai sirds sāp, ka Ogrē tagad viss tik strauji attīstās, bet Sigulda, šķiet, guļ uz vecajiem lauriem. Uz darbu Ogrē viņa brauc ar prieku.
Cukura diabēta slimniekiem podologu ieteicams apmeklēt, ja arī nav sūdzību
Kristīne strādājusi ar cilvēkiem, kuriem ir kustību traucējumi, un atzīst, ka pēdu aprūpe aktuāla ikvienam jebkurā vecumā, lai kāds arī būtu veselības stāvoklis. Regulāra pēdu kopšana ir veselības garantija.
«Podologa klientu loks ir ļoti plašs, sākot no praktiski vesela cilvēka, līdz cilvēkam, kuram ir problēmas ar pašaprūpi, piemēram, ir operēta mugura, gūža, ceļgals vai ir satvēriena problēmas. Tie lielākoties ir cilvēki gados. Vēl viena pacientu grupa ir cukura diabēta slimnieki, kuri ārstnieciskās pēdu aprūpes kabinetā reizi kvartālā bez maksas var saņemt valsts garantēto pēdu aprūpi. Nepieciešams vien ģimenes ārsta vai endokrinologa nosūtījums, ja šim speciālistam ir līgumattiecības ar valsti.
Veicu pēdas diagnostiku un izvērtēju problemātiku. Ir pacienti, kuri teic, ka viņu pēdām nekas nekait, tomēr katram cukura diabēta slimniekam vismaz reizi gadā noteikti vajadzētu apmeklēt podologu, jo ar šādu diagnozi pēdas jākopj sevišķi rūpīgi, lai novērstu čūlu veidošanās risku. Turklāt no pacientu aktivitātes atkarīgs arī konkrētajam pakalpojuma sniedzējam valsts piešķirto kvotu apjoms, kurš var tikt pārdalīts uz citu reģionu, ja klienti savas kvotas neizmanto,» saka Kristīne. Pie podologa iepriekš jāpierakstās, un cukura diabēta slimniekiem uz šo valsts apmaksāto pakalpojumu rinda ir aptuveni trīs nedēļas.
Podologs strādā ciešā sadarbībā ar citiem speciālistiem
Pēdu aprūpes speciālists īpaši gaida vecāka gadagājuma cilvēkus, kuriem pēdu pašaprūpe ir apgrūtināta, turklāt jārēķinās, ka ar gadiem pēdas mitruma līmenis samazinās un regulāra pēdu kopšana var atrisināt daudzas problēmas. Taču ārstniecisko pēdas aprūpes procedūru var veikt arī tad, ja nav nekādu īpašu saslimšanu vai ir kāda konkrēta problēma.
Jautāta, cik bieži ieteicams apmeklēt podologu un vai viņas klientu vidū ir arī jaunieši un vīrieši, pēdu kopšanas speciāliste teic, ka podologu ieteicams apmeklēt vismaz reizi trijos mēnešos.
«Protams, nāk arī vīrieši, jo problēmas ar pēdām ir visiem. Tās rodas arī sportistiem, nēsājot sporta apavus. Vīriešiem visbiežāk tā ir kāju svīšana, darba apavos veidojas ādas sabiezinājumi. Rudenī, uzvelkot ciešākus apavus, gan vīriešiem, gan sievietēm sākas problēmas ar ieaugušiem nagiem, it īpaši, ja šāda liksta bijusi jau iepriekš. Veidojas arī varžacis. Podologs nereti strādā komandā ar citiem speciālistiem. Piemēram, ja veidojas varžacis, ieteicams apmeklēt arī ortopēdu, jārisina gaitas problēmas. Podologs cīnās jau ar sekām, jo ir nepareiza pēdas noslodze. Ja ir ieaugušu nagu problēma, kas turklāt atkārtojas, iespējams, būs vajadzīga arī ķirurga palīdzība un tehniskā ortopēda konsultācija. Ja ir sēnīšu slimība, tā jārisina sadarbībā ar dermatologu – nekas nenotiek ātri. Podologs ir daļa no dažādu jomu speciālistu komandas, un, strādājot Ogres slimnīcā, šī speciālistu komanda nekur tālu nav jāmeklē,» saka Kristīne, aicinot savām pēdām veltīt vismaz dažas minūtes dienā.
Arī pēdas jākopj regulāri
«Mēs taču kopjam rokas un seju. Arī pēdas ir ķermeņa daļa, kurai nepieciešama kopšana, vēl jo vairāk – pēdas taču ir visa cilvēka ķermeņa balsts! Kāju kopšanas līdzekļi baro un ādu padara elastīgāku, līdz ar to mazāk veidojas dažādi sabiezējumi. Protams, pēdas jāturpina kopt pašiem arī pēc podologa apmeklējuma,» saka Kristīne Balanasa.
Atbilstoši SIA «Ogres rajona slimnīcas» cenrādim, pēdas aprūpe var izmaksāt no 15 līdz 25 eiro, atkarībā no sniegtā pakalpojuma. Podologs Kristīne Balanasa Ogres slimnīcā pieņem divas reizes nedēļā – trešdienās un piektdienās, laikā no pulksten 9 līdz pulksten 17.
Pieteikties vizītei var, zvanot Ogres rajona slimnīcas reģistratūru uz tālruni: +371 223 07203, vai rakstot e – pastā: poliklinika@ogresslimnica.lv.
Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!