Runu patosā un vārdu pretrunās

[ A+ ] /[ A- ]

Runu patosā un vārdu pretrunās

Andris Upenieks

Labi ielāgotā sentence – runā, ko domā, domā, ko runā – ik uz soļa liekas būtiska īstenības apjausmā. Lai man piedod valsts augstākās amatpersonas, bet, šķiet, ka lielie kungi par šo vai nu nav dzirdējuši, vai apzināti laiž gar ausīm. Daudzi piekritīs, ka diez vai Jaungada runu klausīšanās liecina par kādu svētku pacilātības uzskrūvēšanas instrumentu, drīzāk ieviesusies kā senila rutīna no Kremļa kurantu laikiem. Viens otrs teic, ka jau sen nebojā sev svētkus un runās neklausās. Allaž izbrīna teikumi, pēc kuriem prasās pajautāt. Vai tu runā, ko domā? Un, ja tu runā, ko domā, vai nekaitētu padomāt, ko runā? Jo apgalvotais nereti skan kā no citas – paralēlas īstenības, kura ir pārtikušās elites, nevis parasta mirstīgā pasaule. Kā allaž ar vieniem vārdiem sanāk kaut ko apstiprināt, ar citiem to pašu noliegt.

Valsts prezidents saka taisnīgus vārdus, ka «atbalsts ir jāsniedz ikvienam, kura dzīves pamatus saļodzījusi pandēmija», bet citā runas teikumā vēlamais pagalam nesakrīt ar esošo. Piemēram, «(..) laikā, kad valsts sniedz saviem iedzīvotājiem vēsturiski vislielāko atbalstu, ir cilvēki, kuri zaudējuši darbu, uzņēmumi, kas pārtraukuši darboties, ģimenes, kuru nākotnes plāni ir sagrauti.» Taču par to, kā situāciju labot, ne vārda. Un «valsts vēsturiski vislielākais atbalsts» skan kaut kā savādi: vai tad vērienīgi aizņemtā nauda nebūs jāatdod mums pašiem, mūsu bērniem, bērnu bērniem: valdība tak zelta olas nedēj?

Premjera runa īpaši patētiska: «Mēs kopīgiem spēkiem esam pārvarējuši pandēmijas grūtākos brīžus…» Atkal savādi. Pirmkārt, kuri mēs? Otrkārt, vai šie «pandēmijas grūtākie brīži» neradās krīzes vadības nekonsekventās, haotiskās un pastāvīgi novēlotās rīcības dēļ, kad kļuvām par līderiem Eiropā gan inficēšanās, gan mirstības ziņā? Ne viena paškritiska vārda, ne niecīgākā kļūdas atzinuma. Kariņš joprojām svēti turas pie tā, ka nekādu kritiku nepieņem? Un ko līdz jūsmīgā retorika – «Draugi, tam, ko darām ir panākumi.»?

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!