Siguldas izglītības iestādēs konstatētas divu veidu infekcijas

[ A+ ] /[ A- ]

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ziņo, ka nomazgājumos, kas ņemti no Siguldas novada pirmsskolas izglītības iestāžu «Ieviņa» un «Saulīte» pavāru rokām pēc to dezinficēšanas, konstatēta Staphylococcus aureus jeb zeltainā stafilokoka klātbūtne, savukārt divos nomazgājumu paraugos, kas ņemti no mazgāta un dezinficēta aprīkojuma virsmām pirmsskolas izglītības iestādē «Saulīte» un Siguldas 1.pamatskolā, lai izmeklētu tos pēc higiēnas kritērijiem, konstatēta zarnu nūjiņu baktērijas klātbūtne.

PVD veikto laboratorisko izmeklējumu rezultāti liecina, ka SIA «Baltic Restaurants Latvia», kas nodrošina ēdināšanas pakalpojumus iepriekš minētajās izglītības iestādēs, tostarp ēdienu gatavošanu, darbinieki nav ievērojuši personīgās higiēnas prasības, kā arī pieļāvuši pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā. «Baltic Restaurants Latvia» vadība pēc šīs informācijas izskanēšanas paziņoja, ka iekšējā izmeklēšanā skaidros uzņēmumam konstatēto pārkāpumu cēloņus personīgās higiēnas prasību ievērošanā, tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēm «Ieviņa» un «Saulīte» sniegtajos pakalpojumos.

Līdz pagājušās nedēļas nogalei salmoneloze laboratoriski bija apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas novada. Līdz ar to kopējais epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā atklāto cilvēku skaits ar zarnu infekcijas slimību simptomiem ir 40, tostarp 36 bērni un četri pirmsskolas izglītības iestāžu darbinieki piecās Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs, kurās ēdinātājs ir «Baltic Restaurants Latvia». 20.septembrī Siguldas novada pašvaldības domes vadības sanāksmes laikā tika pieņemts lēmums lauzt līgumu ar SIA «Baltic Restaurants Latvia», kas sniedz ēdināšanas pakalpojumus visās pilsētas pirmsskolas izglītības iestādēs un četrās skolās.

«OVV» jau ziņoja, ka SIA «Baltic Restaurants Latvia» nodrošina ēdināšanu arī vairākās Ogres un Ikšķiles izglītības iestādēs, kurās 17.septembrī tika veiktas tādas pašas pārbaudes. Ikšķiles novada pašvaldība informē, ka pēc PVD veiktajām pastiprinātajām pārbaudēm pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs (PII) «Čiekuriņš» un «Urdaviņa» pārtikas aprites pārkāpumi nav konstatēti. Pašvaldības PII «Čiekuriņš» saņemti norādījumi, kas neskar un nav nekādi saistīti ar ēdiena gatavošanu, tīrību vai kvalitāti, tie attiecināti tikai un vienīgi saistībā ar dokumentāciju, tās organizatorisko pusi. Piemēram, dokumentu kopijām, pēc pēdējās kontroles darbinieku ieskatiem, jāatrodas ne vien pie iestādes vadītāja, bet arī virtuvē, tāpat arī uzskaites tabulas jāpapildina ar vēl citiem datiem, kas iepriekšējās pārbaudēs netika norādīti. PII «Čiekuriņš» saņēmis atzinīgus vārdus un uzslavas par virtuves darbu un kārtību tajā. Pašvaldības PII «Urdaviņa» no dienesta puses saņēma aizrādījumus, ka jāpilnveido iestādes darbinieku instruktāža un jānovērš nebūtiskas nepilnības virtuvē. Ēdienu paraugi un nomazgājumi no virsmām analīžu veikšanai ir paņemti no abām mācību iestādēm. Analīžu rezultāti vēl nav zināmi. Ogres bērnudārzos un skolās veikto pārbaužu rezultāti tika solīti jau 20.septembrī, bet tie kavējas un nebija zināmi arī vēl vakar, 23.septembrī.

Ritvars Raits