Rīt, 2. oktobrī, – 10. Saeimas vēlēšanas

[ A+ ] /[ A- ]

678.vēlēšanu iecirkņa komisijas locekle Mirdza Vaivare (no kreisās) konsultē ogrēnieti Guntu, kura ieradusies vēlēšanu iecirknī, lai vēlēšanu komisiju uzaicinātu uz mājām pie savas vīra mātes.

Lai gan 100 jauno tautas kalpu ievēlēšanai Saeimā paredzēta tikai viena diena, vēlēšanu iecirkņi visā Latvijā atvērti jau kopš 22.septembra. Vēl šodien ikviens potenciālais vēlētājs var doties turp, netraucēti iepazīties ar partiju programmām un deputātu kandidātu sarakstiem, lai jau rīt, 2.oktobrī, atdotu savu balsi par tiem, kam uzticēt savas valsts šodienu un nākotni tuvākajos četros gados.

Jau desmit dienas 17 Ogres novada vēlēšanu iecirkņos, kā arī vēlēšanu iecirkņos citviet Latvijā ikviens interesents var iepazīties ar Centrālās vēlēšanu komisijas sagatavotajiem visu vēlēšanu apgabalā pieteikto kandidātu sarakstiem un ziņām par deputātu kandidātiem, partiju priekšvēlēšanu programmām, Saeimas vēlēšanu likumu un citiem ar vēlēšanu organizēšanu saistītajiem likumiem, Centrālās vēlēšanu komisijas instrukciju, kā arī plakātiem un brošūrām par balsošanas kārtību.

Iepriekš piesakot, novēlēt varēs arī savā dzīvesvietā

«Pirmajā mūsu darbības dienā sagaidījām tikai divus apmeklētājus. Arī tuvojoties vēlēšanu dienai, apmeklētāju skaits īpaši nepieaug,» stāsta 678.vēlēšanu iecirkņa,  kas atrodas Ogrē, Dārza ielā 25,  komisijas locekle Mirdza Vaivare. «Vieni interesējas par partiju programmām, citi par vēlēšanu kārtību, bet lielākoties cilvēki šeit ierodas, lai pieteiktu balsošanu mājās saviem tuviniekiem, kuri paši dažādu iemeslu dēļ vēlēšanu dienā nevar ierasties iecirknī.» Tieši šī iemesla dēļ iecirknī ieradusies arī Gunta, lai vēlēšanu komisiju uzaicinātu pie savas vīra mātes, kurai ir 83 gadi un saviem spēkiem tikt līdz vēlēšanu iecirknim grūti.

Ogres novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Nikolajs Sapožņikovs informē, rakstveida iesniegumu par balsošanu vēlētāja atrašanās vietā līdz pulksten 12 var iesniegt vēl arī vēlēšanu dienā. N.Sapožņikovs atgādina, ka likums nepieļauj piedalīšanos vēlēšanās ne ar autovadītāja, ne kāda cita veida apliecību. Neder arī izziņa, ja, piemēram, pase pazaudēta, tai beidzies derīguma termiņš, bet jauna vēl nav saņemta, ja pase nodota kādā vēstniecībā vīzas kārtošanai u.tml.

Drīkst balsot jebkurā vēlēšanu apgabalā

Atšķirībā no Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām, Saeimas vēlēšanās vēlētāji drīkst balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī un jebkurā vēlēšanu apgabalā. Šogad jauninājums ir tāds, ka Latvijā paredzēti pieci vēlēšanu apgabaliRīgas, Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales. Katrā no šiem apgabaliem balotējas citi deputāta kandidāti. Ogres, Ikšķiles, Ķeguma un Lielvārdes novads ir Vidzemes vēlēšanu apgabalā, taču, ja citu vēlēšanu apgabalu deputātu kandidāti simpatizē vairāk, nav liegts doties un nobalsot šajos apgabalos.

Var saņemt atkārtotu vēlēšanu zīmi

Ja vēlētājs pirms vēlēšanu zīmes ielikšanas aploksnē un tās aizlīmēšanas šo zīmi vai vēlēšanu aploksni ir sabojājis, to vietā viņam tiek izsniegta jauna vēlēšanu aploksne vai jaunas visu vēlēšanu apgabalā pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes. Par atkārtotu vēlēšanu aploksnes saņemšanu vēlētājs parakstās balsotāju sarakstā, un par to tiek izdarīta atzīme vēlēšanu gaitas protokolā.

Darba devējs nav tiesīgs nelaist doties novēlēt

Ja vēlētājs fizisku trūkumu dēļ pats nespēj balsot vai parakstīties balsotāju sarakstā, vēlētāja klātbūtnē pēc viņa norādījumiem atzīmes vēlēšanu zīmē izdara vai balsotāju sarakstā parakstās vēlētāja ģimenes loceklis vai kāda cita persona, kurai vēlētājs uzticas. Par to balsotāju sarakstā tiek izdarīta attiecīga atzīme. Šāda persona nevar būt attiecīgās vēlēšanu komisijas loceklis. N.Sapožņikovs atgādina, ka tad, ja vēlēšanu dienā cilvēks strādā, likums nosaka, ka darba devējam ir jāļauj darbiniekam iet un nobalsot, uz to brīdi aizstājot viņu ar citu darbinieku.

Policija strādās pastiprinātā režīmā

Sūdzības par vēlēšanu norisi vēlētāji var iesniegt attiecīgā vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, un tās tiek reģistrētas vēlēšanu gaitas protokolā. Jebkura sūdzība par vēlēšanu norisi nekavējoties jāizskata un jādod atbilde sūdzības iesniedzējam, bet sūdzības saturs jāieraksta vēlēšanu gaitas protokolā. Diemžēl vēlēšanas iepriekšējos gados bijušas saistītas arī ar kādu krimināli sodāmu nodarījumu – vēlētāju balsu pirkšanu. Jāatgādina, ka par minēto likumpārkāpumu, kas Ogres novadā bija pieļauts pašvaldību vēlēšanu laikā, vainīgās personas jau ir saņēmušas likumā noteikto sodu. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres policijas iecirkņa priekšnieks Vilnis Naglis sola, ka vēlēšanu dienā Valsts policijas darbinieki sadarbībā ar Drošības policiju strādās pastiprinātā režīmā un pārbaudīs ikkatru informāciju saistībā ar iespējamo vēlētāju balsu pirkšanu. V.Naglis aicina ievērot likumu, kā arī atgādina, ka dienu pirms vēlēšanām un vēlēšanu dienā jebkāda politiskā reklāma vai aģitācija plašsaziņas līdzekļos un publiskās vietās ir aizliegta. Tas nozīmē, ka jau šodien visiem priekšvēlēšanu aģitācijas plakātiem vajadzētu būt noņemtiem, ļaujot vēlētājiem pašiem brīvi izdarīt izvēli.

Līdz 2. oktobrim darbojas Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) uzziņu tālrunis par 10. Saeimas vēlēšanām. Tālruņa numurs 67715000.

CVK uzziņu tālrunis darbojas 24 stundas diennaktī. Visu par Saeimas vēlēšanām var noskaidrot CVK mājas lapā www.cvk.lv

Ogres novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Nikolajs Sapožņikovs aicina vēlētājus būt aktīviem un 2.oktobrī noteikti doties vēlēt.

Dzintras Dzenes foto