Rīt 11.Saeimas vēlēšanas!

[ A+ ] /[ A- ]

Ogres Kultūras centrā izvietotais 680.vēlēšanu iecirknis atrodas stratēģiski izdevīgā vietā – kaut vedot savas atvases uz nodarbībām, pieaugušie pastudē partiju programmas.

Lai gan vēlēt 11.Saeimu dosimies tikai rīt, 17.septembrī, vēlēšanu iecirkņi ir atvērti jau kopš 7.septembra. Tiesa gan, atdot savas balsis tajos vēl nevar, taču var pieteikt balsošanu atrašanās vietā, kā arī iepazīties ar partiju programmām un iegūt informāciju par deputātu kandidātiem.

Vienīgais Pārogres vēlēšanu iecirknis ar numuru 678 izvietots Ogres ceļu rajona administrācijas ēkā Dārza ielā 25. Iecirkņa vēlēšanu komisijas sekretāre Aiga Dombrovska stāsta, ka šogad, salīdzinot ar citiem gadiem, pieaudzis iesniegumu skaits no personām, kas veselības stāvokļa dēļ balsot vēlas savā atrašanās vietā.

Labprāt iegādātos CVK izdoto grāmatu

«No pieredzes varu teikt, ka vēlētāju aktivitāte pieaug tieši pēdējās iecirkņa darbības dienās. Ir arī tādi, kas nāk un interesējas, vai nav iespējams nobalsot pirms laika. Lielākoties cilvēki savu izvēli jau ir izdarījuši, tomēr labprāt palasa Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) izdoto grāmatu, kurā apkopota informācija par partiju programmām un deputātu kandidātiem. Iedzīvotāji gan jūtas vīlušies, ka šo grāmatu nevar paņemt līdzi uz mājām un kārtīgi izstudēt, jo ne visiem pieejams internets. It īpaši problemātiska iepazīšanās ar partiju programmām ir vientuļiem cilvēkiem, kas balsošanu pieteikuši atrašanās vietā. Viņiem nereti jāizlīdzas vien ar partiju piesūtītājām reklāmas lapām un deputātu kandidātu debatēm televīzijā vai radio,» stāsta A.Dombrovska.

Kolēģei piekrīt arī Ogres lielākā, Kultūras centrā izvietotā 680.vēlēšanu iecirkņa komisijas locekle Vineta Briežkalna. «Daudzi ir pauduši vēlmi šo grāmatiņu iegādāties, taču šādas iespējas nav, ar to var iepazīties vien uz vietas. Iecirknis kultūras centrā atrodas stratēģiski izdevīgā vietā. Te ik dienu apgrozās daudz cilvēku, piemēram, bērnu vecāki, kas savas atvases atveduši uz nodarbībām. Gaidot bērnus, viņi pastudē partiju programmas. Ir tādi, kurus neinteresē pašas programmas, bet deputātu kandidāti, viņu izglītība, parādsaistības, īpašumi utt. Kāda sieviete, kura bija ienākusi tikai uz mirkli, tik ļoti aizrāvās ar šīs grāmatiņas studēšanu, ka aizvadīja šeit pusotru stundu,» stāsta V.Briežkalna.

Balsošanu atrašanās vietā vēlēšanu dienā var pieteikt līdz 12.00

Vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar nobalsot vēlēšanu iecirknī, kā arī šo vēlētāju aprūpētājiem vēl ir iespēja pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā, ko var izdarīt līdz 17.septembra pulksten 12. «Aicinu pieteikšanos neatlikt uz pēdējo brīdi, jo vēlēšanu komisijai ir laikus jāizstrādā maršruts, kā apciemot tos, kas balsos savā atrašanās vietā. Ja iesniegums tiks saņemts pēc pulksten 12, mēs varam nepagūt ierasties pie šiem cilvēkiem, jo to esam tiesīgi darīt tikai līdz iecirkņa slēgšanas brīdim, tas ir pulksten 20. Līdz šim gan vēl nevienam nav nācies atteikt,» stāsta A.Dombrovska. Iesniegumu vēlēšanu iecirknī drīkst nogādāt jebkura vēlētāja uzticības persona – rads, draugs, pastnieks, sociālās aprūpes darbinieks vai kaimiņš. Vēlētāja uzticības persona iesniegumu vēlētāja vārdā var aizpildīt arī vēlēšanu iecirknī. Šajā gadījumā iesniegumā papildus norādāms uzticības personas vārds un uzvārds.

Katrā novadā – iecirknis, kurš strādās līdz 22.00

Vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirkņi būs atvērti no pulksten 7 līdz pulksten 20. Katrā novadā būs arī vēlēšanu iecirknis, kurš strādās līdz pulksten 22. Ogres novadā šāds iecirknis ir Ogres Mūzikas skolā. Līdz pulksten 22 strādās arī vēlēšanu iecirknis Ikšķiles kultūras namā, Ķeguma tautas namā un Lielvārdes kultūras namā.

A.Dombrovska stāsta, ka tieši vakara stundās vēlētāju aktivitāte pieaug. Sestdienu daudzi pavada ārpus mājām un vēlēšanu iecirknī iegriežas mājup ceļā. Savukārt jaunieši novēlēt atnāk pa ceļam uz ballīti vai viesībām.

Saeimas vēlēšanās netiek lietots vēlētāju reģistrs, tāpēc vēlētāji balsošanai var izvēlēties jebkuru vēlēšanu iecirkni. Lai viena persona nevarētu nobalsot divreiz, vēlētāja pasē tiks izdarīta atzīme par dalību vēlēšanās.

Vidzemē būs tikai 12 deputātu kandidātu saraksti

Tiesības piedalīties 11.Saeimas vēlēšanās ir visiem balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā būs sasnieguši 18 gadu vecumu. Lai nobalsotu, nepieciešama derīga Latvijas pilsoņa pase. Autovadītāja, studenta apliecība vai jebkurš cits dokuments, ar kuru ik gadu kāds mēģina nobalsot, šajā gadījumā nederēs.

«Aicinu vēlētājus būs apzinīgiem un neievietot vēlēšanu urnā nederīgus biļetenus, kur, piemēram, izsvītroti visi kandidāti vai arī ieliktas visu partiju listes,» saka A.Dombrovska.

Centrālā vēlēšanu komisija 11. Saeimas vēlēšanām ir reģistrējusi pavisam 13 deputātu kandidātu sarakstus, bet Vidzemes vēlēšanu apgabalā – tikai 12 (nav reģistrēts partijas «Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām» saraksts). Sīkāka informācija pieejama vēlēšanu iecirkņos, CVK mājas lapā www.cvk.lv, vai zvanot pa uzziņu tālruni 67049999.

680.vēlēšanu iecirknī sastaptais Aivars Bigačs atzīstas, ka savu izvēli jau ir izdarījis.

Dzintras Dzenes foto