Pieaugot interneta veikalu skaitam, pieaugs un dažādosies krāpšanas veidi

[ A+ ] /[ A- ]

Eksperti uzskata, ka laika posmā līdz 2015. gadam pirkumu skaits interneta veikalos visā pasaulē vidēji pieaugs līdz 15% no kopējā apjoma. Līdz ar šo tendenci strauji palielināsies arī interneta krāpniecības skaits un veidi, tāpēc arvien vairāk uzmanības jāpievērš savu datu aizsardzībai interneta vidē.

Latvijas interneta lietotāji nepietiekami rūpējas par savu datu drošību.

Pēc tirgus datiem, interneta veikalu apgrozījums Latvijā pērn pieaudzis vidēji par 30 – 40% procentiem. Taču pēdējo gadu rādītāji visā Eiropā liecina, ka pieaug arī ar informācijas tehnoloģijām (IT) saistīto noziegumu skaits.

Finanšu kompānijas «Transact Pro» valdes loceklis Maksims Jaroševskis, kuram ir vairāku gadu liela pieredze banku sektorā, analizējot situāciju un tendences, atzīst, ka diemžēl Latvijas vidējam interneta lietotājam vēl joprojām ir pārāk maza izpratne par to, kā saglabāt savu datu drošību un neļaut sevi apkrāpt interneta vidē.

1. Pirmkārt, kā uzsver M.Jaroševskis, jāaizsargā savi personas dati un jāizvēlas droši komunikācijas veidi. Šķiet loģiski, ka īpaši rūpīgi ir jāsargā savas kartes pinkods un parole, tai pašā laikā joprojām cilvēki šos datus glabā savos naudas makos un telefonos. Tāpēc nav jābrīnās, ka maka nozagšanas sāpīgākās sekas ir arī konta iztukšošana. Viennozīmīgi, ka paroli vai pin kodu nekādā gadījumā nedrīkst arī sūtīt mistiskiem to lūdzējiem pa elektronisko pastu, jo šādus datus NEVIENA GODĪGA JURIDISKA PERSONA nepieprasa.

2. Otrkārt, ja klients izmanto interneta veikala pakalpojumus, noteikti jāpārliecinās, vai darījums tiks slēgts ar uzticamu uzņēmumu. Aizdomas par krāpniecību var radīt arī kāda konkrēta interneta veikala pārāk zemās cenas salīdzinājumā ar citiem tādā paša veida piedāvājumiem. Pārbaudiet informāciju un atsauksmes par šo veikalu internetā, kā arī pārliecinieties, ka konkrētais interneta veikals ievēro nepieciešamos datu aizsardzības pasākumus. Datora pārlūkprogramma sniedz informāciju par to, vai dati pārsūtīšanas laikā tiek aizsargāti. Par datu aizsardzību internetā liecina, piemēram, apmeklētās interneta lapas sistēmas protokols. Sistēmas protokols https atšķirībā no http, norāda uz drošu savienojumu un datu aizsardzību.

3. Treškārt, eksperts iesaka izveidot atsevišķu norēķinu karti, kas paredzēta tieši maksājumiem internetā.

4. Ceturtkārt, maksājuma kartes kontā, kas paredzēta norēķiniem internetā, ilgstoši netiek uzglabāta liela naudas summa.

5. Piektkārt, drošības nolūkos ir iespējama kartes bloķēšana ārpus darījumiem. Piemēram, pēc veiktā norēķina kartes īpašnieks to nobloķē, taču jau nākamajā reizē, kad plānots veikt norēķinu internetā, to ērti atjauno.