Pieaudzis ar apkuri saistītajos ugunsgrēkos bojāgājušo skaits

[ A+ ] /[ A- ]

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā statistika liecina, ka Latvijā šogad pieaudzis ar apkures iekārtu nepareizu ekspluatāciju, bojājumu un to nepareizu izbūvi saistītajos ugunsgrēkos bojāgājušo skaits. Ja vēl pērn tādu iemeslu dēļ izcēlušajos ugunsgrēkos dzīvību zaudēja 18 % no visiem bojāgājušajiem, tad šogad jau – 21%, ziņo VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa.

Kopumā šī gada 11 mēnešos ugunsgrēkos dzīvību zaudējuši 67 cilvēki. Traģiskajiem ar apkuri saistītajiem negadījumiem raksturīgs tas, ka gandrīz visi bojāgājušie bija pensijas vecumā, bet ugunsnelaimes lielākoties sākušās vēlā pēcpusdienā un vakarā, kad cilvēki virtuvē uz plīts gatavo vakariņas vai arī silda māju pirms došanās gulēt.

Apkures iekārtas bojājuma, nepareizas izbūves vai ekspluatācijas noteikumu pārkāpumu dēļ katru gadu izceļas gandrīz desmitā daļa no ugunsgrēkiem. Papildus tam vairāk nekā 500 gadījumos ugunsdzēsēji dodas uz izsaukumiem par dūmvados degošiem sodrējiem. Ņemot vērā to, ka šobrīd notiek gaisa temperatūras pazemināšanās, kad tradicionāli pieaug ar apkuri saistīto ugunsgrēku skaits, VUGD aicina iedzīvotājus rūpīgi izvērtēt savu apkures ierīču tehnisko stāvokli un savus to lietošanas paradumus.

Ja pirms apkures sezonas sākuma nav veikta dūmvadu tīrīšana, tad to nepieciešams izdarīt apkures sezonas laikā, lai dūmvadā nenotiktu degšana. Degošie sodrēji rada augstu temperatūru, kuras dēļ dūmenī var parādīties plaisas, caur kurām karstuma un liesmu ietekmē iespējama ēkas konstrukcijas aizdegšanās. Iedzīvotājiem jāņem vērā, ka privātmāju īpašnieki paši var veikt dūmvadu tīrīšanu, ja viņiem ir tam nepieciešamās zināšanas un aprīkojums.

Lietojot malkas plīti, jāatceras, ka plītis laika gaitā nolietojas – var izdegt cepeškrāsns metāla apšuvums un plīts virsmā parādīties spraugas. Lai novērstu to, ka liesmas un dzirksteles pa plīts spraugām nokļūst uz degtspējīgiem priekšmetiem, periodiski nepieciešama atjaunošana, rūpīgi aizsmērējot radušās plaisas un laikus nomainot izdegušo cepeškrāsni, kā arī nostiprinot durtiņas.

Apkures ierīču drošas lietošanas noteikumi:

* aizliegts novietot kurināmo un citus degtspējīgus materiālus kurtuves atveres priekšā tuvāk par 1.2 metriem;

* nedrīkst atstāt bez uzraudzības degošas apkures ierīces, ja to neatļauj tehniskās ekspluatācijas noteikumi;

* uz apkures ierīcēm novietoti degtspējīgi priekšmeti un materiāli (drēbes, apavi, dvieļi utt.) sakarstot var aizdegties un izraisīt ugunsgrēku;

* krāsnis un plītis atļauts kurināt ar malku, kuras garums nepārsniedz kurtuves izmērus;

* ieteicams krāsni iekurināt vairākas reizes dienā, nevis to pārkurināt;

* cietā kurināmā krāsns, piemēram, virtuves plīts, kurtuves priekšā degtspējīga materiāla grīda ir jāpārklāj ar nedegošu loksni, piemēram, skārdu, lai nodrošinātu to, ka no krāsns izkritušas ogles vai dzirksteles neizraisa ugunsgrēku;

* bojātu apkures iekārtu un dūmvadu lietošanas rezultātā var izcelties ugunsgrēks;

* ieteicams mājokļos uzstādīt dūmu detektorus.

VUGD aicina iedzīvotājus parūpēties par sava mājokļa drošību, lai aukstajā laikā apkures ierīces varētu darbināt droši, neuztraucoties par iespējamo ugunsnelaimi!

Agate Gavare