Par runāšanu pa tālruni, vadot auto, būs jāmaksā dārgāk

[ A+ ] /[ A- ]

Kopš aizvadītās nedēļas, 5.jūlija, ir stājušies spēkā grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (LAPK), kas paredz bargākus sodus par vairākiem būtiskiem pārkāpumiem ceļu satiksmē, tostarp par viedierīču lietošanu, vadot auto, par agresīvu braukšanu, aizsargķiveres nelietošanu un nepiesprādzēšanos ar drošības jostu.

Valsts policijas (VP) sniegtie dati liecina, ka mobilā telefona lietošana pie stūres joprojām ir aktuāla problēma. Proti, šā gada sešos mēnešos par šo pārkāpumu likumsargi noformējusi 1744 administratīvā pārkāpuma protokolus. Ja iepriekš par viedierīču lietošanu autovadītājam varēja piemērot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 15 eiro, tad tagad par tālruņa, piezīmjdatora, planšetdatora vai viedierīces lietošanu, transportlīdzeklim esot kustībā, tiks piemērots sods no 25 līdz 100 eiro. Tas gan neattiecas uz brīvroku sistēmas izmantošanu.

Savukārt par nepiesprādzēšanos ar drošības jostu, kā arī par tāda pasažiera vešanu, kurš nav piesprādzējies, šogad policijas darbinieki jau ir noformējuši 8826 administratīvā pārkāpuma protokolus. Līdz šim par šo pārkāpumu varēja izteikt brīdinājumu vai piemērot naudas sodu 30 eiro apmērā, bet turpmāk par šādu pārkāpumu joprojām varēs izteikt brīdinājumu, vai arī piemērot naudas sodu 30 līdz 70 eiro apmērā. Tāds pats sods paredzēts motociklu, triciklu, kvadriciklu un mopēdu vadītājiem par aizsargķiveres nelietošanu vai pasažiera pārvadāšanu bez aizsargķiveres.

Grozījumi LAPK paredz administratīvo sodu vadītājiem arī par tādām agresīvas braukšanas izpausmēm kā apzinātas sānslīdes radīšana, braukšana ar mopēdu vai motociklu uz viena riteņa vai triciklu, kvadriciklu uz aizmugurējiem riteņiem uz ceļa vai citās vietās, kur iespējama satiksme – stāvlaukumos, laukumos, pagalmos un citās vietās. Turpmāk sods par minētajiem pārkāpumiem būs no 70 līdz 280 eiro. Atkāpes no normas būs atļautas tikai sporta un izklaides pasākumos, kur tiek sniegti paraugdemonstrējumi. Transportlīdzekļu vadītājus varēs sodīt arī par apzināti strauju bremzēšanu, ja tā nebūs nepieciešama ceļu satiksmes drošībai.

Savukārt par drošas distances vai intervāla neievērošanu transportlīdzekļa vadītājam tagad var izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu no 25 līdz 140 eiro.

Par brīdinājuma jeb pagrieziena signāla nerādīšanu transportlīdzekļa vadītājam, kurš nav velosipēda vai mopēda vadītājs, turpmāk izteiks brīdinājumu vai uzliks naudas sodu no 15 līdz 30 eiro.

Par noteikumu pārkāpšanu, kuri nosaka bērnu pārvadāšanai paredzēto drošības līdzekļu lietošanu, turpmāk izteiks brīdinājumu vai uzliks naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 30 līdz 70 eiro. Līdz šim par minēto pārkāpumu varēja izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu 15 eiro apmērā.

Dzintra Dzene