Skaistu gleznu kolekciju var savākt no puzlēm

[ A+ ] /[ A- ]

Vija Smirnova un viņas palīdze – meita Jana – kopā ar viscimperlīgāko gleznu, kas tapa divas nedēļas!

Oktobra nogales pusdienlaikā Madlienas bibliotēkas zālē pulcējās vietējās pensionāru biedrības pārstāvji un citi interesenti, lai aplūkotu madlienietes Vijas Smirnovas pēdējo sešu gadu veikumu – pužļu gleznas.

Vispirms jāteic paldies grāmatu krātuves saimniecēm Dainai Liepai un Egitai Stepranei par piemērotu telpu ierādīšanu un izstādes noformēšanu. Uzrunājot oriģinālās izstādes ciemiņus, Madlienas pensionāru biedrības vadītāja Anita Markevica atcerējās Vijas vaļasprieka pirmsākumus, kad čaklā pensionāre, ienākot Anitas toreizējā darba vietā – grāmatveikalā, pārdevēju bombardējusi ar vienu jautājumu: «Vai ir kāda jauna puzle?» Ieraugot piedāvājumu, bieži vien nopūtusies: «Man jau tāda ir.» Kolekcionāres radiniekiem un draugiem nav nekādu problēmu sagādāt jubilārei dāvanu – kas var būt labāks par vēl neredzētu, liela izmēra puzli, jo mazās sen vairs nesaista!

«Ķoju» mājās visu istabu un pat tualetes sienas lieliski izgrezno aptuveni 80 (varbūt jau 100) daudzkrāsainas gleznas, no tām 32 skatāmas bibliotēkas izstādē. Kopā ar Viju, kura līdz pensijai 40 gadus nostrādāja par slaucēju, un viņas vīru Mihailu dzīvo meita Jana. Ģimenes sastāvā vēl ir Laija, Daiga, Grigorijs, Inga, Jānis un Svetlana, kura gatavo puzlēm rāmīšus, gādā papīru un līmi, lai iznāktu īsta, dvēseliski baudāma glezna. Vija smaidot atzīst, ka klīniski pacietīgā pužļu likšana viņai ir gluži kā slimība. Labi, ka ar to aplipināta tikai viena meita Jana. Protams, īpašs paldies jāteic Svetai, kura ar speciālu zāģīti ļoti meistarīgi izgriež vajadzīgos rāmīšus no Raimonda Kvanta saimniecības preču veikalā nopirktajām līstītēm. Pārsvarā dzimst lielformāta šedevri – trīs tūkštošnieces. Vija atceras – grūtākā puzle, čigānu zirgu pajūgs, viņu pamatīgi nodarbinājusi divas nedēļas.

Atklājot pužļu likšanas smalkumus, Vija uzver, ka galvenais noteikums ir sākt no attēla malām, un tad svarīga ir pieredze. Pirmajās reizēs līdz izmisumam gadījies likt kristāla kurpīti pie princeses deguna… Kad piepilda azarts, darba stundas netiek skaitītas. Bieži vien gaidāmais mākslas darbs neatlaiž no sevis līdz vēlai nakts stundai. Pārsvarā puzles tiek iegādātas tepat, Madlienā, lai gan tas nav nemaz tik lēts prieks. Trīs tūkstošu gabaliņu puzle maksā septiņus līdz astoņus latus, bet, ja klāt pierēķina rāmīti, PVA līmi un papīru, tad viena glezna paģēr desmitnieku. Pužļu tematika Vijai nav īpaši svarīga, tomēr priekšroka tiek dota skaistu dabas ainavu un dzīvnieku (topā ir zirgi) attēliem.

Pasākuma nobeigumā A. Markevica sarīkoja improvizētu pužļu likšanas sacensību. Brīvprātīgajām dāmām tika iedota 24 gabaliņu (ak, cik vienkārša!) puzle, lai noteiktu ātrāko salicēju. Sīvā cīņā 1.vietu sev nodrošināja Ilga Bērziņa, kura šo uzdevumu izpildīja 6,47 minūtēs, 2.vietā ierindojās Zinaīda Rulle (7,23), tālākajās vietās palika Liene Kalniņa (15,58), Rasma Možeiko (17, 31), Lilija Paegle (17,36), Liesma Lazdiņa (18,22). Visas olimpiskā sešnieka dalībnieces saņēma saldās eiro medaļas.

Rīgas panorāma.

Ulda Prancāna foto