Saīsināti no «Rīgas Apriņķa Avīzes»
Dabas fotogrāfs Viktors Ivanovs Kalngalē nofilmējis šakāļu «uzbrukumu» vāveru barotavai.
«Pie barotavas noliktās kameras objektīvā bieži parādās peles, lapsas, stirnas, bet pavisam nesen tika piefiksēti gluži neparasti viesi – zeltaino šakāļu pāris. Pirmo reizi Latvijā šakālis tika manīts 2013.gada ziemā,» saka dabas fotogrāfs.
Lūk, arī zoologa, Mag. biol. Vilņa Skujas skaidrojums: «Pērnvasar pirmais šakālis jau tika redzēts Somijā. Tā kā process notiek ļoti plašos apmēros, Baltijas stereologu jeb zvēru pētnieku konferencē 2014.gadā vienojās, ka šis process ir dabisks. Attieksme pret šakāļiem ir dažāda. Polijā viņus nemedī, bet pie mums un Igaunijā tos atļauts medīt. Tie konstatēti Jelgavā, Alsungā, Užavas mežos, Dienvidlatgalē, Ķemeru Nacionālajā parkā. Parasti šakāļi dzīvo kopā pa pāriem. Pagaidām nav uzskaitīts, cik daudz šo dzīvnieku Latvijā jau ir, bet tiek pieļauts, ka varētu būt vairāki desmiti.
Šakāļi apceļ aitkopjus. Lielai aitai viņi faktiski neko nevar izdarīt, bet jaunajiem jēriem gan. Šakāļi vispār «specializējas» uz jauniem dzīvniekiem, jo ir mazāki nekā vilki, bet divas reizes lielāki par lapsām. Tas, ka pie mums ir šakāļi, nekāda traģēdija nav. Plēsēji konkurē savā starpā. Piemēram, šakāļi cenšas izvairīties no teritorijām, kurās dzīvo vilki, jo vilki viņus vienkārši plēš un ēd. Bet, tā kā šakāļi ir lielāki par lapsām, tie dzenā lapsas. Tas nenozīmē, ka šakālis ķers pieaugušu lapsu, bet, kad ir mazie lapsēni, kuri sāk klaiņot apkārt pa vienam, šakāļiem tie ir viegls medījums. Šakāļi atradīs savu vietu, un pārējiem plēsējiem būs jāsarūmējas. Igaunijā jau novērots, ka tur, kur ir šakāļi, ir mazāk lapsu.»
Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!
Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!