Rezultāti arī pārmaiņām?

[ A+ ] /[ A- ]

Visi runā par lieliem mērķiem. Tad nu arī savējo negribu mazāku. Jo izeju no krīzes redzu vienā – būtiskās pārmaiņās. Ar nesaudzīgu revīziju valstiskajā. Ar paškritisku un konsekventu grēksūdzi personīgajā. Ar saliedēšanos kopīgajā. Un visiem šiem izvirzījumiem dots arī svarīgs priekšnoteikums – vēlēšanu rezultāti, kuros pārliecinošu uzvaru izcīnījusi Vienotība ar esošo koalīciju.

Šo iznākumu noteicis vēlētāju solidārais «par» un «pret». Pirmkārt, par savtīgumā un melos neaptraipītu (godīgu!) premjera kandidātu Valdi Dombrovski. Otrkārt, par saliedētu stāju nacionālajā – latviskajā. Treškārt, pret pamatotām aizdomām valsts izsaimniekošanā, korupcijā un citos noziedzīgos nodomos un rīcībā. Ceturtkārt, vēlētāji sodījuši reklāmiski uzfrizētos, bet morāli saburzītos amatvīrus – par meliem, augstprātību, slinkumu, intelektuālo degradāciju, par nievājošām ņirgām konkurentu un vēlētāju virzienā. Pārmācījuši par liekulīgām rūpēm, pametot valsti likteņa varā, par nekaunību, kas šo pašu amatvīru personā cerējusi uz sabiedrības sklerozi, sodījuši par smieklīgi uzspēlēto un pašapzinīgo izcelšanos savās acīs un par to pārgudrību, kas turējusi vēlētāju par muļķi…

Nesen, tiekoties, ar Visu Latvijai līderi Raivi Dzintaru, Egilam Helmanim drīzāk jauši nekā nejauši izspruka jaunā politiskā censoņa vērtējums – «patoloģiski godīgs». Saprotams, ka šī jēdziena tulkojums vairāk attiecināms uz tiem, kas negodīgumu pieņēmuši par normu, skaidru sirdi atzīstot par novirzi… Vēlētāji, kuri savu uzticības mandātu dāvājuši Vienotībai, tēvzemiešiem, vislatviešiem un zaļzemniekiem (arī citiem), iespējams, savā apziņā un zemapziņā atkal (kā pirms 22 gadiem) izteikuši alkas pēc nopietnām pārmaiņām. Vispirms apziņas sakārtošanā. Bez kuras diezgan naivi sapņot par izeju no saimnieciskās un it īpaši morālās krīzes. Kur godīgums, atklātums, kompetence un sirds gudrība – gan personīgajā, gan valstiskajā nedrīkst būt patoloģija. Kur valsts top brīva no shēmām un siles filozofijas.