Perfekts miega duets – matracis un virsmatracis. Ko vajadzētu zināt un kā izvēlēties?

[ A+ ] /[ A- ]

Kurš gan nesapņo par ideālu miegu? Labākais ir tas, ka šo sapni iespējams piepildīt pavisam vienkārši, nepieciešams tikai nedaudz zināšanu, neatlaidības un pareizi izvēlētu “palīgu”. Tie ir matracis, gulta un vēl ne tik populārais – virsmatracis. Šajā rakstā parunāsim tieši par šo trio, kas ir atbildīgs par mūsu miega kvalitāti.

Mans matracis – pats labākais

Tieši tādas domas jāraisa jūsu matracim – tas ir pats labākais, savukārt miegs uz tā ir dziļš, mierīgs un salds kā medus. Tomēr, kāds tad ir vislabākais matracis? Atbilde ir sekojoša: nav viena perfekta matrača! Savu (pašu piemērotāko tieši jums) matraci jāmeklē un matrača ērtumu jāvērtē pēc individuālajām sajūtām. Tāpēc nevajadzētu akli sekot citu viedokļiem, jo, kas ir ērtākais jūsu kaimiņienei, var būt pagalam neērts jums.

Protams, tieši tāpat kā ceļojot pa nepazīstamu pilsētu, ir vajadzīga karte, tāpat arī, izvēloties matraci, (īpaši, ja to darāt pirmo reizi dzīvē) noderētu nelielas vadlīnijas, jo, vadoties tikai pēc savām sajūtām, iespējams nedaudz “noklīst” no pareizā maršruta.

Tātad pirmā lieta, kas jums jāzina – matrači tiek šķiroti pēc to cietības:

 • mīksti matrači patiks cilvēkiem, kas iecienījuši ,,iegrimšanas“ sajūtu. Tāds matracis ir piemērots tiem, kas guļ uz sāniem vai nakts laikā bieži grozās;
 • vidēji cieti matrači ir viena no populārākajām izvēlēm un zelta vidusceļš starp mīkstu un cietu matraci, uz kura iespējams gulēt visās iespējamās pozās;
 • cieti matrači ir piemēroti smagākiem cilvēkiem, kas bieži sūdzas par muguras sāpēm.

Eksistē arī starpvarianti (ļoti mīksti vai ļoti cieti), tomēr tās ir galējības, un visbiežāk matrači pēc cietības iedalāmi trīs līmeņos. Šis (cietības) kritērijs ir subjektīvs, tāpēc pirms iegādāties matraci, izmēģiniet to (nedaudz pasēdiet vai paguliet – tikai neaizmiedziet!), lai uzzinātu, vai jums būs ērti uz tā gulēt. Ja matracis tiks likts uz gultas, vienkārši pielāgojiet to gultai. Biežāk sastopamie ir divguļamie matrači 160×200 cm vai nedaudz platāki – 180×200 cm. Populārākie vienguļamie ir matrači 90×200 cm un 80×200 cm. Tomēr paturiet prātā, ka ne vienmēr varat paļauties uz populārākajiem izmēriem, lai gan atrast gultu, kurai grūti piemeklējams matracis, arī ir grūti. Savukārt, ja gultas iegāde tiek vēl tikai plānota – lieliski, jo tā varēsiet izvēlēties sev piemērotāko izmēru, neierobežojot savas vēlmes.

Otra svarīga lieta – no kā matracis ir izgatavots. Kādi noslēpumi un brīnumi slēpjas matrača iekšienē.

Visdažādākie, tomēr aplūkosim populārākos variantus:

 • Putu poliuretāna (vai porolona) matrači iezīmējas ar savu elastību, tie lieliski pielāgojas ķermeņa formām, notur mugurkaulu pareizā pozīcijā, ir viegli. Tie ir gaisa un mitruma caurlaidīgi, neizraisa alerģiju. Lielāks putu poliuretāna blīvums nodrošina augstāku kvalitāti.
 • Viskoelastīgie matrači var lepoties ar to, ka reaģē uz guļošā cilvēka izdalīto siltumu un atbilstoši sacietē vai paliek mīkstāki. Tie ļoti labi pielāgojas ķermeņa formām un atslābina muskuļus, tāpēc ir ieteicami tiem, kas cieš no muskuļu un locītavu sāpēm. Piemēroti alerģiskiem cilvēkiem. Diemžēl uz šiem matračiem gulēt ir diezgan silti, tāpēc nebūs piemēroti tiem, kam ir tendence uz svīšanu.
 • Lateksa matrači ir izturīgi, ilgi kalpo, ir gaisa caurlaidīgi, notur mugurkaulu pareizā pozīcijā un apslāpē kustības. Materiāls neļauj ieviesties putekļu ērcītēm, tāpēc šie matrači ir piemēroti alerģiskiem cilvēkiem (ja nu vienīgi esat alerģiski pret pašu lateksu). Ieteicami cilvēkiem ar lieko svaru.
 • Atsperu matrači nodrošina labu gaisa ventilāciju, tāpēc tie nepelē un uz tiem ir vēsi un patīkami gulēt. Šis ir viens no lētākajiem variantiem, tāpēc tie ir finansiāli pieejami ikvienam. Kabatveida (“Pocket”) atsperu matrači vienmērīgāk sadala svaru, savukārt klasiskie (“Bonell”) ir lētāki un cietāki.

Lūk, arī visi noslēpumi. Katram no iepriekš minētajiem matračiem varam veltīt uzslavas, kā arī pakratīt ar pirkstu un likt pacensties vēl vairāk, jo vienmēr iespējams vēl pilnveidoties. Tāpēc, ņemot vērā savas vajadzības un miega ieradumus, mums jāizvēlas tieši tāds matracis, kuru negribētos bārt.

Virsmatracis – kad var būt vēl labāk

Reizēm neizdevušās maltītes garšu var uzlabot ar mērces palīdzību. Līdzīga situācija ir ar matračiem.Ja jaunais matracis nemaz nav tik ērts (savukārt atgriezt to jau ir par vēlu, vai arī neērtības ir paciešamas un nav vērts piepūlēties ar tā atgriešanu) – šādā gadījumā,,garšu“ palīdzēs uzlabot virsmatracis. Tas var noderēt arī tad, ja vēlaties pagarināt esošā matrača mūžu, līdz tas dodas pelnītā pensijā. Virsmatracis palīdzēs pakoriģēt matrača īpašības un sasniegt augstāko komforta līmeni. Varbūt salīdzinājums ar mērci ir nedaudz aizvainojošs, jo virsmatracis tomēr veic aizsardzības funkciju, pasargājot matraci no tām pašām mērcēm, putekļiem un citiem netīrumiem.

Virsmatrači parasti ir dažāda biezuma un tiek iedalīti šādi:

 • 3 cm. Tas ir plānākais virsmatracis, kas galvenokārt veic aizsargājošo un higiēnas funkciju. Šis matracis mazina matraču augstumu starpību, kā arī aizsedz dīvāna starpu.
 • 5 cm. Šis variants ir domāts, lai nedaudz pakoriģētu matraci un sajustu augstāku komforta līmeni vai arī uzlabotu atbalstu.
 • 7 cm. Biezāks virsmatracis, kas palīdzēs aizmirst, ka vēlējāties sabārt savu matraci, jo tas paildzinās tā kalpošanas laiku, kā arī uzlabos miega kvalitāti.

Virsmatrači,tieši tāpat kā matrači, tiek iedalīti pēc to cietības (mīksti, vidēji cieti, cieti). Kādu cietumu izvēlēties, ir atkarīgs no jūsu matrača un kā vēlaties to koriģēt, piemēram, ja jūsu matracis ir par cietu, varat iegādāties mīkstu virsmatraci, un otrādāk.

Virsmatrači tiek izgatavoti no visdažādākajiem materiāliem, un tiem ir dažādas īpašības. Izvēle jāizdara, balstoties uz individuālajām vēlmēm, jo nav viena vislabākā varianta.

Ražošanā parasti tiek izmantoti šādi materiāli:

 • Latekss. Šāda materiāla matracis ir ilglaicīgs, sniedz spēcīgu atbalstu ķermenim, nodrošina augstu miega kvalitāti, neļauj ieviesties putekļu ērcītēm.
 • Putu poliuretāns. Sniedz iztrūkstošo ērtumu, samazina sāpes, ir gaisa caurlaidīgs, neuzsūc aromātus, neizraisa alerģiju, noslāpē kustības.
 • Viskoelastāns. Lielisks variants, ja vēlaties īpašu mīkstumu;tas reaģē uz ķermeņa temperatūru un pielāgojas ķermeņa formām, atslābina muskuļus, ļauj mierīgāk gulēt.
 • Vilna. Iezīmējas ar termoregulācijas īpašībām, kalpos ilgi, matrači ir ērti un piemēroti cilvēkiem, kam ir alerģija pret sintētiku.
 • Dūnas. Īpaši ērts un mīksts variants, kas apslāpēs jūsu kustības partnerim, tas kalpos ilgi un iezīmējas ar termoregulācijas īpašībām. Reizi pa reizei jāizpurina, lai nezaudētu savu formu.
 • Kokvilna. Šie matrači ir mīksti un viegli kopjami. Ja meklējat lētāku variantu, izvēlieties sintētiskās kokvilnas virsmatraci, bet, ja vēlaties, lai tas kalpotu ilgāk, jāizvēlas dabīgās kokvilnas virsmatracis.
 • Kokosa šķiedra. Izturīgs, stingrs, antibakteriāls un parasti ciets virsmatracis. Šie matrači iezīmējas ar labām gaisa caurlaidības īpašībām, tāpēc derēs tiem, kas mēdz gulēt vēsākā temperatūrā.

Kā redzat, izvēle ir patiešām liela, tāpēc nāksies vien izlemt pašiem, kurš virsmatracis būs jums piemērotākais (brīdī, kad nevēlaties pirkt jaunu matraci vai arī jaunais matracis liek nedaudz vilties) un palīdzēs uzlabot miega kvalitāti.

Kādu gultu klāsi, tādā arī gulēsi – ir visiem labi zināms teiciens. Ir vērts tajā ieklausīties ne tikai pārnestā nozīmē, bet arī tiešā. Tāpēc klājiet savu migu pareizi, izvēloties labu matraci un augstākai komforta sajūtai piemeklējot atbilstošu virsmatraci. Lai lieliski varētu izgulēties.