Pēc sprādzieniem ledus nav izkustējies, bet ūdens līmenis pazeminās

[ A+ ] /[ A- ]

Pavisam Ogres upe un ogrēnieši otrdien piedzīvoja četrus šādus sprādzienus.

Aizvadītajā otrdienā, 30.martā, jau no rīta Ogrē Komunikāciju, Dzelzceļa un Ogres upes tilta rajonā sāka pulcēties ziņkārīgo bari, kuri ar nepacietību gaidīja brīdi, kad Ogres upē tiks spridzināts ledus. Pacietīgākie to arī sagaidīja – nedaudz pāri četriem pēcpusdienā nogranda pirmais sprādziens, kam sekoja vēl trīs. Pēdējais sprādziens atskanēja ap pulksten 19.

Zemessardzes 54.inženiertehniskā bataljona speciālisti sadarbībā ar Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Ogres novada pašvaldības policijas un valsts policijas darbiniekiem jau rīta pusē Ogres upes ledū, abpus Komunikāciju tiltam, sāka veidot urbumus, kuros ievietot sprāgstvielas.

Situācija bija izveidojusies kritiska

Kā informē Ogres novada pašvaldības policijas priekšnieks un Ogres, Ikšķiles, Lielvārdes un Ķeguma novada Civilās aizsardzības komisijas darbu koordinators Uģis Ulmanis, lēmums veikt spridzināšanu, izveidojot upē kanālus, lai atbrīvotu ceļu ledum, tika pieņemts komisijas ārkārtas sēdē. Par iespējamo spridzināšanu tika runāts jau iepriekš, taču tā tika atlikta kā galējais variants. Šāds brīdis tomēr pienāca – speciālisti atzīst, ka ilgāk gaidīt vairs nevarēja, jo Ogres upes lejtecē, Dzelzceļa tilta rajonā, bija izveidojies ledus vižņu sablīvējums, vietām līdz pat upes gultnei, turklāt jauni ledus krāvumi tuvojās no Lēdmanes puses, palielinot plūdu risku.

Spridzināšanu vēro kā šovu

Zemessargu rosīšanos uz Ogres upes ledus vēroja simtiem ziņkārīgo, un, šķiet, tik daudz interesentu uz Ogres upes tilta vienkopus tā pastāvēšanas vēsturē vēl nebija manīts. Vērotāji pacietīgi gaidīja sprādzienus, taču, tuvojoties šim brīdim, tika aizvirzīti drošā attālumā, kas gan, kā atzīst U.Ulmanis, nebūt nebija tik vienkārši un pēdējos spridzināšanas darbus aizkavēja vismaz par pusstundu. Pirmais sprādziens starp Dzelzceļa un Komunikāciju tiltu nogranda pulksten 16.10. Pēc kāda laika šajā pašā vietā atskanēja vēl viens. Trešais un ceturtais sprādziens uz Ogres upes notika posmā starp Komunikāciju un šosejas tiltu. Šie sprādzieni bija stiprāki par iepriekšējiem – ledus un ūdens šļakatas uzšāvās krietni pāri koku galotnēm. Divu pēdējo sprādzienu laikā vērotājiem šosejas tilts bija jāatbrīvo, uz īsu brīdi tika apturēta arī auto satiksme. Tuvāko māju iedzīvotāji iepriekšējā vakarā bija aicināti aizlīmēt, aizklāt vai atstāt pusatvērtus logus, lai no sprādziena radītā viļņa neizbirst to stikli. Policijā šobrīd saņemts kādas Ķiršu ielas iedzīvotājas iesniegums, kura informē, ka sprādziena rezultātā viņas mājā izbiris iekšdurvju dekoratīvais stikls.

Zemledus makšķerniekus spridzināšana netraucē

Lēmums veikt spridzināšanu tika pieņemts, jo iepriekšējā naktī kontrolpostenī pie Norupītes novērotais liecināja, ka ūdens līmenis Ogres upē bija paaugstinājies līdz kritiskajai robežai, kas šajā vietā ir 2,5 metri un, kā «Ogres Vēstīm Visiem» atzina Zemessardzes puiši, viņi bija gatavi, ka jebkurā brīdī var nākties uzsākt iedzīvotāju evakuāciju. Tomēr, par laimi, tiktāl nenonāca un jācer, ka ledus spridzināšana Ogres upē būs situāciju atvieglojusi. U.Ulmanis spridzināšanas darbus vērtē pozitīvi: «Ņemot vērā to, ka spridzināšana tika veikta apdzīvotā vietā, drīkstēja izmantot tikai noteiktas jaudas sprāgstvielas. Lai gan vizuāli izskatās, ka ledus nav izkustējies, šobrīd Norupītes kontrolpostenī ūdens līmenis pazeminājies par 1,90 metriem – faktiski līdz pat gultnei, un tas liecina, ka Ogres upes ūdens masa radusi ceļu uz Daugavu. Samazinājies arī vižņu kopgarums. Vēl vakar tie no Dzelzceļa tilta stiepās līdz pat Amatnieku ielas rajonam, tagad – tikai līdz Līkajam tiltiņam. Vismaz šobrīd plūdu draudi Ogres upē ir novērsti. Protams, teikt, ka pilnībā esam no tiem pasargāti, vēl nevar. To varēs apgalvot tikai tad, kad ledus būs pilnībā izgājis.»

Starp citu, spēcīgie sprādzieni, kuri satricināja ne vien upei tuvumā esošās mājas, bet bija jūtami arī pilsētas centrā un pat krietni tālāk, gandrīz nemaz neuztrauca zemledus makšķerēšanas cienītājus, kuri, pēc policijas aicinājumiem pamest ledu, uz brīdi to arī izdarīja, bet jau pēc mirkļa atgriezās, un dažs arī spridzināšanas brīdī sēdēja turpat, kur sēdējis…

Speciālisti atgādina, ka plūdu draudu gadījumā vietējiem operatīvajiem dienestiem jāzvana pa tālruņiem: 65071745 (Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests), 65002400, 65002400 (Ogres policijas iecirknis), vai arī 112.

Jāņa Jasinska foto