Ogres teātris sāk sezonu

[ A+ ] /[ A- ]

Tāpat kā Ogres pilsēta, arī Ogres teātris šogad svin 95 gadu jubileju, skatītājiem rudenī solot plašu un daudzveidīgu pasākumu programmu. 3. septembrī ar sapulci un tradicionālo kopbildi pie Ogres teātra fasādes Ogres Pilsētas teātris sācis 2023./2024. gada sezonu.

Ogres teātra aktīvo repertuāru patlaban veido sešas žanriski un tematiski dažādas izrādes, savukārt sagatavošanas procesā ir divi jauniestudējumi. Teātrim sezona iesākusies ar pagājušās sezonas jauniestudējumiem – muzikālo izrādi «Puntila un Mati» 10. septembrī, teātra zinātnieces Līvijas Akurāteres personībai veltīto dzejas izrādi «Uz vienas stīgas» 23. septembrī, savukārt 7., 8., 14. un 15. oktobrī plkst. 18.00 vēsturiskās sanatorijas «Ogre» zālē atgriezīsies skatītāju pieprasītā un kritiķu augstu novērtētā izrāde «Sanatorija».

Līdzās repertuāra izrādēm jau 16. septembrī plkst. 13.00 Ogres Centrālajā bibliotēkā notiks Ogres teātra vēstures grāmatas «Teātris Ogrē» atvēršanas svētki. Teātra zinātnieces Ievas Rodiņas pētījums izseko teātra spēlēšanas tradīcijām Ogres pilsētā un tās apvidū vairāk nekā gadsimta garumā. Grāmatā iespējams uzzināt par personībām, kas ilgāku vai īsāku laiku bijušas saistītas ar Ogres teātri – sākot no leģendārā aktiera Gunāra Cilinska, kurš skatuves gaitas iesācis uz Ogres Kultūras nama skatuves, līdz pazīstamajiem režisoriem Kārlim Āderniekam, Kārlim Pabrikam, Oļģertam Dunkeram, Kārlim Valdmanim, Margai Teterei-Valdmanei, Jānim Kaijakam u. c. Tāpat grāmatā uzmanība veltīta Ogres teātra aktiertrupai 21. gadsimtā, ļaujot tuvāk iepazīt māksliniekus, kuri veido teātra seju mūsdienās. «Grāmatu «Teātris Ogrē» var lasīt gan kā vēsturisku pētījumu, gan izsekot arī ansambļa aktieru likteņiem, kas raksturoti gan tekstā, gan fotoattēlos. Katrā ziņā šis izdevums ar ļoti bagāto faktu materiālu ne tikai stāstīs par skatuves mākslas attīstību cauri laiku lokiem, bet apliecinās arī izrāžu veidotāju un lomu tēlotāju nopietno un uzticīgo teātra mīlestību,» atklāj grāmatas redaktore teātra zinātniece Gundega Saulīte. Grāmatas izdevējs ir «Laika Grāmata», tās tapšanu finansiāli atbalstījusi Ogres novada pašvaldība un metālapstrādes uzņēmums «LS Steel».

Pateicoties Ogres novada pašvaldības projektu konkursā «Radoši – Aktīvi – Darbīgi – Izglītojoši – Ogres novadam» («R.A.D.I. – Ogres novadam») 2023. gadā iegūtajam finansējumam, patlaban aktīvi norit darbs pie īpaša jubilejas projekta «95 soļi». Tā ietvaros top fotoizstāde, kas ietvers spilgtākos pēdējo piecu gadu Ogres teātra izrāžu fotomirkļus un arī ļaus ielūkoties aizkulišu dzīvē – izrāžu iestudēšanas procesā, kas parasti skatītājiem ir apslēpts. Tāpat sagatavošanas procesā ir jubilejas filma, kurā skatītāju iemīļotie Ogres teātra izrāžu varoņi būs ieraugāmi, atdzīvojamies Ogres pilsētvidē. Filmas pirmizrāde gaidāma teātra jubilejas mēnesī – 2023. gada novembrī, un tā bez maksas būs skatāma sociālajos tīklos Facebook un YouTube, kā arī teātra mājaslapā www.ogresteatris.lv.

***

Katras sezonas sākums Latvijas teātriem ir saistīts ar nākotnes plānu izziņošanu. Arī Ogres teātra mākslinieciskais vadītājs Jānis Kaijaks ļauj ielūkoties jauniestudējumu iecerēs.

«Jau esam uzsākuši darbu pie amerikāņu dramaturga Jūdžina O’Nīla slavenās lugas «Garās dienas ceļš uz nakti»,» atklāj J. Kaijaks. «Turpinot A. Čehova «Ivanova» iestudējumā (2018) iesākto ceļu, kas mūsu teātrim atnesa panākumus un skatītāju atzinību, mēs atkal pētīsim cilvēku. Pasaulē, kurā mēs dzīvojam, ir saradies tik daudz ļaunuma, naida, neiecietības vienam pret otru, un tam ir objektīvi iemesli. Karš tepat Eiropā, etniskie un politiskie konflikti mūsu zemē, neziņa un nedrošība par rītdienu… Tas viss ir fons tam, lai mēs atkal atgrieztos pie ģimenes kā visa pamata. Kā mums iemācīties mīlēt vienam otru? «Garās dienas ceļš uz nakti» ir kādas ģimenes drāma – viena diena viņu dzīvē, kurai mēs sekojam no agra rīta līdz vēlai naktij. Viena diena, kurā lugas varoņi cenšas atrast zaudēto saprašanos, cenšas glābt viens otru un nosargāt savu mīlestību. Četri varoņi, katrs ar savu stāstu, savu sāpi un savu patiesību. Vai viņiem izdosies saglabāt ģimeni? Traģisma un mīlestības pārpilna luga, kura saņēmusi Pulicera balvu un turpina dzīvot uz pasaules teātru skatuvēm.»

Izrādē «Garās dienas ceļš uz nakti» lomās būs redzami aktieri Andris Peismalietis, Astra Kolberga, Ernests Greizis, Juris Jurāns un Madara Juška-Grundberga. Radošajā komandā: režisors Jānis Kaijaks, māksliniece Ilze Kupča-Ziemele, scenogrāfs Ivars Noviks u. c. Pirmizrāde gaidāma 2024. gada sākumā.

Īpaši Ogres teātrim patlaban top arī Agneses Kasparovas tulkojums mūsdienu spāņu dramaturga populārās lugas «Grenholma metode» autora Žordi Galserāna lugai «Kredīts». Režisors Jānis Kaijaks atklāj, ka darba sižets balstās detektīvintrigā. Bankā, kādas ir jebkurā Eiropas Savienības valstī, pie direktora ierodas klients, kurš lūdz aizdevumu, pavisam nelielu – 3000 eiro. Tā kā klients nevar dot nekādu ķīlu vai garantiju, tad direktors viņam atsaka. Situācija visai trafareta un saprotama, bet tieši tad sākas īstā intriga…

«Tāpat kā Latvijas teātros bieži iestudētajā lugā «Grenholma metode», arī «Kredītā» spilgti izpaužas autora rokraksts ironisks, brīžiem pat cinisks, paradoksu pilns un tomēr cilvēkus mīlošs. Asprātīgos sižeta pavērsienus nedrīkst izpaust, bet garantējam, ka garlaicīgi nebūs. Izrādes tēlos skatītājam neapšaubāmi nāksies atpazīt kaut ko no sevis un ieraudzīt savas dzīves problēmas citā rakursā,» stāsta J. Kaijaks, garantējot, ka izrāde ļaus arī kopā pasmieties.

Jauniestudējumā lomās būs redzami divi pieredzējuši aktieri – Guntis Kolbergs un Kalvis Kravalis. Pirmizrāde gaidāma 2023./2024. gada sezonas beigās.

Līdz ar Ogres teātra trupu, septembris ir laiks, kad darbību atsāk arī Ogres Teātra studija. Jānis Kaijaks stāsta: «Ogres teātris lepojas ar savu studiju, jo tieši no turienes mēs gūstam rezerves savām izrādēm – gan masu skatiem, gan jau nopietnām un atbildīgām lomām. Enerģiski, jauni, talantīgi – tādi viņi mums ir, un šogad viņus skolos Latvijas Kultūras akadēmijas 3. kursa students Mārcis Broks. Tāpēc tuvāk sezonas beigām var būt kāds pārsteigums izrādes veidā. Bet pagaidām jūs viņus varat ieraudzīt izrādē «Uz vienas stīgas» 23. septembrī.»

Ogres teātra jaunumiem iespējams sekot līdzi teātra profilos sociālajos tīklos Facebook un Instagram, kā arī teātra mājaslapā www.ogresteatris.lv.