Saulainais neatkarības pavasaris

[ A+ ] /[ A- ]

Saulainais neatkarības pavasaris

Andris Upenieks

Kalendārā atzīmētie valsts līmeņa notikumi iekrāsojas svinīgos toņos. Taču neviļus un nepelnīti to ēnā paliek it kā sīkāku, bet ne mazāk nozīmīgu ceļu aprises, kas soli pa solim vedušas uz likumsakarīgu iznākumu. Ceturtais maijs noteikts par Latvijas Republikas atjaunošanas dienu, jo 1990.gada 4.maijā toreizējā Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma «Deklarāciju par Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu».

Allaž jāpatur prātā, ka pirms 1990.gada saulainā maija bija arī neparasti ziedošs 21.aprīlis. Pirms 31 gada Rīgā, 21.aprīlī, «Daugavas» stadionā, ieradās 8068 visu līmeņu – ciemu, rajonu, pilsētu, Augstākās Padomes un PSRS tautas deputāti. Vērienīgā Vislatvijas deputātu sapulce pieņēma aicinājumu Augstākajai Padomei atjaunot Latvijas neatkarību. Par nobalsoja 8003, pret 41, atturējās 43 deputāti, daudzas «par» balsis iesūtīja arī tie, kas degvielas trūkuma dēļ uz sapulci netika. Nekas līdzīgs Latvijas vēsturē nebija organizēts, to uzskatīja par sava veida referendumu un kā drošu tautas mandātu deputātu rokās balsojumā par Latvijas neatkarību 4.maijā.

Aizkustinoši. Arī es tur biju un kopā ar deputātiem no Ogres rajona balsoju par. Bija neparasti silts aprīlis: laukos jau teju visur svinēja apsējības, Rīgā ziedēja ķirši, ievas, vaļā vērās kastaņu sveces un ceriņu reibinošie čemuri. Visapkārt ļaužu smaidi un sirsnība. Uzgavilējām Imanta Ziedoņa vārdiem: «Mums nav laika gaidīt, lai zilonis, kas iekāpis skudru pūznī, iemācītos skudru darba likumus. Vēl jo vairāk tad, ja zilonis ir atsacījies mācīties skudru valodu. Es gribētu teikt, ka ziloņi nav ne iemācāmi, ne pamācāmi, ne pārmācāmi. Tie gluži vienkārši mums ir par lieliem. Mums vajadzīga valstiskā neatkarība.»

Protams, ka 21.aprīlis bija tikai labs, bet nepieciešams tautas pārstāvju iekustinājums. Tālāk vēstures lappuses vērsies grūti, smagi, bet likumsakarīgi un secīgi: nāks 4.maijs, 1991.gada barikādes, augusta pučs Maskavā, brīvība un Latvijas starptautiskā atzīšana.

 

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!