Spriediet par koku pēc augļiem

[ A+ ] /[ A- ]

Smaidīgās un gludi skūtās sejas uz priekšvēlēšanu plakātiem liek aizdomāties par to, vai deputātu sirdsapziņa ir tikpat gluda kā viņu vaigs un kaklasaite. Diemžēl vairāki no nu jau atlaistajiem 10. Saeimas pārstāvjiem ir parādījuši savu dubulto morāli un klaji cinisku attieksmi pret vēlētājiem.

Liekulīgais Kravcova zvērests

Tā, piemēram, Saskaņas centra deputāts Valerijs Kravcovs ir atklāti atzinis, ka aizstāv krievu valodas kā otras valsts valodas pastāvēšanu Latvijā, un šobrīd savas idejas nepropagandē tikai tāpēc, ka to viņam aizliedz deputāta zvērests. Viņš nevar sagaidīt savas deputāta pilnvaru termiņa beigas, lai «pagrieztu kažoku uz otru pusi» un izmestu liekulīgi doto deputāta zvērestu mēslainē.

Ja kādas kopienas vidū ir liekulīgs melis, bet šī kopiena viņu piesedz un nenosoda, man atliek pieņemt, ka dubultā morāle un liekulība arī citiem šīs kopienas pārstāvjiem ir pieņemama.

Kad labā roka nezina, ko dara kreisā

Bieza migla sastājusies arī virs Vienotības pārstāvja Štokenberga galvas, jo ir pamatotas aizdomas, ka tieslietu ministrs, kurš vistiešākajā veidā cīnās par tiesisku un godīgu uzņēmējdarbību, pats nav nomaksājis nodokļus kādā sev daļēji piederošā uzņēmumā. Es tam redzu tikai divus izskaidrojumus. Vai nu labā roka nezina, ko dara kreisā, proti, Štokenbergs, būdams ministrs, nav informēts par Štokenberga – uzņēmēja slepenajiem soļiem, vai arī šī ir kārtējā ciniskā attieksme, kurā roka roku mazgā.

Brigmanis un viņa kompartijas laiks

Laiki mainās, tikumi paliek. Šo teicienu man gribētos piedēvēt bijušajam kompartijas funkcionāram, zaļzemietim Augustam Brigmanim, kurš tagad ir kļuvis teju par tautas varoni. Kad priekšvēlēšanu debatēs kāds kungs Brigmanim tieši pajautāja, kāpēc viņš pieļāva Oskara Kalpaka pieminekļa norakšanu, Brigmanis nespēja nolaist galvu un atzīt, ka rīkojies nepareizi. Tā vietā viņš no antivaroņa pārtaisīja sevi par varoni, atbildot, ka, tieši pateicoties viņam, «Airītes» ir atjaunotas.

Es ticu, ka cilvēki spēj mainīties, taču pie nosacījuma, ja viņi atzīst savas kļūdas un nenoliedz pagātni. Mēs varam melnos pagātnes traipus ar korektoru pārkrāsot baltus, taču mēs nevaram pārkrāsot cilvēku atmiņu.

Pašattīrīšanās vai sapūšana

Ir grūti izvēlēties vienu vislabāko partiju, ja katrā no tām ir vismaz viens vai vairāki deputāti ar ne tik labu reputāciju, kā gribētos. Cilvēki mēdz pievilt, taču svarīga, manuprāt, ir partiju attieksme pret tiem saviem biedriem, kuri pārkāpj partijas principus un ētiku.

Caurskatot 11. Saeimas vēlēšanu deputātu listes, mēs varam redzēt, cik daudz partiju ir izvēlējušās sapūt, un izsekot, vai ir kāda partija, kura gatava pašattīrīties. Ja ieraudzīsim politisko spēku, kurā valda stingra iekšējā ētika un līdztekus vecajām parādās arī jaunas sejas, mums būs cerība, ka varbūt arī mūsu valsts nesapūs, bet pamazām attīrīsies no tās nodevējiem.