OVMM ar vērienu atklāj izstādi «Aizmirstie senie motocikli»

[ A+ ] /[ A- ]

Dzintras Dzenes foto «Šo izstādi veltu savai pilsētai Ogrei, savai Latvijai, tās iedzīvotājiem, kuri var lepoties ar mūsu senču sarūpēto industriālo mantojumu,» saka ogrēnietis Juris Ramba – Latvijas antīko automobiļu kluba biedrs, seno motociklu kolekcionārs, restaurators, entuziasts un uzņēmuma «Ramoto» īpašnieks.

OVMM ar vērienu atklāj izstādi «Aizmirstie senie motocikli»

Dzintra Dzene

Sestdien, 15.augustā, Ogrē, Brīvības ielā, iepretim Ogres Vēstures un mākslas muzejam (OVMM) dūca un rūca dažnedažādi motocikli, kuriem bija kas vienojošs – senatnes elpa. Šo spēkratu saimnieki ar saviem braucamrīkiem Ogrē bija ieradušies gan no tuvienes, gan tālienes, tostarp Igaunijas un Somijas, lai godinātu ogrēnieti Juri Rambu viņam tik nozīmīgā dienā, atklājot izstādi «Aizmirstie senie motocikli».

 OVMM tik neierastajā izstādē skatāma ogrēnieša J.Rambas ar mīlestību un pietāti restaurētā tehnika, kas tapusi no motorizācijas ēras pirmsākumiem līdz Otrajam pasaules karam un bijusi izmantota Latvijas teritorijā.

 

Izstāde nav stāsts tikai par tehniku

Tie, kas aizraujas ar senajiem spēkratiem, J.Rambu – Latvijas antīko automobiļu kluba biedru, seno motociklu kolekcionāru, restauratoru, entuziastu un uzņēmuma «Ramoto» īpašnieku – pazīst ne vien Latvijā, bet arī tālu aiz tās robežām. Kā atklājot izstādi atzīst J.Rambas znots Māris Pīlācis, šī izstāde būtībā nav stāsts par tehniku, bet gan par mērķtiecību. Tas ir stāsts par atdzimšanu un vērtībām, par amata prasmēm un zināšanām, par mīlestību uz tehniku, kas ilgst jau pusi gadsimta un aizsākās, kad Juris 11 gadu vecumā pirmo reizi uzkāpa uz 1938.gada angļu motocikla «Royal Enfield». Tas ir stāsts par uzticību un milzīgu pacietību, jo viena spēkrata restaurācija nereti ir prasījusi vairāk nekā 20 mūža gadus.

Dzintras Dzenes foto 1928.gada angļu «AJS» K1 smagais motocikls.

Dzīvē tikai divas īstas mīlestības

«Izstādes moto ir: «No Rest – No Rust. No Trust – No Bust!» (No angļu valodas «Ko bieži lieto, tas neierūs. Kam nav ticības – ar to strauji nebrauc!»). Šis angļu teiciens neattiecas tikai uz spēkratiem, bet arī uz cilvēkiem, ar kuriem mums dažreiz jākāpj kalnos…,» saka J.Ramba, ar smaidu piebilzdams, ka viņam, kurš gan pēc horoskopa, gan dabas ir auns, dzīvē bijušas tikai divas īstas mīlestības – sieva Gunta un motocikli. «Klases biedre, vēlāk arī sieva, mūsu trīs bērnu mamma un mans sargeņģelis Gunta ir mana pirmā mīlestība jau no Ogres skolas 7.klases. Otra mūža mīlestība – senie motocikli kā kultūras un vēstures mantojums mani saista kopš 1970.gada. Jaunības dienās aktīvi nodarbojos ar zemūdens sportu un nostiprināju veselību. Niršana attīstīja gribasspēku, riska izjūtu un mērķa sajūtu. Studēju Latvijas Valsts Universitātes svešvalodu fakultātē, taču jau uzņemšanas komisijai pavēstīju, ka par angļu valodas skolotāju ilgi nestrādāšu, jo biju tehniski orientēts. Pēc LVU beigšanas un dažu mēnešu darba skolā sāku strādāt universitātē par skaņu – gaismas laboratorijas vadītāju. Pēc šī darba aizgāju strādāt Rīgas Motorūpnīcas «Sarkanā Zvaigzne» patentu birojā, jo tā bija vienīgā motociklu (nu labi, mopēdu) rūpnīca Latvijā,» stāsta J.Ramba, kurš tagad vada savu uzņēmumu.

Lūk, raksta turpmākie apakšvirsraksti:

* Atrod pat baznīcas sienā iemūrētus motociklus;

* Izstādē apskatāms viens no pasaulē retākajiem motocikliem;

* Senie motocikli pārvērsti skaistos meistardarbos.

Visu rakstu lasiet 18.augusta „OVV”.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!