Reformēsim reformas!

[ A+ ] /[ A- ]

Otrdien pēc Reformu vadības grupas sēdes Valdis Dombrovskis paziņoja, ka reformas valstī būs visās jomās. Tās būs gan vertikālas, gan horizontālas.

Pēc daudzu gadu nesekmīgiem mēģinājumiem nogalināt daudzgalvaino pūķi jeb veikt strukturālās reformas arī nākamajos gados turpināsies cīņa ar neuzvaramo ienaidnieku.

Jo treknākas reformas, jo plānāks rieciens

Parasti reformas tiek veiktas ar mērķi dzīvot labāk, bet Latvijas pieredze apliecina pretējo. Jo vairāk kaut kas tiek reformēts, jo mazāk no tā paliek pāri. Tāda sajūta, ka reformatori, nespēdami atrast taisnīgumu starp tiem, kuriem maize ir ar desu, un tiem, kuriem uz maizes ticis tikai sviestiņš, noņem maizes virskārtu visiem un izbaro daudzgalvainajam pūķim, kura galvas nocirst nekādi neizdodas.

Reformu «efektivitātes» piemērs – kaut veselības nozare, kura pēc vairākkārtējām reformām ir kļuvusi tik kārna, ka cilvēkiem dažos lauku reģionos līdz slimnīcai jāmēro pat 100 kilometri.

Komentējot plānotās reformas, premjers lietoja mums tik zināmos skaistos vārdus par nepieciešamību veicināt valsts konkurētspēju, pilnveidot uzņēmējdarbības vidi, mazināt birokrātiskos un administratīvos šķēršļus. Protams, neiztika arī bez ēnu ekonomikas pieminēšanas, ar kuru valdība cīnās nu jau desmit gadus. Skan jau labi, bet ko līdzīgu esmu dzirdējusi tik bieži, ka nav ticības, vai kārtējā reformu reformēšana tiešām radīs pozitīvas pārmaiņas.

Ēnu teātris vai lugas beigas

Pozitīvi vērtējams solījums tuvākajos gados nepaaugstināt nodokļus. Taču diemžēl arī pie nosacījuma, ka nodokļi turpmāk netiks palielināti, tie jau ir tik augsti, ka vienīgi ēnu ekonomika dažus uzņēmējus vēl notur virs ūdens un neļauj nogrimt.

Pēc MK rīcības plāna saskaņošanas ministrijām un sociālajiem partneriem līdz 5. martam jāsagatavo konkrētāki veicamo darbu priekšlikumi, un es ļoti ceru, ka starp tiem parādīsies arī kāds reāls priekšlikums, kas pametīs glābšanas riņķi slīkstošajiem uzņēmējiem un cīņu ar ēnu ekonomiku nepadarīs par cīņu ar ekonomiku vispār.

Politiskā atbildība un nauda

Valdis Dombrovskis vairākkārt ir uzsvēris, ka politisko atbildību par reformām vajadzētu uzņemties ne tikai premjeram, bet katram ministram personīgi, kā arī sociālajiem partneriem, kas ir līdzdarbojušies reformu izstrādē. Ir viegli parakstīties zem vispārīgi formulētām frāzēm par «labāku dzīvi», taču – vai šāda saskaņa iezīmē kolektīvo atbildību? Man jau liekas, ka īstā atbildība sākas tad, kad visas iesaistītās puses akceptē budžetu un piekrīt realizēt savus mērķus esošā finansējuma ietvaros.

Kad grāmatas kļuvušas dārgas

Ņemot vērā lielo grāmatu dārdzību, «jaunuzceptais» 378 lapu dokuments, kas apjoma ziņā ir līdzvērtīgs diviem bestselleriem, varētu būt lieliska lasāmviela tiem, kas nedēļas nogalēs mokās ar garlaicību un ļoti vēlas būt politiski līdzatbildīgi. Ministru kabineta mājas lapā tas ir brīvi pieejams un gaida interesentus. Es pati šajā nedēļas nogalē laikam tomēr izvēlēšos būt politiski neaktīva un atstāšu reformas reformatoru pārziņā.