Pa klaida ceļiem uz mājām?

[ A+ ] /[ A- ]

Pa klaida ceļiem uz mājām?

Andris Upenieks

Liekas, nav banālākas manieres kā kaunināt neapmierinātos ar frāzi – nu jā, tev viss ir slikti! Jo netrūkst taču cilvēkbērnu, kuriem dažādos dzīves mirkļos patiešām līdz izmisumam bijis slikti. No spekulācijām šai lietā pasargā aculiecinieki, kas to piedzīvojuši un nekautrējas pastāstīt. Pirms pāris dienām pie mūsmāju durvīm atskanēja tikko jaušami, kautrīgi klauvējieni. Paverot durvis, neticam savām acīm: pretī raugās sirsnīgs, smaidošs skatiens: savus skolotājus atnākusi apciemot tālu dienu audzēkne, kurai (ātri sarēķinu) jau ap piecdesmit…

Pirms pieciem gadiem Malda (sauksim viņu tā) devās uz Lielbritāniju. Mamma ar četriem bērniem toreiz citādāk nespēja: bez tā, ka ar smagu darbu (bieži nakts maiņās) iztikt nevarēja, gribējās, lai vismaz bērni ar laiku tiktu pie sevi cienošas rocības, iemantotu profesiju, darbu,  kas patīk un kaulus nelauž. Nekautrējas, stāsta, kā ir. Meita palika Latvijā, jaunākais dēliņš tikko beidzis 9. klasi Anglijā, svešajā mēlē runā un domā raiti, ar izglītības sistēmu ļoti mierā: piemēram, jau pēc devītās klases vari mērķēt uz augstskolu, pa ceļam izmācoties koledžā, iegūstot profesiju. Gribi augstākus mērķus, lūdzu, bet dzīves pamats zem kājām jau ir! Abi vecākie puikas paguva paskoloties dzimtenē, tagad viņiem un mammai – svešumā labs darbs, kas nepazemo ar dzīvošanu no rokas mutē. Apdrošināti, vizītes pie dakteriem par baltu velti, par ārsta izrakstītām zālēm nav jāmaksā, pensionāriem medicīna un medikamenti par brīvu. Acīs sariešas asaras: «Mīlam savu Latviju, nekur nav tik skaisti, arī vecmamma šeit, kur dzimtene, bet ar atgriešanos nez kā būs… Puikām rūgtums: «Kad mums bija smagi, kā mums palīdzēja valsts? Tagad jāpamet iekoptais un, iespējams,  jādodas obligātajā militārajā dienestā?» Malda saprot, nepārmet ne valstij, ne puikām. Tikai nočukst: «Es zinu, kas ir pilsoņa pienākums pret valsti, bet kā ar valsts pienākumu pret pilsoni? Ceru, ka atgriezīsimies tur, kur labi. Mājās.»

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!