Pērn mirušo vairāk kā dzimušo

[ A+ ] /[ A- ]

Novadu Dzimtsarakstu nodaļās apkopoti statistikas dati par aizvadīto gadu. Diemžēl visos mūsu novados mirušo ir vairāk kā dzimušo. Vairāk stāsta Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lidija Vītola, Ķeguma novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Liāna Čodore, Lielvārdes novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lauma Sniedze un Ikšķiles novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Valentīna Kābele.

Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lidija Vītola informē, ka aizvadītajā gadā Ogres novadā reģistrēti 342 jaundzimušie, kas ir par 32 vairāk kā 2009.gadā. Tiesa gan, kā skaidro Dzimtsarakstu nodaļas darbinieki, 2009.gadā, pirms novada teritorijas paplašināšanās, atsevišķi tika uzskaitīti tie, kas piedzimuši, miruši vai stājušies laulībā astoņos pagastos, kas tagad ir Ogres novada sastāvā. Līdz ar to novadā kopumā jaundzimušo pērn faktiski bijis mazāk kā 2009.gadā. Kopš 2010.gada 4.janvāra dzimušajiem, mirušajiem un laulātajiem Ogres novadā, ieskaitot pagastus, tiek veikta vienota uzskaite.

Ogres novadā dzīvo Rodnijs Šons, Naidžels, Meja un Kristīne Malle

Pērn Ogres novadā zēnu (194) piedzimis vairāk kā meiteņu (148). Jāpiebilst, ka 162 jaundzimušo vecāki nav stājušies laulībā. Pagājušajā gadā populārākie vārdi meitenēm bija Alise, Sofija, Evelīna, Elizabete, Nikola, arī Viktorija. Retāk sastopamie jaundzimušajām meitenēm dotie vārdi ir Dainora, Meja, Heta, Deina un Normena. Zēniem populārākie vārdi ir Gustavs (10), Jānis (deviņi), Markuss (deviņi) un Roberts. Neparastākie zēnu vārdi ir Rolfs, Naidžels un Džulians. Izvēlēti arī dubultvārdi – piemēram, Kristiāna Petra, Kristīne Malle, Ketlīna Hēnriete, Daniēla Lilū, Daniela Ērika, zēniem – Rodnijs Šons, Aldis Adrians, Miķelis Viestards un Dans Dmitrijs.

Šā gada pirmajās dienās Ogres novadā jau ir reģistrēti četri jaundzimušie – trīs meitenes un zēns, kuri dzimuši pagājušā gada nogalē.

Aizvien biežāk vēlas mainīt vārdu vai uzvārdu

Pagājušajā gadā Ogres novadā reģistrētas 480 miršanas, kas ir par 115 vairāk kā 2009. gadā. Taču, pieskaitot pērn atsevišķi reģistrētos 113 miršanas gadījumus pagastos, jāsecina, ka mirušo skaits Ogres novadā kopumā īpaši nav palielinājies. L.Vītola norāda, ka mirst salīdzinoši gados jauni vīrieši, pieaudzis arī pašnāvību skaits. «Decembrī vien reģistrētas trīs pašnāvības. Visbiežāk cilvēki mirst asinsvadu un sirds slimību dēļ, cieš avārijās, nav spējuši uzveikt vēzi,» stāsta L. Vītola.

Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļā 2010. gadā reģistrētas 156 laulības, kas ir par 18 vairāk kā 2009. gadā, bet, pieskaitot šajā gadā pagastos noslēgtās 14 laulības, arī šis skaits novadā kopumā palicis iepriekšējā gada līmenī. Laulības kļuvušas daudz pieticīgākas – jaunlaulātie priecīgo notikumu bieži vien nosvin tikai liecinieku, vecāku un tuvāko draugu lokā. Pērn noslēgtas septiņas laulības, kur viens no laulātajiem, visbiežāk vīrs, bijis ārzemnieks – lietuvietis, ukrainis, krievs, amerikānis, francūzis un itālis.

L.Vītola norāda, ka pieaudzis uzvārda vai vārda maiņas gadījumu skaits. Iespējams, tieši tāpēc, ka likums no 2009. gada maija šo procesu pieļauj izdarīt neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas. Pērn reģistrēti 24 šādi gadījumi, neraugoties uz to, ka valsts nodeva par šo pakalpojumu pieaugusi no 20 līdz 50 latiem. «Vārda vai uzvārda maiņas procesu cilvēki uzsāk, lai atgūtu uzvārdu, kāds bijis pirms stāšanās laulībā, vai vēlas iegūt dzimtas uzvārdu. Ja vārds vai uzvārds nav labskanīgs, savam vārdam vēlas pievienotu otru vārdu, vai arī, pārceļoties uz dzīvi ārzemēs, vārdu vēlas pielāgot starptautiskām izrunas normām,» skaidro L. Vītola.

Laulības Dzimtsarakstu nodaļas nešķir

Mainoties gadam, izmaiņas skārušas arī Dzimtsarakstu nodaļu darbu. Pirmkārt, nedaudz pieaugusi pakalpojumu maksa, jo pievienotās vērtības nodoklis palielināts no 21 uz 22 procentiem. Otrkārt, aktīvi un apņēmīgi vecāki panākuši, ka, izvēloties savam bērnam vārdu, tajā pieļaujami divi līdzskaņu dubultojumi, kas iepriekš, balstoties uz latviešu valodas pareizrakstības normām, bija liegts. Piemēram, Otto vai Vanessa. «Bet citos gadījumos gan mums jāvadās pēc šīm normām,» piebilst L. Vītola, jo ir vecāki, kuri vēlas bērnam likt vārdu bez galotnes. «Daudzi interesējas, vai šogad dzimtsarakstu nodaļās būs iespējams šķirt laulību. Diemžēl šāds lēmums nav pieņemts, tāpēc to var izdarīt tikai tiesā vai pie notāriem,» stāsta L.Vītola.

Ķegumā sievietes dzīvo ilgāk kā vīrieši

Diemžēl arī Ķeguma novadā mirušo pērn bijis vairāk kā dzimušo, turklāt jūtami samazinājies dzimušo skaits. Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Liāna Čodore stāsta, ka pērn novadā reģistrēti 22 jaundzimušie (2009.gadā – 33) un 48 (2009.gadā – 53) miršanas gadījumi (28 sievietes un 20 vīrieši). Noslēgtas desmit laulības, kas ir par vienu vairāk kā 2009.gadā. Pērn reģistrēti 15 jaundzimušie zēni un septiņas meitenes. Jaunais gads sācies cerīgi – Ķeguma novada dzimtsarakstu nodaļā jau ir reģistrēts pirmais bērniņš – puisītis, kurš ģimenei ir otrais bērniņš. Populārākie meiteņu vārdi ir Emīlija un Made, bet trīs zēni tikuši pie vārda Roberts – «Laikam jau par godu novada priekšsēdētājam Robertam Ozolam,» joko L.Čodore.

Kā liecina statistikas dati, Ķeguma novadā vīriešu vidējais mūža ilgums pērn bijis 63 gadi, bet sieviešu – 78 gadi. «Iespējams, Ķeguma novadā sievietēm vidējais mūža ilgums ir pieaudzis, jo pērn aizsaulē aizgāja 101 gadu vecā novada iedzīvotāja,» stāsta L.Čodore.

Otrā Ķeguma novada Dzimtsarakstu nodaļā – Birzgales pagastā reģistrēti 10 jaundzimušie (2009.gadā – 17), no kuriem četri ir zēni un sešas meitenes. Zēniem neparastākie vārdi ir Lorens un Olivers, bet meitenēm – Adriana. Pērn reģistrēts 21 mirušais (2009.gadā – 24) un noslēgtas piecas laulības (2009.gadā – sešas). Birzgales pagasta Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Mārīte Artihoviča stāsta, ka Birzgalē šogad jau ir reģistrēts pirmais jaundzimušais – meitenīte Everita.

Lielvārdes novadā pieaudzis jaundzimušo skaits

Lielvārdes novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lauma Sniedze informē, ka pērn novadā reģistrēti 84 jaundzimušie (2009.gadā – 77). 51 bērniņš piedzimis Lielvārdes pilsētā, 10 pagastā, 12 Lēdmanes pagastā un 11 Jumpravas pagastā. Neparastākie meitenēm dotie vārdi ir Elfa un Reina. Diemžēl aizvadītajā gadā pieaudzis mirušo skaits – 129 (2009.gadā – 90). Nedaudz pieaudzis noslēgto laulību skaits – 62 (2009.gadā – 53). 34 laulības noslēgtas Dzimtsarakstu nodaļā, bet pārējie pāri «jā» vārdu viens otram teikuši baznīcās. Diemžēl šogad Lielvārdes dzimtsarakstu nodaļā vēl nav reģistrēts neviens jaundzimušais, bet jau ir trīs mirušie.

Ikšķilē joprojām maksā bērna piedzimšanas pabalstu

Ikšķiles novads bija viens no retajiem, kur vairākus gadus dzimušo skaits pārsniedz mirušo skaitu. Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Valentīna Kābele informē, ka diemžēl pērn šī proporcija mainījās. 2010. gadā novadā reģistrēti 79 jaundzimušie (2009.gadā – 96) un 84 mirušie (2009.gadā – 79). Nedaudz mazinājies noslēgto laulību skaits – 19 (2009.gadā – 24). «Meitenēm būs precinieki,» smaida V.Kābele, jo no jaundzimušajiem 40 ir meitenes un 39 zēni. Vairāki puiši tikuši pie vārda Roberts, bet meiteņu vārdos izteikta līdera nav. Populāri, ja tā var teikt, ir vecie vārdi – Elza, Anna, Sofija, Tabita. Ir arī vairākas Paulas. V.Kābele atzīst, ka Ikšķiles novadā pērn mazinājies to gadījumu skaits, kad bērniem doti divi vārdi. Diemžēl šogad jau ir reģistrēti divi miršanas gadījumi, bet ir arī divi jaundzimušie – Krišjānis un Artūrs.

Ikšķiles novads joprojām ir vienīgais, kur, neraugoties uz grūtajiem laikiem, bērniņam piedzimstot, tiek maksāts pabalsts 100 latu apmērā.