Slimība signalizē un māca

[ A+ ] /[ A- ]

Manās rokās nejauši nonāca Valērija Siņeļņikova grāmata «Izproti savu slimību». Autors mēģina lasītāju pārliecināt, ka visu slimību pamatcēlonis ir nepareiza domāšana un attieksme pret dzīvi.

Kaut arī pagaidām neesmu gatava pieņemt visu slimību psiholoģizēšanu, mani uzrunāja vairākas atziņas. Patiešām ticu, ka tas, kurš tur sevī dusmas, aizvainojumu un nespēj piedot, ir daudz lielākā mērā pakļauts riskam saslimt nekā pozitīvs un labvēlīgi noskaņots cilvēks. Negatīvās domas rada sasprindzinājumu ķermenī. Arī es pati esmu vairākkārt pārliecinājusies, ka, ilgstoši paliekot agresīvā noskaņojumā, ar laiku man sāk sāpēt galva, un galu galā vairāk nodaru pāri pati sev nekā tam otram, uz kuru dusmojos. Turpretī, ja man izdodas saspīlēto situāciju «atlaist vaļā» un pieņemt, ka ir lietas, kuras es nespēju mainīt, galva kļūst vieglāka tiešā un pārnestā nozīmē.

Vēl – autors apgalvo, ka neatkarīgi no tā, vai mūsu domas ir vērstas uz iekšpusi vai ārpusi, tajās ietvertā enerģija iedarbojas uz mums pašiem. Pat tad, kad nosodām un vainojam citus, ar negatīvajām domām mēs ievainojam paši sevi. Gluži tāpat kā citu virzienā sūtītā mīlestība arī mūs pašus piepilda ar mīlestību. Pasaulē ir gan labais, gan ļaunais, bet caur savu attieksmi mēs piesaistām vienu vai otru un tādējādi paši veidojam pasauli ap sevi. Līdzīgas atziņas var atrast gan Bībelē (netiesājiet un netiksiet tiesāti), gan latviešu folklorā (kad es pati laba biju, tad man visi labi bija).

Autoraprāt, slimība ir signāls, kas liek mums apstāties un padomāt – ko es savā dzīvē daru nepareizi? Varbūt man ir pārāk liela slodze un vajadzīga atpūta? Varbūt es pastāvīgi kritizēju un nosodu sevi vai citus, bet, iespējams, manī ir pārāk daudz aizturētu emociju un neizrunātu vārdu?

Nobeigumā daži vārdi skeptiķiem. Arī pati nedaudz šaubos, vai, piemēram, gripas laikā pusei sabiedrības pēkšņi parādās līdzīgas psiholoģiskas problēmas, taču pat tad, ja slimības cēlonis ir cits, pozitīva attieksme pret dzīvi un ticība savam domu spēkam noteikti palīdzēs vieglāk atveseļoties.