OVMM atklāta «Gada ogrēnieša», keramiķa Kārļa Knopkena 90 gadu jubilejas izstāde

[ A+ ] /[ A- ]

OVMM atklāta «Gada ogrēnieša», keramiķa Kārļa Knopkena 90 gadu jubilejas izstāde

Dzintra Dzene

Izstādes atklāšanā Kārlis Knopkens smaidot teic – «Mani vislabākie palīgi – desmit pirksti un podnieka virpa!» Keramiķu aprindās viņa vārds komentārus neprasa – izstādēs K.Knopkens piedalās jau kopš 1960.gada un ir viens no pieredzējušākajiem savas jomas pārstāvjiem gan Latvijas, gan Baltijas mērogā. Izstādes atklāšanā piedalījās K.Knopkena tuvinieki, draugi, Ogres novada pašvaldības pārstāvji un amata brāļi, sveicot virpas meistaru ar jubilejas izstādi.

K.Knopkens keramiķis un ogrēnietis ir jau vairāk nekā pusgadsimtu un šogad svin savu 90 gadu jubileju. Viņš ir viens no pilsētas lepnumiem – novembrī, Valsts svētkos, saņēmis «Gada ogrēnieša» titulu nominācijā «Kultūra».

 

Meistars ar lielo burtu

Izstādes atklāšanā K.Knopkenu sveica Ogres Vēstures un mākslas muzeja (OVMM) direktore Evija Smiltniece, atzīstot, ka izstāde sniedz vien pavisam nelielu ieskatu mākslinieka daiļradē un radošajos meklējumos, jo gadu desmitos tapušo darbu skaits mērojams tūkstošos.

«Ja Raimondu Paulu saucam par Maestro, tad Kārli Knopkenu droši var saukt par Meistaru ar lielo burtu, un tas nebūs pārspīlēts. Vēlu viņam arī turpmāk saglabāt dzīvesprieku un možu garu, un paldies Kārļa ģimenes locekļiem, kuri palīdzēja visu izstādē redzamo bagātību nogādāt muzejā,» atklājot izstādi, sacīja E.Smiltniece.

Virpas meistaru sirsnīgi sveica arī amata brāļi keramiķi. Vairāki no viņiem Kārli pazīst jau 60 gadu un faktiski, ja tā var teikt, kopā izauguši kā mākslinieki un keramikas meistari. K.Knopkens daudzus gadus piedalījies arī Ogrē notiekošajos keramikas simpozijos, daloties savā bagātīgajā pieredzē un iedvesmojot citus. Meistars dāvanā saņēma nule kā iznākušo mākslinieces Ineses Brants grāmatu «Porcelāna apgleznošana. Zīmējums uz porcelāna – grafiskās tehnikas», kur viens no rakstiem veltīts K.Knopkenam.

 

Keramikai veltīta visa dzīve

Atpazīstamākais vecās keramikas skolas pārstāvis savulaik mācījies Kuldīgas Daiļamatniecības vidusskolā (1947–1951), pēc tam Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļā, kuru absolvēja 1959.gadā ar diplomdarbu «Ziemas puķu logs». Viņa kursa biedre bijusi māksliniece, keramiķe Viktorija, kura ir Kārļa dzīvesbiedre un mūza jau vairāk nekā 60 gadu.

K.Knopkena skolotāji bijuši – vitrāžas mākslinieks Jēkabs Bīne, gleznotājs Antons Megnis, arhitekte Marta Staņa, keramiķis Rūdolfs Heimrāts un citi ievērojami mākslinieki.

No 1959. līdz 1970.gadam viņš strādājis Mākslas fonda Keramikas darbnīcā – bijušajā Rīgas Porcelāna un fajansa fabrikā, pēc tam darbojies kā brīvmākslinieks.

1977.gadā viņš kļuva par Radošās keramikas asociācijas «Logs» biedru.

Meistars pievērsies gan nelieliem, gan monumentāliem darbiem, nevairoties arī no eksperimentāliem meklējumiem krāsā un formā.

Viens no viņa ievērojamākajiem darbiem kopā ar keramiķi Latvīti Mednieci ir 1983.gadā veidotais 20 x7 metrus lielais sienas panno «Gājputni», kas atrodas Jelgavas Lauksaimniecības universitātes iekšpagalmā.

2019.gadā piedalījies Baltijas valstu laikmetīgās keramikas izstādē «Pamati 2019», kas notika Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

 

Spēku smeļas dabā

Meistara dzīvesprieks un enerģija iedvesmo. Viņš atzīst, ka spēku vienmēr smēlies no dabas un, starp citu, abi ar dzīvesbiedri jau aptuveni 40 gadu ir veģetārieši. Mākslinieks, kura dzimtā puse ir Liepāja, bet bērnība aizvadīta laukos, jau pusgadsimtu dzīvo, kā pats saka, skaistajā Ogrē, kur ir tik daudz koku un ik uz soļa jūtams dabas tuvums. Ar keramiku viņš sācis nodarboties, vēl nebūdams pat 16 gadu vecs.

«Māsīca bija beigusi Lietišķās mākslas skolu un, atbraucot ciemos, mudināja mani iestāties Kuldīgas Lietišķās mākas vidusskolā, kuru arī pabeidzu. Mums bija kupla ģimene – seši brāļi un divas māsas. Mans pirmais darbs no māla bija ģimene – uztaisīju mammu, brāļus, māsas, tikai nezinu, kāpēc neuztaisīju tēvu, laikam pats sevi uztvēru kā ģimenes galvu. No plāksnītēm izveidoju plīti, bet tolaik tā īsti nebija, kur apdedzināt mālu. To, cik darbu tālākajos gados esmu radījis, vairs nav iespējams saskaitīt. Vēlos teikt paldies visiem, kuri ieradās manas izstādes atklāšanā, bet vislielākais paldies ģimenei – sievai, meitai un mazmeitām, kā arī viņu dzīvesbiedriem. Mani vislabākie palīgi vienmēr bijuši paša desmit pirksti un podnieka virpa. Jaunajiem māksliniekiem vēlu gribasspēku, neatlaidību un izdomu. Mani vienmēr iespaidojusi apkārtējā vide, novēlu arī citiem smelties spēku dabā. Podnieka ripa ir brīnišķīgs instruments, ja to pārvalda. Ar to var spēlēties, un nekad nebūs vienādu darbu, un tas arī nemaz nav vajadzīgs. Man svarīgi, lai darbos būtu tīra līnija un krāsu bagātība, man patīk krāsainība,» saka K.Knopkens.

Mākslinieka keramikas darbu izstādi var apskatīt vēl līdz 9.janvārim.

Decembrī OVMM strādā par stundu ilgāk: otrdienās – piektdienās no pulksten 10 līdz pulksten 18, sestdienās – svētdienās no pulksten 12 līdz pulksten 17.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!