Skolēnu ēdināšana jaunajā gadā bez būtiskām pārmaiņām

[ A+ ] /[ A- ]

Taurupes vidusskolā šodien zupas un saldā ēdiena diena. Nav ne vainas!

Jaunajā gadā noskaidrojam, vai tas atnesis jaunumus arī vispārizglītojošo mācību iestāžu skolēnu ēdināšanas jomā. Kopumā pārmaiņas nav notikušas, un izmaksas palikušas aizvadītā gada līmenī.

Protams, ēdienu izvēles iespējas plašākas ir lielo vidusskolu audzēkņiem. Jaunogres vidusskolā pusdienas var paēst, iztērējot vienu latu. Aptuveni 70 skolēniem piešķirtas brīvpusdienas. Ikšķiliešiem maltīte paģēr 90 santīmus. Par piedāvājumu nevar sūdzēties. Ogres 1.vidusskolā pusdienas izmaksā 80 santīmus. Turpinās sadarbība ar SIA «Fazer».

 

Ķegums un Jumprava īpaši piestrādājuši

Ēdināšanas pakalpojumā piestrādājusi ir salīdzinoši nelielā Jumpravas vidusskola. Pastāv laba iespēja izvēlēties, kā arī dabūt papildporciju. Cena no 50 līdz 70 santīmiem. Katru dienu piedāvājumā ir četri otrie ēdieni, viena zupa un kādi trīs saldie kārumi. Pavisam maz ir tādu pagasta centra skolēnu, kuri izvēlas un pagūst pusdienot mājās. No 193 audzēkņiem 49 piešķirtas brīvpusdienas. Visām jumpraviešu ģimenēm (ne tikai mazturīgajām) labs risinājums bija vecāku iespēja kādu laiku pastrādāt pašvaldības darbus un tādējādi ieekonomēt līdzekļus.

Arī Ķegumā lietas sakārtotas, un ēdienu izvēle bagātīga. Ēdnīca nodrošināta ar kases aparātu – tāpēc precīzi var īstenot klienta vēlmes un aprēķināt samaksu. Vidēji pusdienām jāizdod 80 santīmi. Ķegumā izplatīta ir skolēnu brokastošana jau pēc pirmās stundas – acīmredzot viņi mājās nav ēduši, un nu vietā ir kaut vai salāti. Pilsētas dome sniedz atbalstu brīvpusdienu piešķiršanai. Rudenī plānots ieviest naudas ieskaitīšanu elektroniskā veidā, lai bērni to neiztērētu citām iegribām.

 

Neslikti sokas Madlienā un Lēdmanē

Madlienas vidusskolā regulāri pusdienas ēd 77,9 procenti audzēkņu, mazie – gandrīz simtprocentīgi. Par kvalitāti sūdzību nav. Galvenie atteikumu iemesli ir finansiālie apsvērumi un izvēlīgums. Sociālais dienests aktīvi darbojas un lemj, kam jādod brīvpusdienas. Lēdmanes pamatskolas audzēkņi pusdienām tērē 45, savukārt darbinieki – 60 santīmus. Kā daudzviet lauku mācību iestādēs pastāv sabalansētas variācijas, kad secīgi mijas pirmie, otrie un saldie ēdieni. Gadās pa kādam zeperim, kurš pusdienu laikā pagūst viesoties netālajā veikaliņā, lai nopirktu kāroto smalkmaizīti un padzērienu.

 

Arī Taurupē, Mazozolos, Meņģelē un Suntažos nav jāuztraucas

Taurupes vidusskolā, tāpat kā citās «gaismas pilīs», pirmklasnieki izmanto valsts labvēlību, bez maksas pusdienojot par 80 santīmiem. Tā kā viena ēdienreize Taurupē pieprasa tikai 22 līdz 50 santīmus, brokastīs bērni papildus saņem sieriņus, jogurtu, kukurūzas pārslas utt., bet pusdienās un launagā – augļus. Jaunie mazozolieši dienā iztērē 33 līdz 35 santīmus. Skolēni ēd, cik grib – otrā ēdiena porcijas ir tik prāvas, ka ar tām netiek galā pat sen pieaugušie pedagogi, savukārt zupas katls ir galda vidū gluži kā «Mērnieku laikos». Par brīvpusdienām runājot, – tās pašlaik pārskata, un saņems visi, kam pienākas.

Meņģelē pusdienas vidēji izmaksā 50 santīmus. Nedēļa sākas ar otro ēdienu un kompotu, pēc tam secīgi samainās ar zupu un saldo. Šķidro virumu iespējams liet, cik vēders prasa, dažkārt iznāk arī otrā ēdiena papildporcijas. Lai gan līdz veikalam ved rudenī izbūvētais gājēju un velosipēdistu celiņš, skolēni izvēlas mācību iestādes garšīgo pakalpojumu.

Suntažu sanatorijas internātskolā brokastis maksā 52 santīmus, pusdienu zupa 40, otrais ēdiens – 69 vai kompleksās pusdienas – 1,09, launags – 34, bet vakariņas – 55 santīmus. Kopā iznāk 2,50 lati. Bērniem visas ēdienreizes ir bez maksas, daudziem jāievēro ārsta uzrakstītā diēta.

 

Foto no personiskā arhīva