Sapņi piepildās – jaunajai, viedajai OCB ēkai nav līdzīgas visā Latvijā

[ A+ ] /[ A- ]

Dzintras Dzenes foto 1.lpp. Jaunā OCB ēka organiski iekļaujas apkārtējā vidē, jo ir būvēta no koka paneļiem.

Sapņi piepildās – jaunajai, viedajai OCB ēkai nav līdzīgas visā Latvijā

Dzintra Dzene

Trešdien, klātesot kultūras ministram, zemkopības ministram, Ekonomikas ministrijas parlamentārajam sekretāram, Ogres novada pašvaldības vadībai un darbiniekiem, kā arī būvniekiem un mācītājiem, svinīgi atklāta jaunā Ogres pērle – Ogres Centrālās bibliotēkas (OCB) ēka, kurai nav līdzīgas visā Latvijā – faktiski tā ir nākotnes ēka, kas radīs jaunu standartu energoefektīvu koka konstrukcijas būvju celtniecībā.

Maija nogalē Būvniecības valsts kontroles biroja darbinieki pieņēma ekspluatācijā OCB jaunbūvi. Ēka būvēta ar līmētā koka konstrukciju tehnoloģiju, kas to ierindo kā vienu no pirmajām ar šādu metodi celtajām sabiedriskajām ēkām Latvijā. Turklāt tā ir Latvijā nebijuša mēroga divstāvu sabiedriska ēka, kas atbilst pasīvās ēkas jeb visaugstākajām enerģijas taupīšanas, komforta un ekoloģiskajām prasībām.

 

Dzintras Dzenes foto Svinīgā lentas pārgriešana – (no kreisās) Guntis Āboltiņš – Āboliņš, Nauris Puntulis, Jānis Vitenbergs un Kaspars Gerhards.

Ēka ir ne vien skaista, bet arī inovatīva

Ēka projektēta ar maksimāli zemu resursu patēriņu apkurei un ventilācijai. Tajā ir apgaismojums ar viedo vadību, rekuperācijas ventilācijas sistēma un unikāla apkures sistēma ar kanalizācijas notekūdeņu siltummaiņu. Savukārt uz bibliotēkas jumta uzstādīti saules paneļi elektroenerģijas ražošanai. Siltumsūknis darbojas sistēmā ar siltuma atgūšanu no kanalizācijas notekūdeņiem, kā arī lietusūdens savākšanas tehnoloģija ļauj lietusūdeni iepludināt zaļās augu sienas automātiskajā laistīšanas sistēmā. Šādi risinājumi kopā ar viediem ēkas pārvaldības rīkiem, piemēram, automātisku apgaismojuma intensitātes regulēšanu atkarībā no dienasgaismas spilgtuma, ir inovatīvi un izmantojami praktiski. OCB ēka ir kā apliecinājums – koka konstrukciju būves ar energoefektīviem risinājumiem ir šodienas realitāte un tiek prognozēts, ka to popularitāte aizvien pieaugs.

 

Zem viena jumta gan bibliotēka, gan dzimtsarakstu nodaļa

Jāpiebilst, ka bibliotēka kalpos kā daudzfunkcionāls kultūrizglītības centrs, kurā atradīsies bibliotēka un dzimtsarakstu nodaļa. Starp citu, kā OCB ēkas atklāšanas pasākumā norādīja Ogres novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lidija Vītola, šī ir sava veida dāvana arī dzimtsarakstu nodaļas darbiniekiem, sagaidot nozīmīgu jubileju, jo Ogrē dzimtsarakstu nodaļa tika izveidota 2.jūnijā tieši pirms 99 gadiem!

Bibliotēkā atradīsies atsevišķas telpas bērnu lasītavai ar rotaļu istabu, kāpšanas sienu un telpu bērnu pasākumiem, kā arī konferenču zāle un lasītava. Ēkas abos stāvos nodrošināta pieejamība arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Bibliotēkas pagalmā izbūvēta velonovietne, kā arī nojume ar terasi vasaras kafejnīcai, kur būs iespēja veidot tematiskos pasākumus (grāmatu svētki, dzejas lasījumi). Jaunās ēkas stāvlaukumā izbūvētas četras elektromobiļu uzlādes stacijas.

 

Mazliet no vēstures

2017.gada 15.maijā Ogrē viesojās toreizējā kultūras ministre Dace Melbārde un, apmeklējot Ogres Centrālo bibliotēku (OCB), piedalījās diskusijā par pilsētas bibliotēkas ēkas nākotni. Diskusijā pilsētas iedzīvotāji pauda vēlmi jauno bibliotēkas ēku, ja tāda tiks celta, redzēt esošās bibliotēkas adresē Ogrē, Brīvības ielā 35. Pēc neilga laika Ogres pašvaldības pārstāvji tikās ar Rīgas Tehniskās universitātes mācībspēkiem un tolaik Arhitektūras fakultātes 5.kursa studentu Rūdi Rubeni, lai pārrunātu OCB jaunās ēkas būvniecības iespējamos risinājumus. Starp citu, gala rezultātā OCB ēka kļuva par jaunā un daudzsološā arhitekta diplomdarbu.

Ogres novada domes sēdē 2018.gada 20.septembrī tika pieņemts lēmums par novada pašvaldības dalību projektu konkursā, projekta apstiprināšanas gadījumā uzņemoties saistības nodrošināt projekta realizācijai nepieciešamo līdzfinansējumu. Dalība konkursā bija veiksmīga – projekts tika apstiprināts. 2019.gada janvārī starp LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), Latvijas vides investīciju fondu un Ogres novada pašvaldību tika parakstīts līgums par finansējuma piešķiršanu piecu (!) miljonu eiro apmērā OCB rekonstrukcijai no Emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta. Lai varētu saņemt šo apjomīgo finansējumu, pašvaldībai saskaņā ar projektu konkursa nosacījumiem bija jānodrošina līdzfinansējums 3,89 miljoni eiro apmērā. Publiskā iepirkuma konkursa rezultātā pašvaldība 2019.gada martā noslēdza līgumu ar SIA «RERE Būve» par OCB būvprojekta izstrādi, būvniecību un autoruzraudzību. Būvdarbu uzraudzību veica SIA «Firma L4». Pirms gada – 2020.gada  maijā – topošās ēkas pamatos tika iebetonēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, pēc trim mēnešiem jau svinēti spāru svētki, un šā gada 2.jūnijā – ēka svinīgi atklāta.

 

Izmantoti vairāk nekā 800 kubikmetri koksnes

Tās atklāšanā un lentas pārgriešanā piedalījās ne vien Ogres novada domes vadība, bet arī viesi – zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, kultūras ministrs Nauris Puntulis, Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Vitenbergs un AS «RERE Grupa» valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš – Āboliņš.

Ogres pašvaldības Infrastruktūras veicināšanas nodaļas projektu vadītājs Edgars Asars neslēpj gandarījumu par rezultātu: «Šī ir svētku diena Ogres pilsētai un novadam. Ir atklāta jauna, skaista, energoefektīva ēka. Vairāk nekā 800 kubikmetri koksnes tās nesošajās konstrukcijās. Saules paneļi, zaļā augu siena ēkas ārtrijā, kas tiek laistīta, izmantojot lietus ūdeni. Tā ir tikai daļa no šīs ēkas stāsta,» saka E.Asars, atzīstot, ka tas ir pirms aptuveni četriem gadiem pašvaldības vadības izsapņotā sapņa piepildījums un īpašs paldies tiem, kas palīdzējuši šim sapnim piepildīties – ir tapusi šī Ogres pērle.

 

Uzcelta vai izcelta Gaismas pils!

Viens no viesiem – K.Gerhards, savulaik būdams VARAM ministrs, konsultējis Ogres novada pašvaldības pārstāvjus, lai šī ēka varētu tapt, un tagad neslēpj gandarījumu par rezultātu. «Nenoliedzami tā ir jauna dvesma arhitektūrā pilsētvidē. Ir skaidrs, ka tā ir mūsu nākotne. Savulaik VARAM ministrijā domājot, kādā virzienā attīstīties, aktuāla bija tieši ideja par energotaupošām ēkām, kur tiek izmantoti Latvijas resursi, Latvijas koks, Latvijas celtnieku zināšanas un pieredze. Šis ir konkrēts piemērs, un es ceru, ka šī būve būs labs piemērs arī citām Latvijas pilsētām, jo ir skaidrs, ka tā ir nākotne – jauna pieeja vides, energotaupības jomā un spēja izmantot mūsu cilvēku idejas visos posmos – sākot no sapņa un beidzot jau ar reālu būvi,» saka K.Gerhards. Gandarīts par jauno OCB ēku ir arī N.Puntulis: «Mēs visi esam liecinieki unikālam notikumam šodien. Tiek uzcelta vai izcelta Gaismas pils. Patiešām unikāla būve, jo grūti atrast otru piemēru, kur tik ļoti sasauktos tradicionālais ar inovatīvo. Es absolūti nebrīnos, ka tas notiek tieši Ogrē, un ne tikai tāpēc, ka Ogres vadība pēdējā laikā šo pilsētu ir lutinājusi ar inovatīviem, drosmīgiem, mērķtiecīgiem risinājumiem teju vai katru mēnesi, bet arī tāpēc, ka Ogres bibliotēka allaž ir bijusi nedaudz tāda sava ceļa gājēja – atcerēsimies kaut vai pirmo bibliobusu, kas Latvijā sāka kursēt tieši no Ogres,» saka N.Puntulis.

Savukārt J.Vitenbergs, Ekonomikas ministrijas vārdā pasniedzot Atzinības rakstu Ogres novada pašvaldības vadībai, pauda vēlmi, lai šādu ēku Latvijā būtu ļoti daudz. «Šī būs būvniecība nākotnē visā Latvijas teritorijā. Tas ir piemērs, kad koka būvniecība mūsdienās var būt arī funkcionāla, var izskatīties labi. Tā noteikti nav pagātne, tā ir nākotne».

 

 

Iesvēta un dāvā grāmatas

Arī būvuzņēmēji ir gandarīti par paveikto. G.Āboltiņš – Āboliņš neslēpj, ka viņam šis jau no pašas pirmās dienas bijis ļoti interesants objekts. «Šī funkcija izzināt kaut ko jaunu, kaut ko jaunu iemācīties ir mums pilnībā atnesusi gandarījumu, jo šis ir ārkārtīgi interesants projekts un izaicinošs, pirmais šāda veida, pirmais mums, ar inovatīvām tehnoloģijām. Šī ēka iekļaujas vidē un otrādi – šeit ir tehnoloģijas. Protams, ārkārtīgi svarīgi, lai šeit ir arī saturs,» saka G.Āboltiņš – Āboliņš.

Klātesošos ar Latvijā vēl nebijušu un pat Baltijā un Eiropā retu ēku sveica arī būvprojekta vadītājs, uzņēmuma «PBR» valdes loceklis Valdis Onkelis. Jauno OCB ēku iesvētīja Ogres Trīsvienības baptistu draudzes mācītājs Dainis Pandars un Ogres ev. luteriskās draudzes mācītājs Mārtiņš Kalējs, kā pirmo grāmatu dāvājot Bībeli. Dāvinājumā OCB saņēma arī «RERE Grupa» sarūpēto grāmatu ar aprakstu par bibliotēkas celtniecības gaitu un arī N.Puntuļa dāvāto tik tikko klajā nākušo Latvijas kultūras vēstures grāmatu.

OCB kolektīvam šī vasara solās būt spraiga, pamazām iekārtojoties un apdzīvojot jaunās OCB telpas, kas apmeklētājiem varētu būs pieejamas rudens pusē.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!