Ogres slimnīcas Rehabilitācijas nodaļai pieci gadi!

[ A+ ] /[ A- ]

Dzintras Dzenes foto Aizņemtības dēļ reti ir tie brīži, kad Rehabilitācijas nodaļas kolektīvam iespējams sapulcēties kopbildei, un arī tad ne visiem…

Ogres slimnīcas Rehabilitācijas nodaļai pieci gadi!

Dzintra Dzene

SIA «Ogres rajona slimnīca» Rehabilitācijas nodaļa tika atklāta 2015.gada 9.martā un šonedēļ atzīmēja savu piekto dzimšanas dienu. Šo gadu laikā palielinājies gan darbinieku skaits, gan pakalpojumu klāsts, un dubultojies to personu skaits, kuras gan ambulatori, gan dienas stacionārā saņēmušas multiprofesionālas komandas sniegtos rehabilitācijas pakalpojumus. Taču, kā uzsver nodaļas darbinieki, ne mazāk svarīga ir arī pašu klientu aktīva līdzdalība rehabilitācijas procesā – tikai tā iespējams sasniegt vēlamo rezultātu.

Rehabilitācijas nodaļā visa vecuma cilvēki, sākot no zīdaiņiem un beidzot ar sirmgalvjiem, var saņemt plašu gan valsts apmaksāto, gan maksas pakalpojumu klāstu dažādu veselības problēmu un funkcionālo traucējumu risināšanā.

Mazliet no vēstures

Pirms pieciem gadiem, neraugoties uz visai ievērojamo iedzīvotāju skaitu Ogres un apkārtējos novados, pieaugušajiem rehabilitācijas pakalpojumi bija salīdzinoši maz pieejami, un valsts tos neapmaksāja. Kad 2014.gada nogalē tika slēgta VSIA «Bērnu klīniskā universitātes slimnīca» Ogres filiāle, rehabilitācijas vairs nebija arī bērniem. Lai šie pakalpojumi Ogrē tomēr būtu, SIA «Ogres rajona slimnīca» vadībai radās ideja izveidot Rehabilitācijas nodaļu. Laimīgas sakritības dēļ tika iegūtas sanatorijai atvēlētās kvotas un saņemts papildus finansējums, kas ļāva uzsākt darbu pie jaunās nodaļas izveides. Visgrūtākais bija nokomplektēt profesionāļu komandu, ko uzņēmās bijusī Rehabilitācijas centra «Līgatne» rehabilitoloģe Ingrīda Tambora. Slimnīcas jaunā korpusa ceturtajā stāvā rūpīgi un pārdomāti tika iekārtotas nodaļas telpas, 12 gultasvietas paredzot dienas stacionāra pacientiem. Šodiena apliecina, ka Rehabilitācijas nodaļas izveide ir ne vien SIA «Ogres slimnīca» veiksmes stāsts, bet arī veiksmes stāsts tiem tūkstošiem pacientu, kuri šo gadu laikā rehabilitācijas pakalpojumus varējuši saņemt tuvu mājām, tādējādi aiztaupot gan laiku, gan līdzekļus.

Pakalpojumus nodrošina multiprofesionāla 32 speciālistu komanda

Trešdaļa darbinieku Rehabilitācijas nodaļā strādā kopš tās izveidošanas, tostarp arī virsmāsa, tagad ārsta palīgs Mārīte Skubiņa un fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Daiga Onužāne. Neilgi pēc nodaļas atvēršanas viņa pārņēma stafeti no I.Tambores un prasmīgi šo nodaļu vadīja līdz pērnā gada novembrim.

Saprotot, ka rehabilitācijas pakalpojumi iedzīvotājiem ir ļoti nepieciešami, gultas vietu skaits dienas stacionārā tika dubultots, kā arī pakāpeniski attīstīts piedāvāto pakalpojumu klāsts un attiecīgi pieauga nodaļas darbinieku skaits. Šobrīd rehabilitācijas nodaļā strādā multiprofesionālu 32 speciālistu komanda – 11 fizioterapeiti, pieci masieri, divi psihologi, ergoterapeits, uztura speciālists, deju kustību terapeits, audiologopēds, četras fizikālās terapijas māsas (divas no tām «Dziednīcā» Ogrē, Meža prospektā 9), virsmāsa, administrators, kā arī trīs fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārstes – Daiga Onužāne, Dana Sviķe un Kristīne Dzene, kura kopš pagājušā gada novembra uzņēmusies nodaļas vadību.

Gultas vietu likvidēšana ļauj sniegt palīdzību lielākam pacientu skaitam

Šobrīd Rehabilitācijas nodaļas pacientu skaits dienas stacionārā vidēji mēnesī sasniedz 56 pacientus, un vidēji 90 cilvēki dienā rehabilitācijas pakalpojumus saņem ambulatori.

«Pieprasījums pēc rehabilitācijas pakalpojumiem joprojām ir ļoti augsts. Telpas ir maksimāli noslogotas. Nesen interneta portālā izskanēja neapmierinātība, ka dienas stacionārā vairs nav gultu. Mēs trīs dienas ik pa stundai veicām monitoringu un konstatējām, ka faktiski pacienti šajās gultās nemaz neguļ. Būtībā rehabilitācijas procesā ne vienmēr vajadzīgas gultas. Pacienti, kuriem tās nepieciešamas, lielākoties ārstējas slimnīcas stacionārā, un viņiem rehabilitācijas pakalpojumi tiek nodrošināti jau nodaļās. Dienas stacionārā cilvēks uzturas no pulksten 8 līdz pulksten 16 un maksimāli īsā laikā saņem multiprofesionālas komandas pakalpojumus. Protams, starp procedūrām ir arī starplaiki, jo norīkotās procedūras cilvēks nevar saņemt bez pārtraukuma – ir pieļaujamais procedūru skaits cilvēka organismam un arī intensitāte atbilstoši katra spējai to izturēt. Atpūtas brīžiem ir izveidota speciāla telpa ar ērtiem izvelkamiem krēsliem. Likvidējot gultasvietas dienas stacionārā, atbrīvojās telpas, un mums radās iespēja palielināt cilvēku skaitu, kuri ik mēnesi var saņemt rehabilitāciju dienas stacionārā, kas ir ļoti būtiski, jo rindas uz šo pakalpojumu nav mazas.

Samaksa dienas stacionārā saskaņā ar MK noteikumiem ir septiņi eiro dienā, un tiem, kas pēc 10 dienu ilga kursa iziešanas jautā, par ko tad jāmaksā 70 eiro, ja vairs nav gultasvietu, varu paskaidrot – šī maksa ir pacienta līdzmaksājums par saņemtajiem pakalpojumiem, ko nodrošina multiprofesionāla speciālistu komanda. Rehabilitācija dienas stacionārā nenozīmē tikai gultas vietas nodrošināšanu, bet gan pakalpojumu kompleksu, kas faktiski valstij izmaksā vairākus simtus eiro. Ambulatori valsts pacientiem apmaksā vien fizioterapeita un ergoterapeita pakalpojumus, bērniem līdz 18 gadu vecumam ar ģimenes ārsta norīkojumu – arī masāžu. Atšķirībā no dienas stacionāra, visi pārējie pakalpojumi, piemēram, masāža un fizikālās procedūras ambulatori ir par maksu. Šādu kārtību neesam izdomājuši un noteikuši mēs paši, bet gan to paredz MK noteikumi,» skaidro D.Onužāne.

Rehabilitācija ir speciālista un pacienta kopīgs darbs

Nodaļa turpina attīstīt aizvien jaunus pakalpojumus, sekojot līdzi jaunākajām tendencēm rehabilitācijā un nodrošināt individuālu pieeju katram pacientam. Pērn nākuši klāt tādi jauni pakalpojumi kā zemūdens jeb hidro masāža un slinga terapija, bet šogad iegādāts aparāts limfodrenāžas masāžas veikšanai, radiālo trieciena viļņu terapijas aparāts, kā arī speciāls krēsls funkcionālai magnētiskai stimulācijai iegurņa problēmu ārstēšanā.

«Arī nākotnē plānots papildināt piedāvāto rehabilitācijas pakalpojumu klāstu, jo SIA «Ogres rajona slimnīca» vadība vienmēr ir bijusi atsaucīga un teicami iesaistās nodaļas attīstībā, lai pacienti varētu saņemt maksimāli daudz nepieciešamos pakalpojumus tieši Ogrē. Patiesībā visus šos gadus, kopš izveidota Rehabilitācijas nodaļa, ir bijusi izaugsme, un arī paši speciālisti daudz mācās, neraugoties uz noslodzi, kas tiešām ir liela. Viņiem jāsniedz palīdzība pacientiem dienas stacionārā, jāapkalpo ambulatorie pacienti, jānodrošina mājas rehabilitācija personām pēc pārciesta smadzeņu insulta un muguras smadzeņu bojājumiem, ko šobrīd nodrošinām Ogres pilsētas iedzīvotājiem, un tad vēl ir akūtā rehabilitācija, kas notiek slimnīcas nodaļās. Turklāt daudzviet citur fizioterapeits individuāli strādā tikai vienu reizi, un pārējās nodarbības ir grupā, bet pie mums gan dienas stacionārā, gan ambulatori nodrošinām individuālās fizioterapijas nodarbības. Taču jāpatur prātā, ka šī nav nodaļa, kur ārstē ar zālēm vai medikamentiem – rehabilitācija nav vienpusējs process, tas ir divu personu – speciālista un pacienta – kopīgs darbs.  Mēs varam cilvēku izvingrināt 10 dienas, bet, ja viņš to neturpinās mājās, vēlamā rezultāta nebūs. Šeit tiek dots, ja tā var teikt, starta kapitāls, un ir prieks par pacientiem, kas to izmanto,» saka D.Onužāne.

Ogres slimnīcas Rehabilitācijas nodaļa – viena no labākajām valstī

SIA «Ogres rajona slimnīca» valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs atzīst, ka izveidot Rehabilitācijas nodaļu bija liels izaicinājums, taču risks pilnā mērā sevi attaisnojis. «Esam ieguldījuši milzīgu darbu šīs nodaļas izveidošanā, un šobrīd esmu patiesi gandarīts par rezultātu. Šo gadu laikā attīstījies nodaļas sniegto pakalpojumu klāsts, iegādātas mūsdienīgas tehnoloģijas. Nodaļā strādā gados jauni, progresīvi domājoši un profesionāli multispeciālisti, no kuriem daudzi strādājuši un stažējušies ārzemēs. Vēlos teikt lielu paldies dakterei Ingrīdai Tamborai, kura palīdzēja izveidot šo nodaļu, un dakterei Daigai Onužānei, kura spējusi noturēt un noteikt visaugstākos standartus sniegtajiem pakalpojumiem, ko novērtē arī mūsu klienti. Nodaļas kolektīvam vēlos pateikties par ieguldīto darbu un ar lepnumu varu teikt, ka Ogres slimnīcas Rehabilitācijas nodaļa ir viena no labākajām valstī,» saka D.Širovs.

Dzintras Dzenes foto Atpūtas brīžiem ir izveidota speciāla telpa ar ērtiem izvelkamiem krēsliem

Svarīgi neapstāties pie sasniegtā

Jautāta, ko jubilejas reizē gribētu novēlēt sev, kolektīvam un pacientiem, D.Onužāne saka: «Mums ir patiesi lieliska slimnīcas vadība un draudzīgs kolektīvs. Kopā ne vien strādājam, bet arī atpūšamies, piemēram, braucam ar laivām vai dodamies paslēpot. Sev un kolēģiem gribu novēlēt pacietību un izturību, bet pacientiem – saprast, ka daudz kas atkarīgs arī no pašiem. Ja vēlamies būt veseli, mums arī pašiem šajā procesā jāiesaistās par visiem 100 procentiem». Viņai pievienojas arī Mārīte Skubiņa, ikvienam vēlot dzīvesprieku un enerģiju. Savukārt K.Dzene novēl neapstāties pie sasniegtā.

Pierakstīties uz Rehabilitācijas nodaļas sniegtajiem pakalpojumiem vai vizītē pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta var Rehabilitācijas nodaļas reģistratūrā, vai zvanot pa tālruni: + 371203 88403.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!