Ogres uzņēmēju Arvi Auziņu tur aizdomās par naudas atmazgāšanu

[ A+ ] /[ A- ]

Uzņēmējs un Ogres novada domes eksdeputāts Arvis Auziņš atkal kļuvis bēdīgi populārs visā Latvijā.

TV3 raidījums «Nekā personīga» pagājušās svētdienas vakarā informēja, ka bijušais Ogres novada domes deputāts Arvis Auziņš varētu būt darbojies kā naudas atmazgātājs, ar dažādu firmu starpniecību izkrāpdams no valsts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksu. Finanšu policija Auziņu tur aizdomās par 7,6 miljonu latu atmazgāšanu, radot valstij 1,6 miljonus latu zaudējumu.

Ogrēniešiem ļoti labi pazīstamais uzņēmējs (Ogres estrādes privatizētājs) un savā laikā arī vietēja mēroga politiķis Arvis Auziņš, kurš pārstāvēja Zaļo un Zemnieku savienību, visā Latvija kļuva slavens pagājušā gada pavasarī un arī, pateicoties tieši raidījumam «Nekā personīga». Toreiz Auziņš ieradās pie «Nekā personīga» žurnālistiem un piedāvāja kukuli piecu tūkstošu latu apmērā, lai raidījums nerādītu reportāžu par «Kombuļu lāzeršovu». Kad mazajiem un vidējiem uzņēmējiem īpaši atbalstāmajos Latvijas reģionos radās iespēja saņemt Eiropas naudu biznesa attīstībai, televīzijas uzmanību piesaistīja divi projekti – Kombuļos, kur SIA «Dautvest» plānoja iegādāties jaunu lāzersitēmu, ar kuru veiktu vizualizācijas pasākumus, veidotu lāzeršovu, un Indrā, kur SIA «Baltic solo» it kā vēlējās iegādāties profesionālās apskaņošanas tehniku. Lai arī katram no šiem projektiem bija paredzēts piešķirt pa 70 tūkstošiem latu no Eiropas investīciju fondiem, žurnālisti, aizbraukuši uz Krievijas pierobežu, pārliecinājās, ka par tādām firmām tur neviens nav ne dzirdējis.

Policijas darbinieki uzskata, ka ar naudas atmazgāšanu A.Auziņš nodarboties uzsācis pagājušā gada sākumā. Finanšu policijas priekšnieka vietniece Ļubova Švecova, atklājot izmantoto krāpniecisko shēmu, pastāstīja sekojošo: «Deklarācijās nepamatoti tika uzrādīti darījumi un iekļauti priekšnodokļi un PVN, lai samazinātu budžetā maksājamo summu pievienotās vērtības jomā. Standartā tika noformēti dokumenti par darījumiem, kas reāli nenotika, nauda tika izlaista caur vienu, diviem vai trim fiktīviem uzņēmumiem, kuri atrodas organizētās noziedzības grupējuma kontrolē, un pēc tam tiek atgriezta atpakaļ tam pašam uzņēmumam, lai tas to varētu izmantot kaut vai tām pašām aplokšņu algām, vai kaut kādiem citiem personīgiem tēriņiem vai mērķiem.».

1. un 2. jūnijā policisti esot veikuši 17 kratīšanas (Rīgā, Ķekavā, Ķegumā un Ogrē), tikuši arestēti 32 banku konti, kas pieder 18 uzņēmumiem. Auziņa shēmā esot bijis iesaistīts arī Tukuma gaļas pārstrādes un tirdzniecības uzņēmums «Meat market». Tas reģistrēts kādā Tukuma jaunā projekta dzīvoklī kopā ar citu firmu – «Ventspils gaļa». Īpašnieki abām firmām ir vieni un tie paši, šobrīd jau aizbēguši uz ārzemēm, vēstīja TV raidījums. Auziņš neesot darbojies viens. Finanšu policija pārbauda, kāda loma shēmā bijusi Ķeguma iedzīvotājai Zandai Biķei. «Nekā personīga» neesot izdevies sazināties ne ar Biķi, ne ar pašu Auziņu.

Tas, ka uzņēmējs Arvis Auziņš, viņam vien zināmu nolūku vadīts, savā darbībā izmantojis ievērojamu skaitu dažādu firmu, nav nekāds jaunums. Savā laikā, kad Ogres estrādē tika organizēti dažādi pasākumi, juridiskie rīkotāji, kā likums, bija kādi iepriekš nedzirdēti uzņēmumi, kas reģistrēti Rīgā, bet faktiski darbojās pats Auziņš. Iespējams, ka tādā veidā tika izmantota iespēja izvairīties no parādu vai soda naudu maksāšanas.

Pēdējais lielākais pasākums Ogres estrādē bija pagājušā gada augusta vidū notikušais «Black&White Ibiza Party», kuram atļauju prasīja SIA «Pilotage», un desu ēšanas maratons «Iekod desā!», kuram atļauju pašvaldībā prasīja SIA «Tenuto». Pašlaik abi šie uzņēmumi atrodas maksātnespējas procesā. Interesanti, ka SIA «Tenuto», kas izveidots tikai pāris nedēļas pirms pasākuma «Iekod desā!», bija reģistrēts nevis kaut kur Rīgā, bet gan sākumā Ķegumā, Rīgas ielā 10 (pasta ēkā), bet tagad Ogrē, Rīgas ielā 14 (uzņēmējam Pēterim Dimantam piederošajā biroju ēkā).

Jau pagājušajā sasaukumā (uzreiz pēc skandāla ar «Kombuļu lāzeršovu») Arvis Auziņš nolika savu Ogres novada domes deputāta mandātu, bet viņa vietu ieņēma nākamais deputāta kandidāts no Zaļo un Zemnieku savienības – Rolands Millers. Tieši pirms gada notika kārtējās pašvaldību vēlēšanas, pēc kurām Millers atkal ieguva deputāta vietu, tiesa, tas pats TV raidījums «Nekā personīga» bija piefiksējis, ka Ogrē un Ogresgalā par labu Zaļo un Zemnieku savienībai tika pirktas vēlētāju balsis, maksājot par tām ar alkoholiskajiem dzērieniem vai arī ielūgumiem uz pasākumu Ogres estrādē.

Foto no Ogres novada domes arhīva