Šilte bez satura

[ A+ ] /[ A- ]

Šilte bez satura

Andris Upenieks

Izglītībā tas modē. Kad neprot mainīties, tad pamainās skata pēc, jēgu aizstājot ar apvārdošanām. Ko esam ieguvuši, pārejot zināšanu vērtēšanā uz 10 ballēm, ko igauņi zaudējuši joprojām palikdami pie 5 ballēm? Ko ieguvām, mīļo un jauko bērnudārzu nokrustot par pirmsskolas izglītības iestādi, skolēnu – par izglītojamo? Vecais, kas nosaukts jaunā, «modernā» vārdā, jaunu jēgu nedod. Izglītības «politikas» censonis, pūlēdamies izskatīties gudrāks, kļūst aizvien dumjāks. Arī mēs – agrāk satikāmies, parunājām, tagad pasocializējamies, pakomunicējam.

«Aizliegtais paņēmiens» rāda satriecošas ainas no Sociālās korekcijas izglītības iestādes «Naukšēni». Kas par pretenciozu nosaukumu! Bet zem šiltes nav ne sociālās, ne citādas korekcijas, ne izglītības, ne skolas, ne atbalsta, ne patvēruma. Tas ir cietums ar sodiem, dzeloņstieplēm, karceri, ģedovščinu… Raidījums un izglītības, bērnu tiesību speciālisti kritiski: dominē viedoklis, ka šāda veida «iestāde» nevar pastāvēt un to reorganizēt nav iespējams. Kāda atbildīgo (Izglītības, Labklājības) ministriju reakcija? Tiek sasaukta darba «grupiņa» 40 cilvēku sastāvā, lai izdiskutētu izmaiņas normatīvajos aktos…

Lems tie paši, kas šo murgu pieļāvuši? Pusaudžu, jauniešu psihoterapijas lietpratējs Nils Sakss Konstantinovs, ieraugot šo bezjēdzību, par to paziņo publiski un nenopietno kompāniju pamet. Iznirst jautājumi. Kuri ir tie «normatīvie akti», kas traucēja ieviest iestādē sakarīgu pedagoģisku procesu jau sen? Kā sauc atbildīgās amatpersonas, kas neredzēja, izlikās neredzam, bet kurām bija pienākums to nepieļaut? Kādi būs tie jaunie «normatīvie akti», kuri nodrošinās bērnu audzināšanu, nevis dresūru, kas vēršas gan pret dresūras upuriem, gan dresētājiem? Audzināt ar normatīviem aktiem – tas skan briesmīgi! Neskatoties uz kliedzošajiem faktiem, izglītības ministre Anita Muižniece paziņo, ka 5.janvārī jaunieši atgriezīsies ēkā, kuras šilte diez vai atbilst it kā gudri domātam saturam.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!