Pirmās palīdzības ABC: infarkts, insults, saindēšanās, kukaiņu un čūsku kodumi

[ A+ ] /[ A- ]

Pirmās palīdzības ABC: infarkts, insults, saindēšanās, kukaiņu un čūsku kodumi

Dana Dadze

Situācijā, kad otrs ir cietis vai atrodas dzīvības briesmās, var nonākt ikviens. Nereti veselība un dzīvība ir atkarīga no ātras un precīzas rīcības un pareizas pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanas.

Par to, kā rīkoties, kad otra veselībai vai pat dzīvībai draud briesmas, stāsta BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un farmaceite Zanda Ozoliņa.

Insults un infarkts

Gan insults, gan infarkts ir dzīvību apdraudošs stāvoklis, tāpēc būtu nepieciešams zināt šo slimību simptomus, lai palīdzētu cietušajam. Šādās situācijās jārīkojas ātri, jo katra minūte un sekunde ir būtiska.

Infarkts ir sirds asins apgādes traucējumi, kas parasti izpaužas ar pēkšņām, asām, plēsošām vai žņaudzošām sāpēm krūtīs, kuras ilgst vairāk par 30 minūtēm. Sāpes var izstaroties uz kaklu, kreiso plecu vai roku. Tās var pavadīt arī galvas reiboņi, vājums, elpas trūkums vai sirdsklauves.

Insults ir galvas smadzeņu pēkšņi asinsrites traucējumi, kuri var izraisīt dažāda smaguma pēkšņus kustību, redzes, līdzsvara un runas traucējumus. Insulta atpazīšanai var palīdzēt tests ĀTRI:

* Ā – liek cietušajam atsmaidīt un novērtē mutes vai acu kaktiņa noslīdēšanu uz leju;

* T – pārbauda, vai cietušais var pacelt un noturēt abas rokas vienlaikus;

* R – vai cietušais spēj runāt un pateikt vienkāršus vārdus vai teikumus;

* I – ja cietušais nespēj kaut vienu no minētajām darbībām, jāizsauc ātrā palīdzība.

Abos gadījumos svarīgi nekavēties un izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, jo cietušais pēc iespējas ātrāk ir jānogādā slimnīca, lai veiktu pasākumus, kas mazinās slimību tālāku izplatību un sekas.

Saindēšanās

Ja rodas aizdomas par saindēšanos ar kādu ķīmisku vielu, vienmēr jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzībā. Ja cietušais ir pie samaņas, tam var iedot ūdeni, lai izskalotu muti, kā arī slāpju remdēšanas nolūkiem var iedot nelielu daudzumu tīra ūdens (ne vairāk par 200 ml). Nekādā gadījumā nedrīkst izraisīt vemšanu, jo tas var radīt atkārtotu ķīmiskās vielas nonākšanu barības vadā un mutē, izraisot papildu ķīmisku apdegumu. Ja saindēšanās notikusi, ieelpojot ķīmisku vielu, cietušais jāpārvieto uz drošu vietu svaigā gaisā, kā arī jāatbrīvo no apģērba, kas var traucēt elpošanai.

Kukaiņu un čūsku kodumi

Kukaiņu kodumu sekas var atšķirties. Vienam tas būs neliels apsārtums un sāpes koduma vietā, bet citam tā var būt nopietna alerģiska reakcija. Pēc kukaiņu koduma var izmantot aukstuma kompreses, pretniezes ziedes vai gelus vai antihistamīnu saturošu medikamentu. Viegla reakcija pret kukaiņu kodumiem parasti pāriet dažu stundu laikā. Ir cilvēki, kuriem kukaiņu kodumi var radīt spēcīgu alerģisku reakciju jeb anafilaksi, kas var izraisīt elpceļu tūsku un to nosprostošanos. Šādos gadījumos vienmēr jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Cilvēkiem, kuriem ir zināma šāda veida alerģiska reakcija, mājās ieteicams glabāt adrenalīnu saturošas injekcijas –pildspalvas, kuras ārkārtējā situācijā var pielietot mājas apstākļos.

Kukaiņu kodums var būt arī mutes dobumā, piemērām, padzeroties no glāzes ar tajā ielidojošu kukaini. Šāda situācija izraisa elpceļu tūsku. Šādos gadījumos jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Kamēr to gaida, cietušajam var dot pasūkāt ledus gabaliņu vai padzerties vēsu ūdeni tūskas mazināšanai.

Čūskas koduma gadījumā nedrīkst kustināt sakosto ekstremitāti. Vienmēr jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Nekādā gadījumā nedrīkst mēģināt no brūces izsūkt indi ar muti, nedrīkst virsū likt pārsējus vai žņaugus, kā arī nedrīkst brūci griezt un piededzināt.

Ko darīt, ja pirmo palīdzību sniegt nemāk?

Farmaceite Z.Ozoliņa norāda, ka ir svarīgi apgūt pirmās palīdzības sniegšanas prasmes. Tās var noderēt ikvienam, jo nevar zināt, kādās dzīves situācijās var nokļūt. Tāpēc ir labi būt zinošiem un sagatavotiem. Ja nav pārliecības par savu rīcību vai arī cilvēks nezina, kā nelaimes gadījumā rīkoties, jāzvana neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam – 113, kas telefoniski sniegs konsultāciju par pareizu rīcību, kā arī nepieciešamības gadījumā nosūtīs neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!